Bolesti štitne žlijezde

ANA nalaz i Hashimoto

Cicibela3

Da li povisen ANA nalaz moze biti povezan sa autoimunom bolesti stitnjace? Imam Hashimoto i od 9mj/09 sam pocela sa terapijom Euthyroxa prvo 25ug a sada sam na 50ug (zadnji nalaz TSH 1,32, FT4 19,3, FT3 4,58). Na moju inicijativu i u konzultaciji sa lijecnikom koji mi kontrolira stitnjacu sam napravila slijedece testove jer sam nakon jedne 10minutne tahikardije u 9 mj/09 (prije pocetka terapije za stitnjacu) imala 10 dana suh jezik i pomislila sam da mozda imam jos neku autoimunu bolest. CRP 0,27; RF 4,2; ASO 3; ASTAL 2,0; Waller rose 10; IgG 13,15; IgA 2,03; IgE (RIST) 21,03; a nisu mi u redu: IgM 2,84 i ANA 1:320 Dakle zabrinjava me ovaj loš ANA nalaz. Od niti jednog lijecnika nisam dobila objasnjenje tog nalaza i da li ANA moze biti povisena zbog stitnjace. Za pregled kod imunologa u bolnici treba cekati mjesecima. Puno Vam hvala na odgovoru.

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,

Kada imate Hashimoto imate vjerojatnost za i druge autoimune bolesti, ne morate se zabrinjavati. ANA može imati veze sa drugom autoimunom bolešću i to sa sistemskim eritematoidnim lupusom i trebate posjetiti reumatologa na KBC „Rebro“ da vam se do kraja razjasni stanje i da preporuči dodatne ciljane dg pretrage.

dr Ante Škaro