Bolesti štitne žlijezde

stinigram štitnjače

jalena

poštovani,

molim Vas za Vaše stručno mišljenje.

napisat ću Vam nalaz scintigrama od moje mame, koja ima 51 godinu. pošto ga ja ne razumijem, molila bih Vas da mi date Vaše stručno mišljenje koje ću shvatiti i Vašu iskrenu procjenu ozbiljnosti situacije.

ANAMNEZA: z.k. 6/07. prati se više godina zbog relativno vrućeg čvora u donjem polu lijevog režnja štitnjače. U preostalom režnju više malih čvorića. UZT štitnjače 22.02.2010: Dr 38x11x16 mm, nehomogen s multiplim malim hipoehogenim poljima. L.r. 54x25x17 mm, u donjem polu medijalno izoehogen, nehomogen čvor s nekoliko manjih kalcifikata. U gornjem polu hiperehogen nehomogen čvor 29x23x17 mm. Promjene u odnosu na prethodne nalaze, čvorovi su veći. Pred 20.01. ove godine histerektomija i adneksektomija PHD: Leiomyomy uteri. Povišen krvni tlak. Palpitacija nema, stalno umorna. Intenzivno nakupljanje aktivnosti vidi se u palpabilnom čvoru donjeg pola lijevog režnja štitnjače. Preostali rećanj se tak nazire. Desni režanj je blijedo prikazan ne izgleda uvećan. Čvor u donjem polu lijevog režnja izgleda veći u odnosu na scintigram pd 4 mj 2004 god.

STATUS: puls 76/min, ritmičan U lijevom režnju palpira se čvor veličine badema, čvrst.
TH: tenox, tritace, concor cor.

LABORATORIJSKI NALAZ :

TSH / tireotropin 1.22 mIJ/L
FT4 / slob. Tiroksin 13.95 pmol/L
AB-TPO / mikrosom.protutijela 57.6 IU/ml
HTG / tireoglobulin 57.54 ng/ml

Doktor je indicirao operativni zahvat.

cijela obitelj se jako brine i samo bi htjeli znati o čemu je ovdje riječ.
mama je bila nedavno na operaciji (prije malo više od mjesec dana što još više otežava ovu situaciju)

Hvala Vam unaprijed,
od srca
jelena

jalena

hvala na odgovoru, pomogli ste

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,

Ne morate se brinuti, vaša mama ima višečvorastu štitnjaču gdje njezini čvorovi bez kontrole izluče višak hormona. Pritajena hipertireoza može uzrokovati ove simptome, nije hitno za operaciju, ali ja bih isto preporučio u skoroj budućnosti i to u cijelosti odstranjenje štitnjače i stavljanje na hormone putem tableta.
Javite se ako trebate objašnjenje operacijskog zahvata na e-mai. ante.skaro@stitnjaca.com

Dr Ante Škaro