Bolna menstruacija

Molim za misljenje i preporuku sto dalje

jp

Postovanje,
Majka sam dvoje djece,prije 5 godina spontani pobacaj,papa test hpv pozitivan i kroz nekoliko papa testova promjene na cin-ovima,nakon prvog poroda papa uredan kao i ostali brisevi i od tada nije bilo problema s ginekoloske strane vezanog za hpv,nesto kratko hormoni uzrokovali disfunkcionalna krvarenja.Unatrag godinu dana porod te nakon poduzih lohija oko 4mj polije poroda prvamenstruacija,nekoliko mjeseci stizala je uredno pocetkom mjeseca, primjecujem lagane grceve poput menstrualnih al prepisujem ih nedavnom proodu,zeni treba vremena da se vrati na staro itd. ti "menstrualni" grcevi se pojacavaju i prate me svakodnevno,nakon duze setnje,stajanja ili rada pojacavaju se a narocito nocu kad lezim i umirim se,ciklus se pomaknuo i uranio za 10 dana te 2-3 ciklusa dobivam menstruaciju 20-og u mjesecu,bolovi i dalje prisutni svakodnevno,menstruacije uredne,opet trajanje tog ciklusa 2-3 mj i promjena ponovno za deset dana ranije,dakle stize oko 10-og u mjesecu,bolovi sve osjetniji i upucujem se svom ginekologu al bez srece jer je na G.O. krajem 8 mj. ocekujem njegov povratak medutim dogodilo se da sam jucer (nakon nekoliko noci jacih bolova) u jutro normalno krenula na wc te me prilikom praznjenja crijeva prosijekne jaka bol u cijelom krugu tijela,trbuh,leda,bubrezi,zdjelica,u tom krugu siknula je bol i primjetim kolicinu smedeg vodenkastijeg iscjetka,sljedecim brisnajem iz rijetkog prelazi u gusci ,odlazim kod zamjene svog lijecnika mada sam vec imala iskustvo pogresnih dijagnoza s njim i opisujem mu probem te navodim da bol ponekad bude tako jaka da izazove mucninu,opcu slabost tijela i bol kao da bude i na analnom dijelu jer sjest bude pravi izazov.na UZV pregledu iz prve ne vidi nista,pregled mi je sondom bolan,javlja se jaca menstrualna bol,opca slabost tijela i mucnina,bol tokom palpacije neznatna,u jednom trenutku njegovog uvjeravanja dajesveu redu osjetim bol ostru poput uboda iglom i pokazujem mu mjesto boli te nakon pocetnog negiranja da je tu nesto ipak nekako primjeti prosirene jajovode i tekucinu u njima,navodi da nezna kakva tekucina te pripisuje kombinaciju ljekova medazol tblt dvije od 250mg jednom na dan te jednokratno cijelu dozu sumameda,naravno nakon pregleda tako sam ucinila te dobila i zelucanu bol + bol poslije pregleda se pojacala do te mjere da ju usporedujem s kiretazom.normabelom u brufenom nekako se smirilo te sam zaspala,jucer mi jenavedeno da nema naznaka krvarenja skorog,endometrij sekretoran 8mm,za bol i slabost kaze da nisu od toga i da mogu imat i polipe u trbuhu koje se treba operirat al da on to NE ZNA,uglavnom on NE ZNA.kako mi je rekao da nema naznaka krvarenja, pred spavanje me nije zabrinula mala kolicina krvi te sam osamucena tabletama i iscrplejna od bolova zaspala,jutros se budim i imam za vidjet poprilicnu kolicinu krvi,dakle do krvarenja je doslo,bol je prisutna al je stanje s njom lakse,podnosljivije.zovem i ne dobivam odgovor na pitanje zbog cega krvarenje ako jucer nije bilo nikakvih naznaka,dakle 10 dana ranije ponovno kao menstruacija,mucnina i bol je tu.kroz cijelu zdjelicu te dijelom blaza bol u ledima.kod ovog ginekologa vise nemam namjeru ici,briseve mi nije htio uzet,krv,mokraca...nista osim UZV pregleda na kojem bi sve bilo u redu da me nije uhvatila slabost i ta bol.smatram da je nesto propustio u cijelom tom pregledu,krv i mokracu te briseve nakon popijenih tblt nema smisla vadit jer mozebit lazno negativan nalaz.sto da radim?o cemu se tu moze raditi?sto s tim jajovodom,drugi je letimicno pogledao tako da osim prosirenosti neznam nista.na nalazu je navedeno da u c douglasi nema izljeva,uterus u AVF-u,endometrij sekrecijski 8mm,desni i lijevi jajnik b.o s hidrosalpinxom na lijvom.dijagnoza adnexitis chr.molim Vas za misljenje i savjet te smjernice sto da radim do povratka svog ginekologa i da ne zaboravim,u obitelji (mama) imala rak grlica maternice,operirana i kod mene svo vrijeme jako pojacan iscjedak koji izgledom podsjeca na ovulatornu fazu ciklusa,dakle bez mirisa,cudnih boja itd. eventulano se pojavi tamnije zuta boja al ne traje nego dan-dva.

