Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

5 u 1 // 3 u 1

Poštovani!
Ja sam za svoje dijete izabrala 5 u 1 cjepivo. Patronažna sestra mi je bila preporučila 3 u 1 jer je 5 u 1 razrjeđenije i manje štiti (to su njene riječi). Ja sam uvjerena da sam dobro izabrala, ali me ipak zanima koliko istine ima u toj njenoj rečenici. Mislim da sam pročitala da i Vi preporučujete 5u1.
Drugo pitanje; po čemu se razlikuje cjepivo 5 u 1 od kombinacije Infanrix+Hib+IPV (osim po broju uboda). Da li je moguće svaki put tražiti takvu kombinaciju (mislim na IPV), uz plaćanje ili se to dobiva samo 1. cijepljenje, a svaki sljedeći put OPV. Također me zanima koliko je i da li je, prema vašem mišljenju, opasno OPV cjepivo.

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Kada govorimo o razlici 5 u 1 i 3 u 1, tada ima neke veze to što vam je rekla patronažna sestra, tj. sa 5 u 1 bilježi se nešto slabija reakcija na komponentu Hib (hemofilus). Zato je u službenom programeu Hib perporučen kao zasebno cjepivo ActHib ili Hiberix. Ako ste krenuli s 5 u 1 onda to i dovršite.
A 5 u 1 jest točno isto što i DTaP + IPV + Hib, ili 3 u 1 + IPV + Hib. Tu nema razlike, pa mi nije jasno što točno pitate. IPV je sadržan u 5 u 1, ali ne u 3 u 1 (tu je samo DTaP).

Molim vas još samo objašnjenje što znači slabija reakcija? Znači da se mogu pojaviti slabije nuspojave ili da u tom obliku slabije štiti od bolesti koju izaziva H. influenzae?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Slabija reakcija odnosi se na slabije imunogenost, no to ne znači ujedno i slabiju zaštitnost. Ovisi o tome koliko je slabija ta imunogenost. A čini se da nije dovoljno slaba da bi oslabila zaštitnost. Možete se od metka štititi čelikom od 1 m, a sasvim je dovoljna debljina od 1 cm. Znači, ako je imunogenost veća od tih 1 cm, onda i nije bitno što je manja od 1 m, jer sigurno štiti.

nina39

Imam bebu od 52 dana i s obzirom da se bliži vrijeme njenog cijepljenja često razmišljam o tom cjepivu 5 u 1 jer me prijateljice bombardiraju teorijom da to uzmem. Ja iskreno ne znam šta da napravim jer imam i 2 sina od 18 i 19 god koji su redovno cijepljeni klasičnim cjepivom 3 u 1 u ono vrijeme i nisam imala nikakvih problema. A opet prije nekoliko dana na TV-u je bila reportaža o cjepivu 3 u 1 kako više nije dobro jer preporučaju nekakvo uvozno. Šta napraviti jer me sve to zbunjuje

Darko Richter, dr. med.

ako imate takve dileme, najbolje je da se vozite u autu od prije 20 godina, ili da letite avionom iz tog vremena, ili da uzmete kozmetiju iz tog doba. Zašto nemate dileme oko toga, već oko cjepiva? Meni to jednostavno nije jasno. Najbolje je da se, po pitanju medicine, vratite u doba vračtava ladanjskih.
Ako hoćete dobro i poštedno za svoje dijete, uzmite sa 2 mj. "6 u 1" (Infanrix Hexa), zaitm sa 4 mj. "5 u 1" (Infanrix-IPV+Hib), i sa 6 mj. ponovno "6 u 1". Time ste riješili sve, i sve na vlastiti trošak. to će vam pomoći da shvatite da to nešto vrijedi. Država plaća nešto jeftiniji program, jer plaća za sve, a umjesto tri injekcije (plus BCG i Engerix u rodilištu, što je, pretpostavljam, vaš mali već dobio), dijete dobiva Hib 3×, Engerix 2× Infanrix 1×, DTP 2×, tj., ukupno 8 injekcija. to je traumatičnije od svega 3.