Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

zabrinuta majka

mara

Mojoj kcerki od 5 i po godina je prije pola godine promijenjena mlijecna donja jedinica. Kad je pocela da raste nije imala od dvojke dovoljno prostora, a potom je i druga jedinica prispjela da se mijenja. Doktorka je rekla da se radi o tjeskobi i da se moraju vaditi donje dvojke jer su nove jedinice vece od postojecih i nemaju dovoljno mjesta. Poslusali smo je i izvadili prvo jednu a potom i drugu. Sada predstoji snimanje vilice i doktori kazu da moze da desi da u donjim lozama uopste nema dvojki i da to nije nista zabrinjavajuce.
Napominjem da su korijeni izvadjenih dvojki bili ogromni, skoro dva puta veci od samog zuba.
Strasno sam zabrinuta i pitam se da li je greska bila vaditi dvojke da bi se oslobodio prostor jedinicama, da li je moguce da su te dvojke bile one prave a ne mlijecne(zbog tako velikog korijena). I sta da radimo ako te dvojke nikada ne niknu i da li je to normalno?

dr. Aleksandar Gulin

Poštovana gospođo,

budući da nemam podatke o raspoloživom prostoru i broju trajnih zuba kao i slike ili modele na kojima se to sve može vidjeti, predlažem Vam da se obratite ortodontu prema Vašem izboru kako bi na osnovi gore spomenutih podataka dao svoj sud o pitanjima koja Vas muče.

Srdačan pozdrav,
Aleksandar Gulin, dr.stom.