Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

zakasnjeli zub

veljaca

Postovani,
Moja kci ima 14 godina i tek sada joj raste treci zub gore, dok mljecni je otpao prije nekoliko godina, tako da sada za ovaj novi nema mjesto i raste sa unutarnje strane zuba, koji su zauzeli njegovo mjesto. Uradili smo panoramski rtg, ali ortodont i hirurg ne mogu vidjeti dali je zub postavljen vodoravno ili uspravno. Solucija ortodonta je postavljanje fiksnog aparatica, jer zubi su joj i onako nepravilni, gornja celust je manja od one dole i ima nepravilan ugriz, a hirurg predlaze hirusko vadjenje zuba, dok jos nije sav izasao, jer je sve vise bole drugi zubi, kako ovaj napreduje ka van. Sto Vi mislite? Ima li donja granica uzrasta kad se mogu postavljati fiksni aparatici?
Unaprijed hvala.

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Poštovana !

malo kasno stiže odgovor i nadam se da već zub nije izvađen jer ukoliko se on gura i hoće van ortodont sigurno može stvoriti mjesta i za njega. moj prijedlog je da se upravo tako i napravi. Fiksna terapija upravo je i vjerojatno pravo rješenje za ovaj slučaj. Položaj očnjaka je bitan ali se i na njega može utjecati..... želim Vam uspjeh i ustrajnost... sigurno će Vam je malo i trebati...

veljaca

Postovani,
I pored Vase preporuke nas ortodont je izvadio zub proslog tjedna (cetvorku), trojka jos nije izasla, a fiksna proteza stoji. Nas stomatolog nevoljko je izvadila zub i ima misljenje da nema vise potrebe od fiksnog aparatica jer sad prostor trojka ima dovoljnog prostora. A mi nenamo pojma od stomatologije, sad smo zbunjeni, ne znamo koga da poslusamo i zeljno ocekujemo Vas savjet? Hvala.

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

žao mi je da sam zakasnio i sad svakako moram predložiti da se naručite na pregled i donesete sav raspoloživ dijagnostički materijal sa sobom (rentgenske slike, modele, povijest bolesti i sl.)... napominjem da se pregled ne plaća te da je obavezno naručivanje....01 3703498 pon-pet 9 - 17

veljaca

Postovani,
Puno hvala za prijasnih odgovora, ali nazalost nismo iz Hrvatske i ne mozemo doci kod Vas na pregled. Inace, cetvorka je ekstrahirana, stoji sad prazan prostor izmedju dvojke i petice jer trojka jos nije izasla, u medjuvremenu je izradjen fiksni aparatic i u donju celjust, zubi su se vec ispravili i gore i dolje. Kontrola je svaka dva do tri tjedna i pri svakoj kontroli ortodont radi plan za nadalje i svaki put je razlicit, tako da na posljednjem pregledu joj je receno da bi zagriz bio bas kako treba je da se ekstrahira i donja petica ili da se sve zube dole izbruse sa strane. Projasnih planovi nisu ukljucivali ekstrakciju. Vec smo izvadili gornju zdravu cetvorku, donji su pravi i kako da opisem-kontaktiraju normalno, nisu jedan iznad drugi, nije mi bas drag pomisao na vadjenje zdravog zuba. Receno je da mi izaberemo: vadjenje ili struzenje. Koliko bi izbrusila zubi sa strane da bi stvorila prostor jednak na onaj koji bi dobila kad bi smo izvadili peticu? Nisam mogla pitati jer nisam bila nazocna pri posljednjem pregledu, a buduci da ortodont nece biti tu sljedeca dva tjedna kad nas je opet narucila na pregled i kad trebamo provesti odluku na dijelo, molim Vas ako mozete pomoci da razrjesim ovu dilemu?

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

brušenje svih zuba sa strane u ortodontskom tretmanu nije rijetka pojava i nazivamo ga stripanjem. To je procedura kojom se postiže izvjestan broj milimetara slobode u luku ali da bi se cijeli jedan zub nadoknadio stripanjem potrebno je opsežno stripanje svih zuba od 5 do 5 u tom luku i tada se ovisno o veličini i obliku zubi dobije cca. pola zuba prostora (oko 3,5 mm)... ne poznajem problem do kraja ali ukoliko ortodont kažđe da je to alternativa vađenju ja bi pristao na stripanje. nadam se da sam pomogao

veljaca

Jeste, hvala Vam puno !