jp

Evo krverenje danas u tragovima,mislim da je gotovo,ali osjecaj menstrualnih grceva i dalje prisutan,trudnoca je iskljucena,mucnine su i dalje tu,povracanje ako za vrijeme mucnine nesto probam pojest da ublazim,ako ne pojedem smiri se..toplo na trbuhu mi stvara jos vecu nelagodu,hladno nemam namjeru isprobavat da se ne nahladim...ne znam sto da radim i sto uopće mogu napraviti sobzirom na ljek koji pijem i sumamed koji sam popila onaj prvi dan,ima li smisla vadenje krvi/mokrace...ikakve pretrage?

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana,
iz opisa Vaših tegoba i ultrazvučnog nalaza zaključujem da se kod Vas radi o kroničnoj upali u maloj zdjelici. Ta se upala manifestira bolovima u zdjelici, bolom kod odnosa, bolom kod pregleda, težih napora i slično, produžene menstruacije, neurednim krvarenjima, pojačanim iscjedkom, svrbežom, peckanjem spolovila.
Vaš ultrazvučni nalaz, također, ukazuje na kroničnu upalu jajovoda (hidrosalpings: nakupina bistre tekućine u jajovodu koji je začepljen). U nekim slučajevima tekućina iz jajovoda se može iscijediti kroz maternicu i rodnicu prema van. Svakako napravite osnovne laboratorijske pretrage na upalu: sedimentacija, kompletna krvna slika CRP. Desetak dana iza antibiotika svakako učiniti kompletne cervikalne briseve, urinokulturu i Papa-test. U slučaju pozitivnih briseva nastaviti liječenje odgovarajućim antibiotikom dok brisevi ne budu uredni. Vaš bi partner svakako trebao uzeti istu terapiju. Kronična upala u maloj zdjelici poznata je po tome da se često vraća u slučaju jačih tjelesnih napora, pothlađivanja tijela i pada imuniteta. U slučaju da tegobe i dalje traju, a brisevi su uredni može se još napraviti laparoskopska operacija prilikom koje se ustanovi točna dijagnoza te se mogu odstraniti i razriješiti priraslice između jajovoda, maternice, jajnika i ostalog tkiva u trbuhu te odstraniti nepovratno oštećeni jajovodi.

