Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergije na sve

vukovickk

Poštovani,
imam sina od tri i pol godine, rođen je s izrazito suhom kožom, s deset mjeseci mu je dijagnosticiran atopijski dermatitis s kojim smo se borili do 2 godine. Sad je situacija po tom pitanju puno bolja koža mu izgleda zdrava, nakon korištenja A-Derme i izbjegavanja tvari koje mu iritiraju kožu. Prije pola godine imao je alergijsku reakciju na ribu, dobio je osip po licu i vratu, grčeve u trbuhu, sve je trajalo nekih 15 minuta. Pedijatrica ga nije ni pregledala i rekla da nije potreban alergo test samo da izbacimo ribu i morske ploodve iz prehrane neko vrijeme i da će mu se ta alergija povući s vremenom. Međutim mene je i dalje strah da mu smetaju još neke stvari jer ponekad dobije manji osip po licu, crvenilo oko očiju te mu se koža počne perutati na licu, rukama i nogama. Jer kako moj nećak ima problema s alergijama na hranu i često prve rekacije mu budu suhoća i perutanje kože, crvenilo oko očiju. Uporno tražim alergo test od pedijatrice ona tvrdi da nije potrebno. Molim vas recite što napraviti. Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Alergološko testiranje je više nego nužno. Što dalje da kažem?
Možete mi se javiti na Rebro, u alergol. ambulantu dječje poliklinike, nova zelena zgrada, liftom na razinu "P", pa malo lijevo.
Dogovor na mail: bibice@live.com

sumaher

Zanima me za mog sina sada 18 mjeseca starog. To je treće djete u obitelji,s time da je drugo imalo dermatitis i alergiju ( koju još i sad ima na mlijeko,rajčicu, citruse, orašasto voće,i peludi sada staro 6godina,ima astmu.Cura je s 14.5mjeseci počela pit Pregomin, ali kod ispitivanja s 3.5 godine ustanovljeno je da je alergična na njega ( valjda i na limunsku kiselinu)dermatitis nestao.

Znači malac uredno rođen, dojen ( još i sad) s 3 tjedna pokazivao znakove dermatitisa, kad je izbačeno iz majčine prehrane mliječne proizvode,svinjetinu,jaja,ribe, gluten( u svim smislima), govedina,agrumi,orašasto voće,čokoladu, paradajz
S 7 mjesci rađen je prvi Rist i rast ukupni ige 651,jaja 28, mlijeko 29,pšenica 4,gluten 7, raž 2, ječam 1,zob 2, piletina 0.53,govedina 5, mrkva 0, jabuka 0 banana 0 kukuruz 0, riža 0 ( s time da je počeo sam jest mrkvu, rižu, kukuruz, bananu,jabuku)
S 15 mjeseci ukupni 2901, bjelanja 65,mlijeko 58, pšenica 22,raž 3, ječam 2,zob 17, soja 2, svinjetina 49,govedina 7,riba 14,krumpir 62, breskva 0.69,ascaris 1.51
s 18meseci ukupni 2260, bjelanjak 43, grinje 100, mlijeko 70,pšenica 18, raž 1.16, ječam 0.85,zob 13.5, svinjetina 23,govedina 6, krumpir 20,riba 29,gluten 23,kokošje 0.51,ascaris 1.08

Sve krvne slike ok.
Krumpir je počeo jest s 8.5mjeseci,a prestao s 15, nakon toga koža je poboljšanju naočigled, ostale alergene nije jeo. Od 10 mjeseci jeo je Schar bezgluteinsko brašno ( bez kvasca), koje je isto izbačeno s 15 mjeseci.
Djetetu je preporučeno pit i dodatak Neocate, ali zbog sastojka limunske kiseline isto ne konzumira,( što je vidljivo i na koži)

S 7 mjeseci je imao bronhoopstrukciju. Cijepljen s Di teperom 3x., hiberixom,hepatitisom.

E sad pitanje kako je moguče da ta njegova alergija na mlijeko se povečava unatoč izbacivanja iz njegove i majčine prehrane istog, te da mu se uopće alergije povečavaju. Dijete se kontrolira kod dermatologa,gastrologa, alergologa u Klaićevoj. Koje bi još pretrage ili preglede po vama trebalo napraviti.

sumaher

maloj se znatno smanjila alergija i rastevi nakon ne uzimanja mlijeka za majku u dojenačkoj dobi.

