Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergije na sve

Leona1206

Ispricavam se sto nisam opisala najbitnije znaci:, kasalj je produktivan, čuje se hroptanje, kad se zakaslje sva pocrveni kao da se guši,ponekad jako teško dise, ne kaslje konstanto već navečer, ujutro i tu i tamo tijekom dana.. Sada joj nosic curi pa joj se vjerojatno i slajm skuplja pa i zbog toga dodatno vjerojatno kaslje, ali 2 mj kaslje svaki dan neprekidno pa sam zabrinuta.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih prvo i najprije prestao davati svu terapiju koju joj tako predano primjenjujete na nos, usta i bronhe, a osobito onu koja nema status lijeka. A dao bih joj konačno prvi antibiotik u životu, dakle, konačno lijek: npr. Sumamed, Zinnat ili Klavocin, tako nešto.

Bandan

Dobar dan! Moj sin je star godinu i pola, prije 2,5 tjedna poceli smo primjecivati niz simptoma koji su nas naveli da pomislimo da je dijete na nesto alergicno. Cure oci, naoteceni kapci, tamni podocnjaci, svrbez ociju pa zatim svrbez nosa, povremeno kihanje nakon kojeg mu bude lakse, svrbez usiju i pojavio se jedan mali lisaj pored usta, a koza lica postala grublja i susa.
Uz sve to dijete suho kaslje pred jutro i nakon sto bude stvarno iznimno aktivan fizicki, to zvuci poput nekog nadrazajnog kaslja. Taj kasalj vuce od prvog bronhitisa u rujnu prosle godine koji je dobio kad je krenuo u vrtic i imao ih je jos dva uz lijecenje ventolinom, nakon toga iduce tri viroze su prosle bez opstrukcije.
Zadnjih 5 dana dajemo mu dnevno jednu kap ulja crnog kumina Kalinji koje je prirodni antihistaminik i simptomi su se skoro pa potpuno povukli. To ne vidim kao dugorocno rjesenje.
Zanima me pretjerujemo li ako sumnjamo na alergiju i potencijalnu astmu s obzirom na sve navedeno i ako mislite da ne pretjerujemo gdje mi savjetujete da ga vodimo na pregled i testiranje kod Vas? Na Rebro ili u Alergovitu? Te trebamo li i koliko dugo prije testiranja napraviti pauzu s ovim biljnim uljem?
Hvala unaprijed!

Darko Richter, dr. med.

S ovim biljnim uljem možete odmah učiniti vječnu pauzu. Nikakve koristi od liječenja, i to neprovjerenom tvari i neprovjerenom dozom, za neprovjerenu dijagnozu. Previše je tu nepoznanica, ali, izgleda da baš to ima neku očaravajuću privlačnost.
No, usitinu ima mjesta sumnji u alergiju, pa bi to testiranej valjalo obaviti.
Ja sam samo na Rebru, već par godina nisam u Alergoviti. Tako da možete doći, sljedeći tjedan, u principu između 12-15 h, ako hoćete, uz najavu na mail: bibice@live.com

Bandan

Sve jasno. Hvala na odgovoru!

maraA995

Kad samo počela ić u srednju školu na tjelesnom su mi se pojavile nekakve crvene točkice na rukama i nogama. Svrbile su, ali nakon 10-ak minuta su nestale. Poslije toga kad god bi negdje išla pješke počelo bi iskakat po meni nebitno jesam li trčala ili hodala. Išla sam na testiranja krvi i bockali su me, ali nisu ništa našli! Samo mi je blago povećan tartazin to je nenkakva boja što se stavlja u kolače i tako. Jel bi vi možda imali nekakav odgovor za ovo? Doktorica mi je rekla da malo pogledam na internetu o tome!
Unaprjed zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Ne bih znao reći što su to točkice. Ima ih jako puno i jako različitih, tako da je opis totalno nedostatan. Isto tako je neuporabiv i opis nalaza.
Ako ne kanite ponavljati svoje pitanje ovdje, onda pitajte na forumu dermatologije. I inače se pitam zbog čega ljudi misle da su točkice na tijelu pitanje za alergologa.

