Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija ili astma?

l.jop89

Pozdrav,
Dijete, 3g, je potencijalno (iz krvi radili alergotest) alergicno na bjelanjak, bakalara, kravlje mlijeko, soju, psenicno brasno i kikiriki. On jede sve, sve voli. Nakon jela nema nikakvih vidljivih tragova, ali svakih malo ima bronhitis/astmu. Pocinje prehladom, zatim ubrzano i plitko disanje i onda smo na injekcijama, inhaliranju atroventom i salbutamolom, decortin tabletama. Imamo u terapiji melarth (vec godinu dana, ali ne pomaze) i flixotid (njega uzimamo unazad 2tj)
Svi alergotestovi drugi su u redu. Feno je prvi put bio ok, drugi put kad je prehlada pocinjala, bio povisen oko 120. Ponavljamo sve za 2 tjedna.
Zanima me, da li je nuzno izbjegavat sve te namirnice? Da li one stvarno pospjesuju upornu pojavu prehlada i bronhitisa? Doktorica je rekla da ne moramo, pedijatrica savjetovala izbjeci barem kikiriki za sad.

Darko Richter, dr. med.

Ne izbjegavati ništa od onga što je do sada tolerirao. Jer, i da je istina da je na to alergičan, ne bi mu pomoglo prviše u slučaju astme. No, sve skupa je dosta sumnjivo i treba tu raščistiti dosta toga, ponajviše taj bakalar, soju i pšenično brašno. Treba učiniti standardni prick test. Pitanje jes i kojom je metodom učinjen specifični Ige iz krvi. AStmu, izgleda, ipak ima, ali ima i previše raznolike terapije. Trebao bi mu biti dostatan Flixotide, kojeg valja uzimati na Babyhaler (originalni od GSK, 23 cm dužine). Ventolin samo po potrebi, i to iz pumpice, na isti Babyhaler. Melarth moćete stopirati

l.jop89

Radili smo prick test na sve biljke i ostalo, a na hranu cemo raditi u 2.mj.. sad smo poslani kod otorinca na pregled treceg krajnik da nije on uzrok prehlada posto smo svakih mj dana prehladjeni i zavrsimo na injekciji (solumedrolu) i decortinu, ventolinu, atroventu i tako sve sto ide uz to. Flixotid i dalje uzimamo, ali kao da ne pomaze posto je opet sve isto..
Sto se tice testa na hranu iz krvi to je zapravo skup 5 namirnica kao potencijalne alergije, ali ne znaci da je pozitivan koliko sam skuzila. Nego bi sad ih trebalo rasclanit i vidit da li postoji alergija, vjerujem da ce se to vidjet na prick testu..

Darko Richter, dr. med.

Nisam baš razumio zadnji vaš post. A to otprilike znači da ni vama nije ništa jasno. Mislim da bi vam dobro došao jedan pregled u živo, prick test, i suvisla terapija. Minutu prije terapije, dijagnoza. Što ima, a što nema. Ovako nećete daleko, jer, ponavljam, vama baš ništa nije jasno, a niti onome tko vas kao liječnik vodi. Jednostavno, ako je njemu jasno, vama još uvijek nije, i ovdje prenosite nepovezane, rastrgane djeliće nečega što je u osnovi vrlo jednostavno: ima astmu - nema astmu. Terapija nije ista, jer, ako nema astme, treba ustanoviti što onda ima. Mislim da bismo to mogli odraditi u jednom pregledu - ali licem u lice, i s djetetom. Poliklinika DermaPlus, Zagreb, Kaptol 25 - ako želite.

Majajhana

Postovanje astmu alergijsku imam od malena sada imam 37 godina ,alegicna na jako puno faktora spoljnih breza leska ambrozija sve vrste trava , spirometrija dobra ali piše smanjeni protoci u malim disajnim .pijem rupafin i pupicu foster ali ja često imam umaranje veliko pri hodanju gore mi pluća unutra i jedva udahnem
Do kraja ni posle ventolina nije bolje .
Evo nalazi spirometrije
Vc max pred ,best ,% 3,78 3,90 103%
Fvc 3,70, 3,77 102%
Fev 1 3,21 3,19 99%
Fev 1%f 82,26 84,54 103%
Pif 7,12
Pef 7,16 8,03 112%
Mef 75,50,25
7,16 8,03 103%
6,17 6,33 75%
4,42 3,31 71%

Darko Richter, dr. med.

Prema spirometriji sve je u najboljem redu. Rupatadin vam ne treba za astmu, i, ako nemate pridruženi alergijski rinitis, maknite ga. Foster je pumpica, i, ako udiošte direktno na usta, moža biti da nemate dobru koordinaciju. trebalo bi imati pomagalo za inhaliranje (/spacer), npr. Volumatic, ili Babyhaler (koristite ga bez maske koje je pridodana radi male djece). Ne bih prepouručio spacer-e manje od 20 cm dužine.