Darko Richter, dr. med.

Treba napraviti jedan jedini dobar alergološki pregled.

sumaher

a šta bi trebao sve sadržavati taj dobar alergološki pregled, jer uskoro idemo baš kod alergologa.

Darko Richter, dr. med.

Vidjet ćete.

sumaher

a taj pregled se može napravit kod vas, kak dugo se čeka na termin?

Darko Richter, dr. med.

Kod mene se može doći uglavnom odmah ili tek sutra, ako je čovjek dovoljno bezobrazan da me to zapita.
Jer, meni nije jasno to davanje termina za prvi pregled. Ako sam bolestan, bolestan sam sada, i što me onda može zanimati prelged za 3 ili 6 mjeseci. Meni to nije jasno, i neće mi biti jasno.Niti zašto to liječnici čine, a niti zašto pacijenti na to pristaju.
To kažem samo onako, jer mi je ipak sve jasno. Besplatno je. Da se plaća, bilo bi odmah i sada, ali za puno manji broj od one mase koja si, u besplatnosti, uzima kao pravo da se pregledava zbog toga jer se dijete počešalo iza uha.

Vasja

Poštovani doktore Richter,

dugo sam razmišljala da li da se upustim u ovu online dijagnostiku (skeptik po prirodi happy), no okolnosti me (ma koliko se trudila da ne paničim) tjeraju. Dakle, imam sina od dvije godine, i već duži period probleme s nečim što su ovdašnji pedijatri (iz BiH smo) nazvali atopijskim dermatitisom.
Mogla bih reći da su se kožni problemi u vidu crvenila i osipa po licu pojavili već kad je imao dva mjeseca (dok sam ga još dojila), ali se to brzo povuklo. Kad je imao 3,5 mjeseca prestala sam ga dojiti i prešli smo na adaptirano mlijeko za bebe (novalac) i sve je manje - više bilo u redu (eventualno sitan osip ponekad, ali ništa zbog čega bi burno reagovali) dok mu nismo kad je navršio godinu dana pokušali dati kravlje mlijeko. Desilo se sticajem okolnosti da je tih dana ( decembar 2010) imao i jaku virozu (to je ono kad dijete ima više dana visoku temperaturu, a doktor ne zna zašto happy), nakon koje su počeli problemi. Ponovo crvenilo, osip i sad praćeno užasnim svrabom u predjelu glave (čak i na mjestima na kojim nisam uspijevala uočiti osip - po tjemenu npr.). Krvne pretrage koje smo uradili tih dana (uključivale su i diferencijalnu krvnu sliku) su pokazale jako povišen nivo eozinofila - oko 0,25). Uslijedila su raznorazna testiranja, između ostalog, na parazite, te je utvrđeno prisustvo jaja Ascarisa u stolici (sumnjajući u pomenuti nalaz, ponovila sam ga u drugoj laboratoriji - bio je negativan). Ipak, odlučili smo popiti terapiju Vermox-om ( i ja i suprug i dijete), a analizu smo nakon toga ponovili, najmanje 15 puta ( posljednju neki dan), i nalaz je uvijek bio negativan. Eozinofili su i nakon te terapije ostali na približno istom nivou. Slali su nas zatim hematologu. U krvi je pronađeno " 25% zrelih eozinofila", te su mi rekli da bi dalja analiza podrazumijevala analizu koštane srži. Nakon toga sam otišla drugom hematologu, koji je utvrdio da je eozinofilija reaktivnog tipa, te da i dalje trebamo tražiti uzrok u parazitima, alergijama i sl. Uradili smo onda test - ukupni Ige - vrijednost mu je bila 175. Onda smo uradili alergo test (u aprilu prošle godine), koji je pokazao alergiju na mlijeko. Izbacili ga naravno iz upotrebe, no situacija je i dalje ( sa periodima smirenja) bila ista. Eozinofilija u nesto blažem obliku. Ono što sam primijetila, a što je u skladu s teorijom o atopijskom dermatitisu, je da reaguje na toplotu - pregrijane prostorije, odlazak na more ( odvedem ja svoje dijete u junu na Lošinj - iz čisto terapeutskih razloga i grdno se pokajem) i sl. su imali užasan efekat. U oktobru smo ponovili alergo test (na 14 nutritivnih alergena - mlijeko, jaja, pšenica, voće, povrće, meso), pokazao je alergiju na jaja (++) i mlijeko (+). Test na inhalatorne nismo uradili. Nakon izbacivanja jaja iz ishrane djeteta, uslijedio je period od par mjeseci bez problema (u tom periodu - moja greška - nismo radili krvne pretrage). Sad je opet došla zima i počeli problemi. Ponovo osip, ponovo svrab (po glavi uglavnom). Novost je i pojava koprivnjače kao oblika reakcija - to do sad nije nikad imao - ali mu se početkom ove godine - nakon konzumacije tijesta u kome je, sumnjam, moglo biti i jaja u tragovima, na par mijesta po tijelu pojavilo nešto što je izgledalo kao mali plik (brzo je nestalo, u roku od 10-15 minuta), a kulminiralo ogromnom izraslinom na sljepoočnici dužine prsta (i to je nestalo nakon par sati), ali smo mu davali Flonidan par dana nakon toga. Koprivnjača se više nije pojavljivala, ali svrab i sitan osip ne prestaje. I kao, što napomenuh, krvna slika uredna - izuzev strukture bijelih krvnih zrnaca - eozinofili opet 0,19. Ono što me takođe dodatno plaši je da je nivo limfocita, usljed povišenog nivoa granulocita, jako nizak, pa sam u strahu od eventualnih dodatnih problema.
Napominjem da je dijete tokom cijelog ovog perioda bilo, hvala bogu, prilično zdravo. Sitne prehladice i to je to.
E sad, nakon što vas vjerovatno umorih dugom pričom, željela bih vaš savjet šta bi bilo pametno učiniti, vaše mišljenje da li treba da se zabrinjavam oko eozinofila (manje - više svi doktori su mi rekli - ma ništa to, to je karakteristično za alergičare, no ipak...), i vaš kontakt (ili na Rebru, gdje, ako sam dobro razumjela, radite), pošto bih najradije došla do vas s djetetom.

