Benigna hiperplazija prostate (BHP)

Povećanje vrijednosti PSA nakon radikalne prostatektomije

Nada32

20.03.2007. Biopsijom prostate potvrđen Ca.PHD: Adenocarcinoma prostatae Gleason score 8.PSA 12,7.DRE – prostata ograničena. U kaudalnom dijelu lijevog režnja otvrdnuće.
19.04.2007. CT nalaz b.o. (Analiza dostupne koštane strukture su bez evidentnih promjena u smislu sekundarnih lezija uz umjerene degenerativne promjene oba sakroilijakalna zgloba.)
16.04.2007. Scintigrafija skeleta - ZAKLJUČAK: Diskretno pojačana metabolička aktivnost kosti u projekciji opisanih kostohondralnih spojeva lijevog hemitoraksa odgovara staroj traumi. Tek diskretno pojačana metabolička aktivnost kosti u patelama i dorzumima oba stopala odgovara blagim degeneracijskim promjenama. U skeletu se ne uočavaju znaci ev. diseminaciji neo.procesa.
10.05.2007. učinjena Prostatectomia radicalis. PHD: Adenocarcinoma prostatae Gleason score 7(3+4). Adenocarcinoma mestaticum lymphonodorum
22.02.2008. Scintigrafija skeleta - ZAKLJUČAK: Uredan nalaz statičke scintigrafije skeleta.
02.02.2009. Scintigrafija skeleta -Na učinjenim scintigramima cijeloga skeleta izdvaja se pojačana akumulacija aktivnosti u desnom akromioklavikularnom zglobu, kao i u projekciji velikog tuberkula glave lijevoga humerusa, u kaudalnoj trećini lijevog sakroilijakalnog zgloba, te u lijevom acetabulumu. U peostalim prikazanim lokalizacijama bez uvjerljivih fokalnih patoloških depozita aktivnosti.
ZAKLJUČAK: Pojačana metabolička aktivnost kosti u opisanim lokalizacijama skeleta vjerojatno je degenerativno-upalne etiologije, trenutno bez scintigrafskih znakova diseminacije neo procesa u skelet.

PSA vrijednost: (nakon radikalne prostatektomije)
12.06.2007. PSA 0,1
21.08.2007. PSA 0,03
22.01.2008. PSA 0,002
09.07.2008. PSA 0,148
07.10.2008. PSA 0,194
22.01.2009. PSA 0,535

Riječ je o mome ocu koji ima 61. godinu i nakon operacije prostate nije primao nikakvu terapiju.
Zanima me što bi mogao biti uzrok porasta PSA? Što bih ste predložili za terapiju i da li je ona uopće potrebna?
Unaprijed zahvaljujem
Nada

Mr. sc. Goran Štimac, dr. med.

Dinamika porasta PSA i postoperativni nalaz govori u prilog mogućeg "biokemijskog relapsa" bolesti. Obzirom da scingrafija ne govori u prilog udaljenih metastaza, treba provesti ponovnu reevaluaciju lokalnog statusa i razmisliti o eventualnoj radioterapiji (konzultirati okologa radioterapeuta).