Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergije na sve

mz

dobio sam male crvene točkice na glavici penisa...što je to i kako ih ukloniti?????

Darko Richter, dr. med.

Da ej to alergija, sve bi bilo jasno. Ali, odakle ste tako sigurni da je to alergija?

md92

Postovanje,odkad znam za sebe rubovi kapaka su mi crveni sa strane kod oba oka ima kao crvena linija gotovo pola cm i ispod oka crvenilo koso se proteze od nosa na oba oka....prije godinu dana sam saznao da sam alergican na pelud,prasinu i jos dosta toga ...preko ljeta mi je pun nos i znam preko noci kihat ili kasljat i oci su mi suhe i umorne....dali su to posljedice alergije ili?kako mogu ukloniti ili barem smanjiti crvenilo izgledam zbgo toga umorno i kao da sam plako.Unaprjed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Liječenje alergijskog konjunktivitisa nije nikakva tajna, pa bih vam prepručio da se obratite oftalmologu. On će moći vidjeti i to što opisujete uz rub kapaka, a što izgleda kao blefarokonjunktivitis, i neće baš 100% odgovarati samo alergiji.

lvuksan

Poštovani,
imam djevojčicu od 10 godina koje ja prije 20 dana dobila osip po cijelom tijelu i licu. Nakon injekcije i 2 tablete dobila je sirup Flonidan koji još pije. Prije 10 dana je dobila povišenu tjelesnu temperaturu do 38,7 najviše. Nalazi urina su ok a u krvi povišeni leukociti 22 000 i crp 41. Dobila je tablete efox 2x 250. Dan nakon što ih je popila temperatura se povisila opet do 38,7. Žali se na bolove u trbuhu. Zglobovi na rukama su također oticali. Temperatura se sama povećava i snizuje. Osip se još uvijek pojavljuje ali dosta manje. Išli smo danas na pedijatriju sa uputnicom za hospitalizaciju, ali nas je doktor vratio i rekao da je sve to normalno. Mene interesira da li kod urtikarije nalaz krvi uvijek pokazuje povišene leukocite i crp? Zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

"... da li kod urtikarije nalaz krvi uvijek pokazuje povišene leukocite i crp?" Nikad, tj. nema veze s urtikarijom kao takvom.

ina k.

Molim pomozite! dijete ima 3god i radila sam testove na alergiju.Dunger 310, test na nutritivne alergene
Histamin =10,E=20
Jaje U=4, E=6
Morska riba U=3,E=5
Čokolada U=3,E=4

Test na inhalacijske alergene
Histamin U=10,E=20
Pelud trava U=2,E=3
Dermatophagoides pterr. U=4,E=8 ukupni IgE <7,0, ECP 22,4
kada ga uhvati kašalj lječnik mi dao da pije Ventolin 5ml 3xdnevno,xyzal 2x3ml to slabo pomaže molim vas vaš savjet.Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ništa bez objašnjenja indikacije za testiranje.

ina k.

NOĆI JE NAJVIŠE KAŠLJAO,NIJE MOGAO SPAVATI KAO DA JE IMAO NAPADE ,SNIMALI SMO MU PLUĆA I IMAO JE SJENU, DOKTOR MU JE DAVAO PANATUS,AERIUS,SINGULAR I NISU POMAGALI SADA JE NA VENTOLINU I XYZAL,ŠTA DA RADIM UBUDUĆE I KOJI SIRUP DA KORISTI? PO MOM ISKUSTVU VIDIM DA MU JEDINO POMOGNE VENTOLIN .HVALA

Darko Richter, dr. med.

Ja bih mu dao Singualir Mini 1 vrećicu svaku večer + Flixotide 50, inhaler, 2×2 potiska na Babyhaler (to je inhalacijski kortikosteroid iz pumpice zaudisanje, a daje se preko Babyhalera).Ako mu Ventolin olakšava, onda i njega treba dobiti kao inhalaciju iz pumpice preko Babyhalera: 2 potiska, a što se smije ponavljati svkih 4-6 h.

jadrankka

Kad god pijem mleko dobijem proliv. Da li je to alergija?

Darko Richter, dr. med.