Unaprijed zahvalna,
još jedna uplašena majka.

Darko Richter, dr. med.

Eozinofilija od 25% može biti u sklopu alergije, premda tu vidimo manje postotke,obično od 8-15%. No, moguće je.
Ukupni IgE je jasno povišen, a ne znam na temelju čega je dijagnosticirana alergija na kravlje mlijeko i jaje: da li prick testom, ili iz krvi, i ako iz kriv, u kojim jedinicama.
Vjerojatno iam atopjski dermatitis ili ekcem, i vjerojatno ima te alergije koje ste nabrojali, i ja sada ne znam što biste vi zapravo htjeli.
Ako me hoćete vidjeti, rado ću vam poslati sliku.
Ako me hoćete čuti i vidjeti u isto vrijeme, onda morate doći na Rebro, iako bih ja prije tog puta više volio da mi vi definirate neko konkretno pitanje. Jer, ovo što pitate isključivo je posljedica bavljenja teologijom a bez osnovnih znanja.
Moj kontakt je: bibice@live.com, ili 01/237-6521.

nino9

Poštovani doktore Richter,

Molim Vas savjet. Roditelji smo djevojčice stare 12 mjeseci. S dva tjedna starosti liječena je bolnički od akutnog bronhiolitisa uzrokovanog RS virusom te bronchopneumonie non specificata, terapija antibioticima (navodim za svaki slučaj, iako vjerojatno nema veze s trenutnim problemima). Uz to joj je u dobi od mjesec dana dijagnosticirano: L21 Dermatitis seborrhoeica / dermatitis papulosa fac. et thoracis, R05 Tussis, R21 Urticaria et exanthemata cutis aliae. Trenutno smo na terapiji antibioticima zbog infekcije mokraćnih kanala (E. coli).

Zbog osipa po licu i trbuhu kao reakcije na hranu započeli smo s pretragama. Nekako baš u vrijeme početka infekcije mokraćnih kanala uzimali smo uzorke krvi, pri čemu su rezultati sljedeći (navodim samo vrijednosti izvan intervala):

(S) Imunoglobulin A 0.06 g/L (0.11 - 0.91 g/L)
ELF - Alfa 2 globulin 13.1 % (6 - 10 %)
ELF - gama globulin 5.8 % (15 - 20 %)

ali također i:

ELF Alfa 2 globulin 8.8 g/L (3.8 - 10.8 g/L)
ELF gama globulin 3.9 g/L (2.9 - 11 g/L)

Drugi nalaz za koji nismo sigurni kako ga interpretirati: Antit. na hum. transglutaminazu IgA (tTG-IgA) 1,40 U/ml (negativno: <9, granično: 9-16, pozitivno: >16)

Pedijatrica drži kako su nalazi u redu i bez razloga za brigu, jer donje vrijednosti (unutar intervala) "poništavaju" gornje koje izlaze iz intervala. Druga pak pedijatrica, ujedno specijalist gastroenterolog, tvrdi kako su gornje vrijednosti razlog za brigu i predlaže daljnje pretrage. Radi li se možda o pogrešci pri uzimanju nalaza ili su navedene vrijednosti moguće ?