pozdrav iz južnih krajeva i nadam se da ce te mi pomoći.
Postao sam alergican na ove vražije peludi pred jedno 7-8godina (imam 30) i termin mojih tegoba je sredina 4og mjeseca i cjeli 5ti. Tad počne sezona kupanje u moru pa mi to dost pomaže. Koliko sam do sad zaključio najvise me smeta drijenak a evo jučer je to bilo vrlo iznenađujuće, naime košnjom trave a i drijenka najviše, nakon 20minuta sam jedva disao i stiskalo je u plućima.... i povećano curenje nosa... nakon sat dva uz more to je proslo al danas peče grlo i ždrijelo...
Što se tiče testiranja to rjesavam odmah u ponedjeljak ali sam tu pomalo razočaran jer drugom članu iz obitelji termin tog testiranja je bio mjesec dana od prijave a eto to u mom slučaju bas i nepomaže jer tad mi jedino preostaje priprema za slj godinu. Kod testiranja pretezno se test vrsi pikanjem ruke... dali ima neka bolja i točnija opcija testiranja i dali ju ja mogu zahtjevat. Te ako imate već neko rjesenje za ovu alergiju bio bih Vam zahvalan.

Darko Richter, dr. med.

Nisam baš sve shvatio oko toga tesitranja rođaka pa vas, itd.
Ukratko, ne znam što fali prick testu, ja bih to preferirao, a ako hoćete čekati mjesecima ili u njaboljem slučaju tjednim ana rezultat, možete se podvrći i određivanju IgE iz krvi. Nemate pravo zahtijevati ništa drugo osim dijagnoze i terapije. A kako će neki doktor do toga doći, to je njegova stvar, a vi možete to prihvatiti, ili ne. Ali, zahtijevati nešto, to pravo nemate.
No, vrlo vjerojatno imate alergijski rintis, a sigurno imate astmu. Preporučio bih vam intranazalni steroid, npr. Avamys, Nasonex, Tafen Nasal, ili sl., a za astmu inhalacijski steroid (Flixotide, Tafen, Alvesco, ili sl.). Rezultate možete osjetiti za par dana do 2-3 tjedna. U međuvremenu vam za astmu može pomoći inhalacija Ventolina, npr. 2 potiska na Volumatic svakih 4 h (ako treba, jer se samo tada uzima, tj. kada osjetite stezanje u grudima, ili prije očitih okolnosti u kojima to možete očekivati). Za nos možete uzeti antihistaminik, ali, ne bih to preporučio dok se na obavi testiranje, jer bitno smanjuje točnost prick testa.

farabut

mozda sam malo zapetljao i ispričavam se unaprijed. Ugl rođak se prijavio za to testiranje i do termina je trebao cekat 40ak dana i sad velim ako je tako pravilo znači moja prijava i test ce mi spasit sljedece proljece tj da sam zakasnio za ovu godinu.
Uglavnom nema veze.. bar cu tad bit miran. Sto se tiče astme... ja vam nemam pojma sta je to tj probleme s disanjem nisam nikad imao sem ovaj put nakon kosnje trave... Do sad ta alergija je zadavala samo kihanje i curenje nosa.... moguce da bi bilo jos izrazenije al takvih se mjesta klonim na prvi znak alergije. Tegobe s disanjem sam imao ki djete tj bronhitis pa se sjecam injekcija i izleta u planine (sredina 80ih)
Znači ove gore navedene ljekove mogu dobit bez uputnice il treba posjet svom doktoru kojem ionako moram zbog tog testa....

Što mi je čudno je to da tegobe s alergijom imam tek od prije nekih 8-10godina...i tako kroz priču vidim da dost ljudi ima te alergije od prije pribiliznog razdoblja ki ja... hmh slučajnosti.

Hvala vam svejedno jer vidim brzo ste odgovorili na moje tegobe pa se nadam da vam nisam dosadan vec na drugom postu....

Darko Richter, dr. med.

