Stomatološka protetika

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Zamjena plombe u trudnoći

zara21

Poštovani,
u 33. Tjednu trudnoće sam te bih željela zamijeniti "crne plombe" bijelima iz estetskih razloga. Zubarica je rekla da može, no upozorila me na mogući loš utjecaj žive u organizmu prilikom brušenja plombi. Trudnoća je za sada uredna.

Molim Vas informaciju je li to toliko štetno ili je zamjena moguća.

Unaprijed zahvaljujem

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

nema nikakvih medicinskih razloga da se ne mjenjaju amalgamske plombe u trudnoći.
Živa je vezana i ne resorbira se u organizmu za vrijeme skidanja starih ispuna.
Ono što sam ja učio je, da se za vrijeme trudnoće ne rade nikakvi nepotrebni medicinski zahvati kao što je promjena amalgamskih ispuna zbog esteskih razloga.
Uobičajeno je za vrijeme trudnoće pojačati preventivnu i primjenjivati kurativnu stomatologiju kada je to potrebno.