Također smo radili i prick test na nutritivne alergene, sve negativno.

Upravo zbog invazivnih pretraga i igala htjeli bismo izbjeći svako suvišno izlaganje djeteta stresu pa Vas molim za savjet.

Zahvaljujem,
Ninoslav

Darko Richter, dr. med.

Niti je sasvim točno da su nalazi uredni, a niti je točno da su "gornji" nalazi razlog za brigu pedijatra gastroenterologa.
Oni bi trebali biti razlog za određenu zabrinutost općeg pedijatra i pedijatra imunologa. Dakle, ne vidim što tu gastroenterolog ima brinuti, osim ako vas upućuje pedijatru kliničkom imunologu.
Gamaglobulini od 3,8 g/L su definitivno sniženiza dob od 12 mjeseci, i to treba kontrolirati, zajedno s imunoglobulinima (IgG, A, M, E) i titrom antitijela na hepatitis B (ako je cijepljena, a valjda jest), te ako ostane nisko i na ovoj kontroli, trebalo bi vidjeti što dalje: dolazi uobzir nadomještanje intravenskim imunoglobulinom.

likurg19

Poštovani!

Obavila sam alergološko testiranje u kojem stoji: Histamin 5mm, pelud stabala 4mm, pelud korova 4mm, phleum prat. g6 6mm, ljeska 4mm, breza 5mm, pelin 5mm, ambrosia limundžika 6mm, Plaieteria judaica 3mm. Imam jake glavobolje da mi zna biti i muka i izaziva povraćanje, ponekad popijem i po 2analgina u kratkom roku i ništa se ne mjenja, obično nakon par dana takvih bolova nastaje nekontrolisano curenje u obliku vode i osijećaj hladnoće čak i do te mjere da se tresem, ali temparature nema, nakon nekog vremena se ta voda kao da se zgusne, osijećam bolove u kstima, glava kad i ne boli onda podsijeća na bol, kod disanja otežano je ili u predjelu nosa, ili u predjelu grla i najgore je kad je u predjelu pluća, osijećaj je kao da mi netko izbije zrak iz grudi, ali tat me počne boliti i glava pa te imam osijećaj kao da mi je netko stavio glavu u prešu, a ona kako da raste i postaje veća, osijećam umor, malaksalost i tlak mi bude snižen. Kad odem vaditi krv krvna slika mi je ili u redu ili fali željeza. Gore navedeni simptomi javljaju se uvijek u istom vremenskom periodu kroz godinu kako u nekim valovima koji su jakog intenziteta, točnije nepodnošljivog i slabije kada mogu nekako izdržati, sredina prvog mjeseca do sredine drugog jako, sredina četvrtog i cijeli peti jako, sredina sedmog i cijeli osmi jako, ostatak je srednje, s tim da mi se u 5 mjesecu javljaju osipi na koži i to u predjelu ruku na prstima s početka crveni prištići koji s vremenom se pretvore u ccrvene otekline koje peku pri savijanju prstiju i crvenih fleka na vretu s izgledom poput lišaja. Molim za pomoć, kad odem kod doktorice nakon što joj navedem sve ove simptome kako što sam sad pošalje me vaditi nakon čega ispadne eto malo željeza fali, ali ostalo je sve ok. To mi ne riješi problem jer ja i dalje imam sve kako i prije, jednostavno počinjem se pitati što mi je stvarno jer ne mogu više izdržati. Narušava me psihički jer mi zbog bolova u glavi koncentracija pada i počinjem sumnjati da i gubim pamćenje, ne znam možda je to samo panika jer sam primjetila da i kad me počne gušiti i kad osijećam da sam bez zraka isto kao da paničarim, estetski od silnog brisanja nosa nos mi se zacrveni i bude sav izderan i flekav a zbog nekontrolisanog curenja nosa ne mogu ni među ljude jer naprosto curi, nakon određenog vremenskog perioda zna mi se otvarati i krv na nos i naravno i fizički jer zbog osijećaja slabosti i iscrpljenosti, malaksalosti izgledam kao da sam pijana, na žalost tako se i osijećam. Također sam primjetila da mi znaju i zaglumiti uši. Zbog svega navedenog sam zabrinuta jer imam 36 godina i treba da radim, a s ovakvim simptomima većina poslodavaca će doći do zaključka da sam tko zna što, mada uredno prođem lječnički pregled, 4godine radila sam i kao zaštitar.

