Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Diane 35

Mama

Nakon četverogodišnje neuspješne borbe protiv akni lokalnim sredstvima, kako kozmetičkim tako i medicinskim, na preporuku dermatologa i uz suglasnost ginekologa, moja kćerka je u dobi od 15 godina počela je uzimati Diane 35. Rezultati su fantastični. Međutim, sad nakon gotovo dvije godine, zanima me koliko dugo se Diane 35 smije neprekidno uzimati bez pauze i kolike su šanse da se akne ponovo jave s obzirom da dob moje kćerke. Unaprijed hvala na Vašem stručnom mišljenju.

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovana mama!

Diane 35 su hormonske tablete koje treba uzimati duže vrijeme-najmanje 6 mjeseci do godinu dana (neke pacijentice su ih uzimale oko 5 godina i duže).Trajanje liječenja ovisi o kliničkoj slici ,ginekološkom nalazu ,laboratorijskim nalazima koje treba redovito ponavljati.Rezultati su obično izvrsni za vrijeme uzimanja lijeka,a kod nekih bolesnica se nakon prekida terapije stanje pogorša.
Ukoliko je stanje kod vaše kćerke sada dobro ,ginekološki nalaz i UZV jajnika ne pokazuje policistične jajnike ona može napraviti pauzu par mjeseci.Ipak ,odluku trebaju donjeti oni stručnjaci koji su Vam predložli liječenje.
Pozdrav!

sanidica

Postovani,

imam problem sa aknama. Moja dijagnoza je acne papulopustolosa. Pocela sam sa drugom kutijom Diane 35, iako mi je lice grozno i izlaze mi nove potkozne akne ja se trudim da ostanem strpljiva jer mi je dr. rekao da ce se efekti videti nakon 3 do 4 meseca. Zanima me da li je moguce da ce mi se akne povratiti kada prestanem da koristim pilule ili je to stvar individue? Takodje me zanima da li ih smem uzimati jer je meni vreme krvarenja malo usporeno 2' 38" ., a vreme koagulacije mi je u redu, za protrombinsko vreme ne znam. To sam ja nesto proveravala jer sam citala na netu o tome, a moj dermatolog mi nije trazio da uradim nikakve analize jer sam zdrava i nisam imala problema do sada. Ispostavilo se i da sam anemicna i moram da pijem heferol pa me zanima da li ce to uticati na moju terapiju za akne? Moja kontrola je tek u aprilu, dr. nije iz grada u kojem ja zivim pa zato pitam Vas. Izvinite na ovim pitanjima, unapred Vam hvala !

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Prije uvođenja Diane 35 potrebno je učiniti koagulogram i jetrene probe (enzime). Nadalje, one se uvode isključivo u konzultaciji s ginekologom. Dakle, preporučio bih da se i Vi konzultirate s ginekologom. Heferol ne bi trebao utjecati na terapiju za akne. Hoće li Vam učinak Diane 35 trajati i nakon prestanka uzimanja ne može se predvidjeti (pogotovo što za sada ne vidite poboljšanje).

Lorelaj

Poštovani
pored diana koje su najbolje pilule za akne, da li yasmin, obzirom da mi ni yaz nisu puno pomogle?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pored Diane 35 (koje su za akne najučinkovitije), ostale su sve podjednake.

sanidica

Postovani, ja pijem diane 35 za akne, zavrsila sam drugu kutiju. Uradila sam analize vreme krvarenja mi je 2' ( referentne vrednosti su od 1' do 3' ) vreme koagulacije 6' 15 " ( referentne vrednosti su od 4' do 10 ' ) , radila sam i enzime GOT 32 , GPT 33 ( normalno za oba do 40 ) Krvna slika mi je u redu. Pa me zanima Vase misljenje kao dermatologa, da li je to u redu i da li da pocinjem trecu kutiju, posto bih trebala poceti u petak. Hvala Unapred !

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

S obzirom na nalaze, s dermatološke strane možete nastaviti s Diane 35.

najaaa

Poštovani,
imam policisticke jajnike,i prije 2 godine sam pocela pit diane 35 te sam onda napravila pauzu u kojoj mi se lice jako pogorsalo ,sve je bilo puno bolnih akni a na ramenima i ledima sam takoder dobila akne. Sad sam opet pocela pit,lice mi se super ocistilo al te akne sa ramena jednostavno neidu i jako su bolne,dal m je to ostalo od diana 35 ili? i sta bi mi pomoglo to ublazit??' hvalahappy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Uz Diane 35 za leđa bi trebali neku dermatološku terapiju. Najbolje da se javite dermatologu koji bi prema trenutnom stanju ordinirao terapiju.

Teta2312

Poštovani, imam 19 godina i već godinu dana me muče akne koje su najrasprostranjenije na dijelu vilice (na obje strane lica). Koristila sam različite preparate koji su mi pomogli,ali jako isušili kožu lica. Akne nikad nisam imala na čelu, između obrva, bradi i leđima, a na obrazima ili dijelu kraj nosa izbijali bi mi mali prištići koje sam uvijek dobivala u PMS-u tako da ih nisam uzimala za ozbiljno. Prvo sam mislila da je to zbog stresa, no budući da ne prestaje već godinu dana redovito sam vadila krv i krvna slika mi je uvijek dobra. Čitala sam o simptomima policističnih jajnika no ne vjerujem da je u tome problem jer imam redovitu menstruaciju, uvijek traje 5 dana i nikada mi ne kasni (ugl. nema nijednog simptoma osim tih akni). Zanima me mogu li nakon vađenja hormona i ginekološkog pregleda dobiti recept za kontracepcijske pilule? (čak i da se ispostavi da nemam policistične jajnike?). Čula sam da su jako učinkovite u borbi s aknama. Unaprijed hvala na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

S dermatološke strane pomoglo bi da uzimate kontracepcijske tablete. Njih možete uzimati i bez da imate policistične jajnike, uostalom one i jesu primarno za drugu svrhu (kontracepciju).

Beena

Postovani,
Akne imam od svoje prve menge, nisam bas neki "tezak slucaj" ali odlucila sam stati tome u kraj. Radila sam UZ i lijevi jajnik mi je policistican te je gin.prepisao Diane 35.
Meni se to ne da piti s obzirom da sam procitala da se akne uvijek vrate po prestanku uzimanja pilula. Da li bi ja mogla traziti od dermatologa da mi prepise neki antibiotik umjesto anti bebi pilula ili da ipak poslusam ginekologinju ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može i jedno i drugo, a može i oboje.

Beena

Odlucila sam se za Diane umjesto antibiotika i trenutno sam na prvoj pauzi od 7 dana, s tim da sam dobila mengu 3.dan. Iako je ovo 1.mjesec uzimanja, ocekivala sam da menstruacija nece biti bolna, no ipak je...da li je to normalno, je li treba proci vise od jednog mjeseca uzimanja da bi se bol ublazila ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pitanje u vezi menstruacije je za ginekologa, te ga postavite na forumu ginekologija.

sand

Da li je moguce da Diane 35 izazivaju akne vulgaris?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne.

Beena

Postovani,
Diane pijem vec 2 mjeseca i sve je super. Zanima me da li caj od brusnice i uve mogu uticati na ucinak tableta ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne.