Bolesti štitne žlijezde

dugogodišnja limfomatozna struma Hashimoto i Uzv

alena1

Poštovani,
imam 47g..već 10-tak godina pijem Euthyrox, trenutno 75/100 mg naizmjenično (svaki drugi dan). Imam povišena antitijela i dijagnozu hashimoto.Brine me uzv nalaz:
2008: štitnjača hipoehogena, inhomogene ehostrukture s hiperehogenim tračcima neravnih obrisa.Lijevi režanj 41x15x16 mm. Isthmus primjeren. Uvećan desni režanj u cjelosti 49x19x17 mm hipoehogene inhomogene ehostrukture s neravnim stražnjim obrisom.
2011: uvećana,heteroehogena dominantno hipoehogena. Desni režanj 2x21x48 mm, lijevi21x19x47 mm.Obostrano nekoliko pravilnih ograničenih ehogenih čvorova tipa reaktivnih čv. Uredan prikaz submandibularnih i parotidnih žlijezda.
2012. Desni režanj 5,3x2,0x2,0cm. Hipehogene strukture izrazito nehomogenog rasporeda odjeka neravne stražnje konture sa brojnim hioehogenim poljima. U donjoj trećini režnja 2 izoehogena areala 0,7x0,4x0,5cm te 0,9x0,5x0,6cm.
Lijevi režanj 4,2x1,6x1,5cm. Isthmus 0,3 cm.
Da li su ovi nalazi manje više uredni ili trebam na dodatne pretrage ?

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Alena1,

Ultrazvučni nalazi pokazuju da je došlo do manje progresije (rasta) štitnjače kroz zadnjih par godina. Zbog toga nema razloga za brigu jer sa radi o manjem rastu a nisu se dogodile nikakve promjene koje bi upučivale da se radi o nečem ozbiljnom. Ono što bi svakako trebali učiniti su hormoni štitnače, ako već nista. Kod Hashimotovog tireoiditisa je važno da hormoni budu uredni zbog pozitivnih protutijela koji mogu ometati rad štitnjače te su potrebne redovitije kontrole hormona.