jp

Zahvaljujem Vam se na ovako lijepom i detaljnom odgovoru,mislim da nisam navela da sam u meduvremenu zbog povracanja i jakih bolova primila ampulicu Ketonala i na recept dobila Ketonal 150mg,i moram rec da ne pomaze,poslije spontanog pobacaja i kiretaze blazi Ketonal je pomagao a za ovu bol ovaj od 150 ne pomaze,ublazi al ne uklanja nazalost,tokom dana sam se relativno dobro osjecala i upustila sam se u laganu setnjicu,obavila malu kupnju i u jednom trenutku prilikom podizanja kosare s tla ponovila mi se onako jaka parajuca i probadajuca bol kao i ovaj opisani put pred nekoliko dana,bol i dalje traje,Ketonal ne pomaze i krvarenje koje je gotovo prestalo je opet tu.Jako neugodna bol.
Ali da ja Vas ne gnjavim,vec ste mi puno pomogli odgovorom,zanima me samo da li je kod utvrdenog hidrosalpingsa i neprohodnog jajovoda obavezno odstranjivanje ili se to ipak moze tretirati antibioticima i nekako vratiti na prirodno uredno stanje?

zenska84

Postovani dr. Ćurić,
da li primate nove pacijente?

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana jp,
u slučaju da tegobe i dalje traju poslije liječenja antibioticima i pojačavaju se uz već prije predloženi tretman preporučam proširenje pretraga i na bolesti debelog crijeva, žučnjaka i bubrega, eventualni ultrazvuk gornjeg abdomena, a ovisno o nalazu u obzir dolazi i kolonoskopija kako bi se isključile ostale bolesti. Hidrosalpings nije obavezno operirati ako ne uzrokuje izrazite smetnje.

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana,
pacijente ću vjerojatno primati u listopadu iza godišnjih odmora.

jp

Opet ja sad jos nekih 7 dana pa Vas vise necu gnjaviti (ali cu opisati situaciju poslije svih obavljenih pregleda zbog eventulanih slicnih situacija kod neke druge dame happy)
Evo nema tek nekoliko dana da je "menstruacija" zavrsila,najduza do sad,najobilnija..
a nekakva nesanica me muci vec 3 dan i evo javljam da je veceras krenuo sluzav iscjedak pun sukrvice :/ ovo su dani kad bi trebala dobiti redovnu mjesecnicu,mada sam racunala da se ova zavrsena pred para dana racuna kao pocetak opet novog ciklusa..sutra radim prve analize krvi i urina i sad se vec pomalo zabrinjavam kakvi ce bit nalazi.
Znam da kod neredovitih (bez ovulacijskih) mjesecnica bude kratak razmak al ne znam da je normalno ovako kratko vrijeme izmedu menstruacija? :/

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana jp,
ta krvarenja koja spominjete vjerojatno nisu menstruacije već posljedica upale. U svakom slučaju, nastavite liječenje i učinite pretrage prema predloženom redoslijedu. Nadam se da će te se ubrzo rijješiti svih tegoba.
Pozdrav

jp

To je potrajalo par dana,zavrsilo,bol koju sam osjetila tokom odnosa sa suprugom je strasna,vrisnula sam i plakala ko beba sad neznam kako je dozivjet ubodnu ranu nozem l vjerujem da je opsi dovoljan za ovu bol,nakon toga bolna stolica,cim se napregnem boli za poludit,krv je na granici pa cu ponavljat za nekoliko dana opet,jedine vrijednosti koje su smanjene su eritrociti i folna kiselina-dakle nekakva slabokrvnost,nalaz kompletne urinokulture jos cekam a znam jedino da je prvi uzork u redu bio,negativan.
Ne mogu docekat ponedjeljak i pregled da napokon ustanovimo sto se to dogada,umjesto da nakon terapije bude bolje mislim da je gore,barem je bol gora.
Hvala Vam,da ste mi blize vec odavno bih ovaj razgovor vodila u Vasoj ordinaciji ali i ovako ste puno pomogli.