Nije alergija, već intolerancija (nepodnošenje) laktoze. To je gotovo normalno u odraslih.

tkneze63

Dobar dan. Trebao bih Vaše mišljenje i objašnjenje nalaza na alergiju. Nedavno sam napravio test preko uzorka krvi i dobio sam slijedeće rezultate:

Imunoglobulin E 154 H KIU/L ref. interval <100
MA1 skrining inhalacionih alergena ( D.pt., dl. mačke, dl. psa, liv. mačica, Clad.herb., breza, d.pelin ) POZITIVAN
FX5 skrining nutritivnih alergena ( bjelj. jajeta, krav.mlijeko, bakalar, pšen.brašno, kikiriki, soja ) NEGATIVAN

SPECIFIČNI IgE: KOROVI W1 Ambrozija 1.09 KIU/L

Interpretacija nalaza alergena: negatvno: 0<0,35; pozitivno: klasa I 0,35-0,7; klasa II 0,7-3,5; klasa III 3,5-17,5; klasa IV 17,5-50; klasa V 50-100; klasa VI >100.
Napomene i komentari: DZ 16.
Na nalazu ne piše više ništa. Da li na osnovu ovoga možete dati svoje mišljenje i malo mi pojasniti nalaz. Na ovo testiranje sam otišao jer smo sumnjali da sam alergičan na gluten. Inače do sada sam imao dvije operacij polipa na debelom crijevu. Prvi puta su mi klasično rezali dva polipa, a drugi puta su mi uklanjali polip polipektomijom 01.02.2011. Tada je kolonoskopijom utvrđeno da nemam više polipa. ( Svi su bili na izlazu ). Da bi na pregledu 10.06.2011. opet ustanovili da imam polip na debelom crijevu. 11.07.2011. opet idem na polipektomiju. Nitko mi nije rekao što je uzrok. Liječio sam se prvo u privatnoj poliklinici Turjak, a nakon toga u kliničkoj bolnici Osijek.

Darko Richter, dr. med.

Niti ste alergični na gluten, niti to ima veze s polipima, i sasvim mi je nejasno o čemu se tu radi.
Nije moguće da su vas testirali na inhalacijske alergenem, a zatim na korove (zašto baš korove?), misleći na gluten.
Alergija se najbolje vidi u prick testu, pa se onda rade testovi u krvi, ako baš treba.

bneven

Pozdrav!
Kćer (11 godina) mi je uz prethodno od njezine pedijatrice "dijagnosticirane" alergije na nekoliko antibiotika koje je imala u dojenačkoj dobi unazad zadnjih dva-tri mjeseca dobila izrazito jako otjecanje gornje usnice nakon što smo joj u prvom slučaju (svibanj) temperaturu od 39 C skidali s lupocetom i nedavno isto takav edem gornje usnice nakon ibuprofena. Liječnica je uvijek dala solumedrol, i uz to par dana propisala aerius i to se povuklo, ali nam je sad ostao jedino voltaren za skidanje temperature. Molio bih vas da mi kažete za koje pretrage da zatražim liječnicu iz Varaždina da nam napiše uputnicu i kuda trebamo ići jer bi željeli znati uzrok te da znamo što se može kćeri od lijekova propisati ako bude bolesna, a ne da joj u kartonu velikim slovima piše: oprez - penicili, oprez - ceporex, oprez - klavocin, oprez - lupocet i oprez - ibuprofen. Njezinu doktoricu to previše ne zabrinjava, ali nas roditelje to ipak brine.
Hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ovako: ja na vaš zahtjev ne mogu izdavati naputke vašoj doktorici. To ona mora zatražiti izravn od mene.a-u.
Ono što možete učiniti jest doći na pregled meni na Rebro (Alergol. ambulanta Dječje klilnike). negdje u rujnu. Trebalo bi napravitineka kožna testiranja, i CAST-ELISA-u, a da ne kažem da prije toga treba suvislo porazgovarati. Što vama znači "nakon LUpoceta" i "nakon Ibuprofena", meni ne mora značiti isto. Nakon može biti od 1 sekunde do 1 godine.

Sarah_Go

Postovani
evo ovde cu vas upitati da nebi otvarala novu temu...
Imam bebu staru 6 meseci do pre mesec dana iskljucivo sam je dojila..sada smo uveli cvrstu hranu s tim da sam nastavila sa dojenjem..
Sa 4 meseca prvi put na nogicama joj se pojavio ekcem..bili smo kod lekara da bi on prokomentarisao moze biti od praska za ves i dao nam kremu sa kortikosteroidima koju ja nisam htela primenjivati..
Mazali smo sa jednim melemom i povuklo se posle nekih mesec dana..ali sada sam uocila promene na rukicama kao mali crveni suvi pecati..
Isto tako maloj sam dala malo da lizne pavlake i cokolade(napominjem samo je malo liznula) i odma je dobila crvenilo oko usana koje se povuklo kroz nekih 15 min..
Molim vas da me posavetujete sta mi je raditi,da li bi je trebalo testirati na nesto..hvala vam unapred..