Lijekovi idu na recept.
A očito je da imate alergijske smetnje uključivo i alergijsku astmu, odavna. I to nij enikakvo čudo, pa zapravo neznam pto vas čudi.Ono u djetinjstvu, injekcije,planine i borhnitisi, nisu bili ništa drugo nego astma.

eluskica

Poštovani,

Imam 21 god. ,i prije dva tjedna me uhvatilo nesto kao napadaj svraba,izasli su mi plikovi po nogama.jucer navecer mi se dogodila ista stvar samo gore izasli su mi plikovi po cijelom tijelu,crvenilo,imala sam osjecaj kao da zarim najvise lice,i osusilo mi se grlo imala sam osjecaj kao da mi grlo otice iznutra.zavrsila sam na hitnu w dali su mi neke 2 inekcije. I flonidan.radila sam testove na alergije i bili su negativni.
Mozete li mi reci od cega bi to otprilike moglo biti i sta da dalje radim?
Hvala vam

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu.
Jednostavno, vi mislite da ste sve rekli, a niste rekli skoro ništa.
Što je to vama alergološka obrada? Koji su to testovi rađeni?
I, koja je radna dijagnoza pod kojom ste podvrgnuti toj obradi?
I da li ste ranije imali nekih alergijskih bolesti, nrp. ekcem ili neurodermitis, urtikariju, pleudnu hunjavicu, astmu, ili, da li to ima netko u obitelji.?

eluskica

Radila sam osnovni test na alergije s iglicom onom,alergije i astmu u obitelji imaju otac i brat i zbog toga su i meni radili test.Imam astmu koju su mi ustanovili prije godinu dana. Nikad nisam imala slicnih problema sa ekcemima plikovima ili icim slicnim niti itko u obitelji

Darko Richter, dr. med.

Ako su vam radilo kožni test na alergije (iglica), onda on i nij emogao ništa poiazati, s obzirom da se tih istih dana pili antihistaminik.

bubo

Poštovani dr.Darko Richter
Molim Vas da mi pomognete u svezi mog djeteta koji ima 4.5 god, ima atopijski bronhitit i ad.Prvi napad bronhitisa je imao sa 8 mj starosti , koji se smirio tek nakon 3 injekcije solu-k, i 10 ak inhalacija ventolina..Nakon toga kroz prve dvije godine imao je otprilike 10 ak napada nekad jačeg, a nekad slabijeg inteziteta ali svejedno je uvijek morao primiti kortikosteroidne injek.Prickov test smo napravili sa godinu i ponovili sa navršene 3 god. starosti alergičan je na nutritivne alergene -jaja, mlijeko, banane, od inhalacijskih-bor, ambrozija, maslina, crikvina, trava, životinjska dlaka, pelud....od treće do 4 god. imao je jedan napad, i taman kada sam se ponadala da je bolje, ima 3 mjeseca počinje naša noćna mora.U tijeku 3 mj.imao je 4 velika napada gušenja, neprestano kašlje, u početku iskašljava a kad prestane kašljati nastane opstrukcija.Već 3 god je na th singulaira, aerius neprestano pije a kada je u opstrukciji pojačam mu dozu na dvije žličice.Dunger test mu je oko 350, ige 85.Ja sam vms. i dobro znam koliko su kortikosteroidi opasni tako da se borim do kraja da ne dobije injekcije ali na inhalaciju ne popušta.Nikad nismo sagriješili u svezi hrane pazimo na sve namirnice ali se sa inhalacijskom alergenima ne možemo boriti , zato ga često vodimo u planine na snijeg,konstantno je na moru,idemo u slanu sobu, izbjegavamo zadimljene prostore, trgovačke centre....Stvarno ne znam šta da napravimo , više smo nemoćni , nadali smo se kako će se polako smirivati situacija, a ovo je sve gore i gore.Molim Vas za savjet, i za pomoć .....

Darko Richter, dr. med.