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana,
po završenim pretragama najbolje bi bilo javiti se na kliniku jer se vjerojatno radi o opsežnoj upali male zdjelice te će biti potrebna bolnička obrada i liječenje. Nadam se uspješnom ishodu liječenja.

gaga81

Postovani, imam 31 godinu, pre tri meseca sam imala ciklus koji se produzio, pa umesto 6 dana, trajao je 20ak dana, nije bilo obilno ali je ipak bilo neophodno koristiti uloske, obratila sam se ginekologu koji mi je rekao da koristim kapi za zatezanje materice, tj. za zaustavljanje krvarenja, i nakon tri dana je prestalo,s tim da sam osetila uzasan bol nakon upotrebe tih kapi. Otisla sam na pregled, uradjen mi je ultrazvuk i rekao mi je da je sve u redu, i da ce sve srediti samo od sebe ako su u pitanju hormoni. Medjutim sada imam problem sto svaki put kada dobijem menstruaciju imam jake bolove. Nista mi nije jasno. Molim Vas da mi kazete sta je u pitanju, do sada nikada nisam imala probleme sa jajnicima.

blabla18

pozdrav.nisam znala u koju kategoriju postaviti pitanje pa vas molim da mi odogvorite.imala sam odnos s deckom prije mjesec dana i za 2,3 bi trebala dobiti menstruaciju a jos ni ne osjecam nikakve simptome(prije bi par dana prije menstruacije osjecala bol u grudima).naime,imali smo nezasticeni spolni odnos ali sigurna sam da nije ejakulirao u mene i kad sam poslje provjerila to mi je bio prvi dan plodnog razdoblja.strah me:/ takoder sam u to vrijeme imala akutnu upalu angine i pila antibiotike 10 dana silapen 1350 pa vas pitam dali je moguce da zbog ljekova kasni?hvala!

klaudijaa34

doktorice ovako:ja i partner smo imali oralni sex(ali on nije svršio) ciiklus inače imam svakih 28 dana prošli mjesec mi je ciklus kasnio 2 dana jer sam bila pod velikim stresom međutim ovaj mjesec mi kasni već 7 dana zadnji put dobila 2.10..što da radim??? imam 18 godina?? je li trudnoća isključena?? nadam se brzom odgovoru.hvala unaprijed

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana gaga81,
ako je vaš menstrualni ciklus uredan, tj. redovite menstruacije na tridesetak dana, preporučam Vam da još jednom učinite ultrazvuk jajnika i ginekološki pregled s papa testom. Ako su svi nalazi uredni, preporučam korištenje odgovarajućih tableta za kontracepciju. U slučaju da se oslučite za tablete, u dogovoru s Vašim ginekologom učinite i osnovne laboratorijske pretrage (krvna slika, šećer, jetreni, bubrežni nalazi i masnoće u krvi).

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana blabla18,
lijekovi koje ste spomenuli ne štete trudnoći i ne mogu prouzročiti kašnjenje menstruacije. U slučaju da sumnjate na trudnoću možete učiniti test na trudnoću koji se nabavi u svakoj ljekarni. Test može pokazati trudnoću najranije u vrijeme očekivane menstruacije.

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana klaudijaa34,
ako od zadnje menstruacije niste prakticirali vaginalni odnos, osim oralnog, ne možete ostati trudni u ovom ciklusu. Za svaki slučaj, ako ne dobijete menstruaciju u roku par dana, napravite test na trudnoću te se javite svom ginekologu na pregled.

mašnica344

Poštovani doktore,

Imala sam spolni odnos sa dečkom ovog mjeseca prije plodnih dana, ali naravno koristili smo kondom i pazili, trenutno mi mjesečnica kasni tri dana, no osjećam i bol u trbuhu i leđima( što mi je normalno prije mjesečnice) . Ovih dana sam imala upalu grla pa sam pila antibiotike, je li moguće da je od toga, te kolika je mogućnost trudnoće, napominjem koristili smo zaštitu.
Unaprijed hvala na odgovoru!

Mario Ćurić, dr. med.

Poštovana .ukoliko ste pravilno koristili kondom ne bi smjelo doći do začeća bez obzira na odnos u vrijeme plodnih dana.
Ako menstruacije ne dodje u roku par dana učinite test na trudnoći javite se na ginekološki pregled.