Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Gripa

Valentina

Molim Vas da mi odgovorite dali decu od 12 i 14 godina moze da se cjepaju od gripa, ako moze molim Vas da navedete ime Cjepivo za grip kako bih mogla ovde u Makedoniji da ga nabavim.
Jos bih molila da mi odgovorite u kojem mesecu u toku godine je najbolje cjepiti dete?
Srdacan pozdrav

Dr. Darko Richter

Ima mnogo cjepiva, a u Hrvatskoj se obično mogu dobiti Fluarix (Glaxo-SmithKline), Influvac (Solvay), i Vaxigrip (Sanofi-Pasteur). Pretpostavljam da su iste tvrtkeprisutne i kod vas. Uglavnom je, za djecu od 9 g. na dalje i za odrasle, doza ista, tj. 0,5 ml i.m. Najbolje je cijepiti u u 10.-11.mjesecu, jer za dobivanje punog imunog odgovora na cjepivo treba oko 3 tjedna, a vrh epidemije, ako nastane, obično je od 1.-3. mjeseca u godini.