Bolesti štitne žlijezde

hipoehogeni nodus

ona42

Postovani,
prije par dana sam bila na pregledu stitne zlijezde,naravno uradjeni su mi i hormoni cije su vrijednosti slijedece,

TSH-1,19
FT3-3,17
FT4-0,73

nakon tog mi je obavljen UZV stitne i dijagnoza je slijedeca;

U desnom reznju latearalno i u srednjoj trecini je hipoehogeni nodus promjera oko 2 cm.
Parenhim lijevog reznja je odjeka malo nizih amplituda.

Zakljucak :nodozno izmjenjen desni rezanj stitnjace.

Uraditi scintigrafiju stitnjace.

Ljekar koji meje pregledao mi je rekao da to treba operativno odkloniti,te Vas molim za Vase misljenje...

SCINTIGRAFIJU CU RADITI TEK KRAJEM OVOG MJESECA JER OCEKUJU MATERIJAL ZA PREGLED DRUGOM POLOVINOM OVOG MJESECA.

Unaprijed zahvalna na odgovoru i srdacan pozdrav !

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Ona42,

Zbog opisanog čvora u desnom režnju potrebno je učiniti ciljanu citopunkciju pod kontrolom ultrazvuka tog čvora. Taj će nalaz biti puno vrijedniji od nalaza scintigrafije te će se na temelju toga moći donijeti odluka da li je Vama potrebna operacije te ukoliko je potrebna moći se se odrediti opseg te operacije.

ona42

Hvala Vam lijepo na odgovoru !
Moj ljecnik je meni predlozio odmah da to uradimo,ali se ja jednostavno plasim da radim punkciju,pa se nadam da mogu proci i bez toga...moram reci da sam jako razdrazljiva,i svakodnevno oplacem,nervozna,jednostavno sve mi smeta,i uzasno lose spavam,tako da jedva cekam da to rijesim sto prije...

ona42

Postovani,
danas sam radila scintigrafiju i ljekar mi je rekao da imam hladni cvor,ali sutra da dodjem na konsultacije,molim Vase misljenje...Hvala Vam mnogo !

Srdacan pozdrav
ona42

nalaz nakon kosultacije ljecnika je slijedeci,
Dg. struma nodusa u eutireozi
preporucuje se operacija ,lobectomia desno...uraditi ex tempore dijagnostiku...

naravno donjeti sve nalaze u bolnicu kao i uzv limfnih cvorova vrata....

Pa vas molim da mi pojasnite Dg.

Unaprijed zahvalna
ona42

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Ona42,

Hladni čvor u štitnjači znači da taj čvor proizvodi manje hormona nego normalno okolno tkivo štitnjače. Na temelju tog nalaza se ne može donijeti zaključak da li se radi o dobroćudnoj promjeni u štitnjači ili ne. Vaš liječnik Vam je savjetovao lobektomiju sa ex tempore biopsijom. To znači da Vam je savjetovao operaciju u kojoj bi se odstranio režanj štitnjače u kojoj se nalazi čvor te bi se za vrijeme dok bi Vi bili uspavani učinio hitni patolohistološki pregled pod mikroskopom (traje do oko pola sata) te bi se u slućaju dobroćudnog nalaza završila operacija ili bi se u slućaju zločudnog nalaza nastavila operacija i odstranila cijela štitnjača. Taj zahvat je opcija, no svejedno Vam savjetujem da učinite ciljanu citopunkciju pod kontrolom ultrazvuka jer je to vrijedna pretraga i puno će pomoći u kompletnoj dijagnostici. Ukoliko bi nalaz citopunkcije bio dobroćudan, a Vi nemate kompresivnih simptoma; znači da Vas taj čvor ne smeta prilikom gutanja, nemate osjećaj knedle u grlu te osjećaj da imate strano tijelo u vratu operacije ne bi bila nužna. Žao mi je da Vas taj čvor toliko muči. Stoga bih Vam htio reći da se ne morate toliko bojati jer se to sve da riješiti.