Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

stepenica ili drugo

Postovani,
Koji su preduslovi da se neki zubi prepariraju na stepenicu, a drugi tangencijalno? Dali previse puta brusen zub moze da se brusi na stepenicu, ili krunica mora da "stoji" na caklinu?
Hvala.

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Da bi se zubi preparirali na stepenicu potrebno je više brušenja. Za tangencijalnu perparaciju zub je potrebno daleko manje pobrusiti ali se problemi mogu javiti oko ruba krunica koji ako nije dovoljno tanak ne zadovoljava ni estetski, a ni funkcionalno - točnije često prišće zubno meso ili se oko njega nakuplja kamenac i plak. Tehnika izrade krunica sa stepenicom nešto je složenija stoga je izrada krunica na tangencijalno prepariranim zubima nešto jednostavnija - time i uspješnija u svakodnevnoj praksi.
U slučajevima kada krunica zadire duboko (pa i pod zubno meso) ponekad je nemoguće preparirati na stepenicu. Također kod mlađih ljudi preporuča se minimanlna stepenica ili tangencijalna preparacija zbog relativno velike šanse oštećenja živca prilikom brušenja.

Postovani,
Imala sam most (5x7) u donju celjust, zubi su bili preparirani tangencijalno, most je bio dobar, nisam imala nikakvih bolova i problema, ali buduci da se polomio, morala sam izraditi novi, prije cega zubi su bruseni na stepenicu i izradjen je bezmetalan most, da bi rijesili iritiranu gingivu. Nazalost, osjecam bol prilikom zvacenja, zasto stomatolog nema odgovor, onda kad plaknem zube toplom ili hladnom vodom, nadam se jer na neka mjesta nosaci nisu dobro prekriveni. Potrazila sam drugo misljenje i drugi stomatolog mi je rekao da tangencijalno preparirani zubi, ne smiju se preparirati na stepenicu i sto mene ustvari zanima dali na ovako prepariranih zubi moze da se izradi most kao kod tangencijalnih preparacija?
Hvala.

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Niz uroka može biti razlogom Vašim problemima. Ako je navedeni most stavljen tek nedavno oni mogu biti prolazne prirode i bit će potrebno nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci da oni polagano prođu.
U slučaju da se bol pojačava ili se uporno ne smanjuje treba provesti dodadtnu dijagnostiku kako bi se utvrdilo da li je "živac" u dobrom stanju ili da ne postoji upala bilo oko vrška kroijena ili u zubnom mesu i na kraju da nije došlo do puknuća korijena zuba.
Sam način preparacije ne utječe na pojavu boli i ne može je uzrokovati, no kao što sam već napomenuo pri brušenju na stepenicu nešto je veći rizik od iritacije "živca" naručito u mlađih ljudi. Bezmetalnu keramiku nije moguće izraditi bez brušenja na stepenicu tako da u navedenom slučaju niste ni imali izbora ako ste željeli most od bezmetalne keramike.

Srdačan pozdrav

Most je bezmetalan po preporuci stomatologa i tehnicara, da bi se sanirala iritacija gingive iz starog mosta. Nosim ga vec sest mjeseci, bol je uporna, a ovih dana primjecujem povecane limfne zljezde ispod uha i negdje ispod petice, tupa bol u uho i slaba glavobolja. Poslije trajnog cementiranja, most je prilicno "smanjen" jer je bio previsok-dali "smanjena kolicina" porculana moze biti uzrok bolova na pritisak? Stomatolog poslije brusenja je rekao da je radio "na slijepo" radi nabreknute gingive, dali je moguce da nedovoljno dobra preparacija uzrokuje bolove?
Izvinite radi opsirnutosti i hiljadu pitanja, ali imam velike muke po zubama i moram ih rijesiti.
Hvala.

Dr. sc. Davor Illeš, dr. med. dent.

Postoji opet čitav niz razloga koji su mogli dovesti do vaših problema:
1. neprilagođenost mosta zagrizu
2. neprilagođenost zagriza strukturama žvačnog zgloba i mišića
3. procesi u pulpnoj komori (živcu)
4. procesi u tkivu koje podržava zub u kosti (parodontu)
5. puknuće korijena zuba (ne mora biti vidljivo)
Svaki od tih uzroka ima daljnji niz poduzroka, kombinacija i stanja. Stoga Vam predlažem specijalistički pregled kod specijaliste stomatološke protetike uz konzultaciju specijaliste endodoncije i parodontologije.