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno ima atopijski ekcem ili atopijski dermatitis ili neurdermitis, i to na alergijskoj osnovi. Ja bih je alergološki testirao na jaje, kr.mlijeko, grinju i pelud trava.
A terapija je: ako hoćete da prođe brso, steroidna krema, 1-2 dana, zatim trajna njega masnijim mazilima (npr. Nivea, Dercome, Linola Fett, Excipial, Eucerin, itd.).
Nije on to dobio od deterdženta, već od stalnog pranja njega samoga, uz prirođenu sklonost alergiji. Neprekidnim pranjem majke skidaju sa svoje djece zaštitni masni sloj, i zbog toga djeca dolaze u brži kontakt s alergenima, u prvom redu iz zraka, ili dodirom, a tek potom špreko ustiju. Itd., itd.

rudi

Poštovani,
imam 25 godina. Tri godine stariji brat je atopičar, kao i ja, ali ne na posve iste alergene. Sa cca 13 godina primijetila sam da imam iste simptome kao i brat u toj dobi, u proljetnim mjesecima, a to su svrbež očiju i nosa, sekrecija iz nosa i uzastopno kihanje. Nisam uzimala nikakve lijekove tada. Dvije godine kasnije sam primijetila sitne prozirne mjehuriće po prstima, uslijed čega me dermatologica uputila na prick test i spirometriju. Alergološko ispitivanje: histamin 6x5 mm, prašina 2x3, grinje 6x5, perje 3x3, pelud trava 7x5, pelud stabala 3x4, pelud korova 6x6. Spirometrija u granicama normale. Dijagnoza je naravno alergijski rinitis, a terapija Telfast i Tafen nasal. Te lijekove nisam par sezona uzimala, već samo loratadin. Prije 2 godine mačka je postala naš novi član obitelji, usprkos mojim sumnjama da sam alergična na dlaku mačaka i da to nije pametno. Naravno, uspostavilo se da jesam alergična, iako se u pricku nije to ni ispitivalo. No, nakon diranja mačke sam se počela češati i na tom mjestu je nastala urtika. Odavno ju više ne diram, no znate kako je s mačjim dlakama, nema gdje ih nema. Prije nekih 3 mjeseca bolovala sam od obične virusne prehlade, no nakon toga nastavila sam kašljati, iskašljavati prozirnu sluz. Kroz tjedan-dva to se pogoršavalo, oko 5 ujutro me ta sluz toliko smetala da me budila. I tako bi nekih pola sata- sat probdijela kašljući i onda se smirivalo i nastavila sam spavati. Pritom se evidentno čulo piskanje, a ponekad sam imala osjećaj da ne mogu dovoljno znaka udahnuti zbog osjećaja pritiska na prsište. U to vrijeme sam se počela baviti i aerobicom, te sam svaki put nakon 15 min vježbanja dobila isti taj napadaj gušenja, piskanja i kašlja, što me izmorilo i nisam više normalno mogla vježbati. Posumnjala sam na astmu, pročitala da viroza može potaknuti nastanak astme u atopičara. Liječnik mi je prepisao Seretide 250 diskus 2x1 i bolje mi je. Zanima me dali bih ja trebala ponoviti spirometriju, ili je već sve jasno? Moram li doživotno uzimati Seretide? I dali bi moji problemi bili indikativni za Staloral? Kako doći do lijeka?
Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Jasno je da imate (i) astmu. Spirometrija je obavezna, jer, doći ćete u situaciju da na kraju, nećete znati kakva vam je spirometrija bila u početku. A to nije baš dobro.
Drugo, inhalacijska kortikosteroidna terapije uzima se u načelu trajno, doživotno. Međutim, zavisno od bezbroj okolnosti, npr. vaših različitih tjelesnih promjena, promjene mjesta boravka, primjena sezona i klime, i promjena alergena na peludima, grinjama i dlakama životinja, itd., itd., ponetko može malo predahnuti i od terapije, osobito je to jasno ako iz unutrašnjosti odete na more, ili, ako živite na moru, u planine, i sl.
Specifična terapije ne bi za vas bila baš prva opcija i ne bih se time zamarao. Ako su vam simptomi rinokonjunktivitisa takvi, da pod svaku cijenu želite Staloral ili drugu specifičnu imunoterapiju, onda treba najprije staviti astmu pod besprijekornu kontrolu (za što treba i potvrda u spirometriji) i onda pokušati imunoterapiju.
Samo, pitam vas, specifičnu imunoterapiju na koga ili što? Grinje, peludi ove i one, dlaku mačke? Malo je puno toga i ne vjerujem u uspjeh imunoterapije u vašem slučaju, osim ako smetnje rinokonjunktivitisa nisu uvijek i nesumnjivo vezane uz samo jednu od ovih skupina alergena. Onda bi se možda mogao očekivati ineki osjetniji rezultat.
Inače, imate ćete nuspojave, a od očekivanog efekta nećet puno doživjeti.