Darko Richter, dr. med.

Htio bih vam pomoći, ali najtočnije jest da ne znam.
Netko vam mora pregledati, isključiti ili potvrditi alergije i alergijske smetnje (dio onoga što ste opisali sasvim sigurno nema veze s alergijama, dok neki dijelovi, npr. curenje iz nosa, pritisak u grudima mogu biti od alergijskog rinitisa ili astme).

ovan1976

Postovanje. Već sam Vam pisao. Kako sam objasnio imam alergiju crvenilo se pojavi nakon kontakta fizičkim putem ( rukom se dodirnem ili nekim oštrim predmetom) pojavi se crvenilo nekoliko minuta i prolazi. Največi mi je problem lice prilikom brijanja i oko očiju gdje mi gornji i donji kapci pocrvene i nataknu. Nalaze sam Vam prije citirao. Nakon što sam prošao preglede u BiH javio sam se u Zagreb klinika Jordanovac. Doktor me pregledao , pregledao moje nalaze iz BIH i svi su uredni. Propisao mi terapiju Singular ujutro 1x i navečer yzal 1x. nakon mjesec dana terapije radio sam labaratorijski nalaz krvi na KBC Rebro i dobio nalaz: IgE 57,8 kIU/L referentni interval <100, C1-inhibitor 0,21 g/L ref. inter. < 0,15-0,35, ECP 16,9 qg/L ref. inter. 1.0-11.3. Prema nalazima doktor mi je rekao da je sve uredu i da nastavim sa terapijom. Ja još uvijek koristim navedenu terapiju ali nisam uočio neko poboljšanje, možda u malom procentu. Najviše me zabrinjava što koristim Singular tablete kada sam pročitao zašta su prije svega namjenjene ( astma ) jer ne osjećam takve vrste problema. Zanima me samo Vaše mišljenje za ovu vrstu ECP nalaza. Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ovaj ECP je malo povišen, a inače ne znači ništa posebno, osim da ste tog časa vjerojatnoimali i povišene eozinofile u krvi, iz kojih on izlazi. To je sve, a ne znači skoro ništa. Ja ga u životu nisam ordinirao. Ako nemate astme, nije mi jasan niti Singulair u vašem slučaju.
Međutim, bilo bi uputno prije svega da sejavite dermatologu. Nije sve na svijetu neka alergija koja se ispituje preko IgE ili ECP.

Darko Richter, dr. med.

Inače, nemam pojma da ste igdje išta citirali od svojih nalaza. Ako ne stavite sami link, ja to ne vidim.
Ja ne surfam po internetu da pronađem vaše nalaze.

Leona1206

Poštovani doktore,
Djevojčica od sada 9 mj ima neprekidan kasalj u trajanju od 2 mj uz popratno curenje nosa i zacepljenosti. Bili kod pedijatra već 3 puta, prvi put terapija kapi za nos efedrin i čaj od sljeza dijagnoza virus.. nakon 2 tjedna djevojčica još kaslje, nosic ne curi ali pun sekreta, 2 put kod pedijatra sada dobiva singular prah jer je Dr ustanovila da se vjerojatno radi o alergijskoj astmi i ventolin kapi kojima smo se inhalirali 5 dana 2x na dan.. Nakon tj dana kontrola sve u redu.. 2 dana poslije dobiva temp koja traje jedan dan ali počinje kihati nosic opet počinje curiiti i taj kasalj koji me jako zabrinjava jako.. Moje pitanje je da li se tu radi o nekakvoj alergiji ili? Po meni je nemoguće da može biti toliko dugo virozna.. Unaprijed vam hvala

Darko Richter, dr. med.

O kašlju niste rekli niti riječi, a očekujete da vam nešto pametno kažem.