Treba dobiti inhalacijski kortikosteroid, kao trajnu terapiju. Npr. Flixotide 50, 2×2 na Babyhaler, ili, za početak, čak bih dao Flixotide 125, 2×2 kroz 3 tjedna, zatim 2×1 trajno.
Ima alergijsku astmu, i dob kada Singulair neće više imati onako povoljan učinak kao u mlađeg djeteta, bez alergije.

kviki

postovani,
moja kcer ima 5 godina. od prije 11 dana pojavile su joj se crvene točke po licu, rukama i straznjoj strani butina, koje je svrbe i na nogama brzo predu u plikove. dobila je inekciju, od tada joj svako jutro dajemo zlicicu aerisu. na dijeti je vec jedanaest dana (leso teletina,juha s tjesteninom bez jaja, leso piletina, krumprir, dvopek, jabuka,banana i sl.). Nakon uzimanja aeriusa simptomi se brzo povuku. navecer ide u krevet cista,simptomi se opet pojave ujutro bez simptoma. kako joj neko vrijeme nismo davali mlijecne proizvode, jucer ujutro dala sam joj malo kruha i sira. simptomi su se pojavili nakon 1,15h, dala sam joj aerius. medutim, jutros su se pojavili i prije dorucka i nakon zlicine aerisa, dva sata poslije jos se ne povlace. danas je vrijeme oblacno, nakon kise. stan se trudim drzati bez prasine, sve su plisane igracke uklonjene, tapeti isto, macku smo odnijeli na selo prije 6 dana. vodim dnevnik prehrane i njenog kretanja posljednjih 13 dana. u tom razdoblju 1,5 dan je bila u redu, bez aeriusa. dala sam joj malo jogurta popodne i sutradan ujutro, simptomi su se vratili. kako sam isto probala jucer sa sirom, mislila sam da su mlijecni proizvodi. medutim, jutros mi izgleda gore, a nije bila jos nista jela. nakon aerisua jela je kruh s maslacem bez mlijeka, domacu marmeladu od sljiva bez konzervansa i nekoliko stapica od sezama. posto ove dane otkada je na dijeti jede dosta kruha, dvopeka, stapica (ne klasicnih slanih, vec onih od brasna,kao krusni), razmisljam da li je moguce da je mozda alergija na gluten, brasno, psenicu? s druge strane, 2 je puta u 11 dana pojela malo jogurta i jednom sir. (nakon sira simptomi nakon 1,15h,jogurta pojedenog popodne nista, ujutro opet jogurt, simptomi nakon otprilike sat.)moje pitanja su: koliko dugo se moze javljati alergija na odredenu namirnicu nakon konzumiranja same namirnice? da li ona moze imati simptome alergije na npr. jaja ili mlijeko ako isto nije jela 2,3,5 dana? (koliko dana?)osim toga, cime da je hranim da bi se alergija povukla i da mozemo napraviti testove?da li da promjenim dijetu, ako da, kakvu? ako prestanem i sa krusnim proizvodima, (i mlijecnim i jajima i blitvom, spinatom...)sto da joj dajem?i jos nesto, koliko dugo joj mogu davati aerius? i ako je ona na dijeti a pije aerius, kako cu znati na sto reagira? jos jednom napominjem, jutros nije nista jela, a simptomi su tu. inace, ja sam alergicna na pelud masline i mediteranska stabla, otac na gusjenice, odnosno oboje imamo neke alergije.
ona je prije mjesec i pol pila sumamed (pocetkom 2.mjeseca), nakon toga je pocetkom ozujka imala 7dnevnu virozu, pila je lupocet i ibuprofen prethodnog mjeseca. alergija se pojavila tjedan dana nakon preboljene viroze. pedijatrica kaze da nije na lijekove. bitno je napomenuti i da ona nije mnogo izlazila vani, jer sam je cuvala u kuci dok je imala virozu i nakon toga.
hvala vam na pomoci.

kviki

p.s. nisam spomenula da je pedijatrica dala dijagnozu urtikarija. problem je sto je dan prije pojave prvih simptoma jela i jaja, mlijeko, cokoladu, lecu, pa ne mogu iskljucit nista od toga. simptomi su samo tocke koje svrbe pa predu u plikove, bez kaslja. Ponekad mi se cine da su joj ruke (prsti) malo nateceni. nekad malo smrca, koji put kihne, nista dugotrajno.

Darko Richter, dr. med.

Nemoguće je shvatiti što pisac želi reći s ovim tolstojevskim opisima.
Definirajte proble, u postavite pitanje.

Nazad
Naprijed