Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

5 u 1x5?!

melita

Dobar dan! Pitanje vezano uz djecje cjepivo tkz.5 u 1.Da li se to cjepivo daje jednom ili pet puta i da li se naplacuje 400 ili 2000 kunica? Unaprijed zahvalna!

Dr. Darko Richter

Radi se o kombiniranom cjepivu, u kojem se dijete cijepi protiv 5 bolesti samo jednim ubodom. Zato se narodski zove "5 u 1", jer ima 5 cjepiva u 1 brizgalici.
Naplaćivanje uvijek ovisi o tome, koliko vi vjerujete da vam nešto vrijedi. Još nisam čuo da je to 2000 kuna, osim, ako se ne radi o 5 puta "5 u 1". No, sve ovisi o ponudi i potražnji. Tako zanm sigurno da se prošle godine u SAD jedna doza cjpiva protiv gripe prodavala i za 100 USD, a neka uobičajena cijena kod nas je bila cca 80 HRK. U Americi je nastala panika zbog bojazni od epidemije, ne ptičje, već "normalne" gripe, i ljudi su jednostavno ludovali. Ja se uvijek nalazim na krivom mjestu, umjersto da sam tada prodavao cjepivo u SAD, ja svam ovdje nagovarao roditelje da ipak cijepe djecu, dok su oni zamišljeno kimali glavama, bi li - ne bi li, a glavni epidemiolozi su iz sve snage trubili da djeca moraju sama preboljeti gripu, (možda i kugu i koleru), jer tako stječu bolju imunost (ako prežive, ja dodajem).

melita

pozdrav! zahvaljujem na odgovoru no jos uvijek se pitam zasto moje dijete do,navrsene, prve godine treba tri puta dobiti to cjepivo i jos 2x kasnije?naravno,do sada sam platila 800 kuna za 2x i jos 1200 bi trebala platiti.Zivim u Zgb-u i dijete vodim renomiranoj pedijatrici koja je ,zaista,odlicna!

Dr. Darko Richter

Mislim da se još samo u Hrvatskoj ljudi pitaju zašto sve ima svoju cijenu. Možete se cijepiti i domaćim cjepivom, koje stoji u obvezatnom programu i koje je plaćeno od HZZO-a. Bilo kojim cjepivoma protiv difterije, tetanus, pertusisa i polija djeca se cijepe 3× u prvoj godini, 1× u drugoj i još 1× u dobi od 4-6 g., svugdje u svijetu.

melita

pozdrav!da,vani,vjerojatno,ljudi ne pitaju koliko sta dode nego samo odloze novcanik na stol pa nek si doktor uzme koliko mu treba.Normalno da provjeravam koliko dode to cijepivo s obzirom da ne dobivam racun za ta placanja(znate, i to vam je " jos samo" u Hrvatskoj),a i Vi ste se u prvom odgovoru cudili toj cifri od 2000kuna.Vjerujem doktorima,kada je u pitanju medicina,ali,da li to znaci da trebam vjerovati i kada je u pitanju placanje lijekova za koje se ne izdaju racuni?!Zahvaljujem Vam na Vaserm trudu!P.S. znadete li,kojim slucajem,neku sluzbenu adresu gdje bi mogao provjeriti cijenu "cjepiva bez racuna",molim Vas,slobodno javite!pozdrav!

Dr. Darko Richter

Nisam na kraju siguran da razumijem zašto ste se javili, ali mi se čini da vi pokušavate testirati legalnost i poredbene cijene cijepljenja s "5 u 1" kod raznih pedijatara. Za to nisam kompetentan. Ali, zašto ne odete u neku apoteku i pitate koliko košta "5 u 1". Jednostavno mi nije jasno da se, ako vas to muči, toga još niste sjetili. A onda se morate zapitati još jednu stvar: da li ćete sami cijepiti svoje dijete, ili ćete to prepustiti apotekaru po maloprodajnoj cijeni, ili ćete otići liječniku. I opet vam ponavljam, sve ima svoju cijenu, a to je u Hrvatskoj normalno za politku, građevinarstvo, odvjetništvo, ali nikako za zdravstvo. A sada vi meni objasnite, što ste vi po zanimanju, i koliko vi naplaćujete svoje usluge, i zašto mislite da medicina mora biti besplatna? Od pacijenata nametnuta besplatna medicina je vrijedna baš toliko koliko košta, tj. ništa, a u tom smjeru, nažalost, ide naša medicina. Samo, pitam se, kada do te nulte točke stignemo, hoćete li se sjetiti, i da i će se itko sjetiti, zašto smo došlči do te nule?