Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

6 u 1 - 2.put

tatjanae

Postovani doktore,

Nakon rodjenja dijete mi je u bolnici dobilo cjepivo protiv hepatitisa B - Engerix (GSK) pa me interesira da li je u redu nastaviti cijepljenje s Infanrix - Hexa (GSK) ili treba izabrati 5u1 i posebno Engerix.

Hvala unaprijed.

Tatjana

Darko Richter, dr. med.

Možete s navršenih 2(-3) mj. dati šesterovalentno cjepivo, zatim nakon 6 tjedana "5 u 1", pa sa 6 mj. još jedanput "6 u 1". Time ste obavili sva cijepljenja u 1. godini, ako se uz to primili i BCG u rodilištu.Nije 100% po propisanom programu, pa će vas možda tražiti da pismeno potvrdite svoje želje. No ja mislim da Zakon o zdr. zdaštiti i Zakon o pravim apacijenata jasno propisuju pravo izbora između više mogućih intervencija i da su iznad podzakonskih akata.

tatjanae

Dijete je u bolnici cijepljeno i s BCG, a posto je sada dijete staro 50 dana od velike mi je pomoci Vas odgovor. Moja odluka za sesterovalentno cijepivo ima jos jedan dodatni argument a to je mogucnost naseg preseljenja u inozemstvo (Irska) a time bih htjela izbjeci nepotrebe pikice u eventualnim razlikama izmedu dva sistema.

Zbog toga bih Vas molila da me uputite koja cijepljenja dolaze nakon ovih cijepljenja kako bih Vas odgovor imala kao okosnicu mojih buducih odluka. Sigurno ste na ovo pitanje odgovorili bezbroj puta, ali cete meni olaksati "zivot" i eventualne nedoumice. Molim Vas da mi u tom planu navedete i kada se dijete moze cijepiti protiv vodenih kozica.

Sa stovanjem,

Tatjana

Darko Richter, dr. med.

S navršenih 12 mj. dobiva MMR (morbilli mumps rubella), a sa 13-15 mj. revakcinaciju DTaP, Hib, polio. Protiv vodenih kozica može se cijepiti čim navrši 12 mj. No, programai cijepljenja nisu u svim zemljama identični, iako su u načelu slični.

tatjanae

Zahvaljujem se na iscrpnom odgovoru.

Tatjana

tatjanae

Cjepili smo se s 2 mjeseca sa 6u1. Pedijatar je rekao da sljedece cjepljenje ide nakon mjesec dana 5u1(Vi:6 tjedana), a sljedece nakon 40 dana (Vi:6mjeseci). Taj raspored je puno kraci nego onaj koji ste mi Vi preporucili. Sto mi preporucate?

Tatjana

Darko Richter, dr. med.

"5 u 1" možete primiti nakon 4-12 tjedana, ja sam rekao 6, onaj je rekao 4, vi kako hoćete. Ali za "6 u 1" nisam reako "za 6 mj.", već "sa 6 mj." = u dobi od 6 mj.

tatjanae

Znam da ste za trece cjepljenje rekli s 6 mjeseci i prema tome razlika je u dva tjedna odnosno oko mjesec i pol - znaci sve je onako kako roditelj hoce?!
Znaci ti vremenski periodi su nebitni za uspjesno cijepljenje?

A ja sam mislila da za sve postoji isto pravilo i da ce sve biti onako kako ste Vi rekli a izgleda da niti u ovim stvarima pravila ne postoje odnosno ako idemo van pravila svatko moze raditi kako hoce.

Darko Richter, dr. med.

Iskreno, nisam više sposoban pratiti vaša pitanja i vaša pravila. Ne postoje pravila kakoih vi shvaćate, ali postoji struka i stručnjaci. Mislim da u dosadašnjem razgovoru imate stručne odgovore na sva vaša pitanja, a ako nešto nije jasno, postavite pitanje ispočetka. Pravila postoje radi 6 milijardi ljudi na Zemlji, a ne zato da bi netko, u ovom slučaju vi, na temelju tih pravila zaklučivao što je to struka i stručni postupak u svakoj pojedinoj prigodi. To se tako ne može raditi. Očita je tendencija da se danas stručna medicinska pravila od laika uzimaju kao receptura po kojoj oni postaju stručno ravnopravni liječnicima, i debatiraju na sve strane i čak dociraju. Pravila su uprosječeni stručni postupak radi 6 milijardi ljudi na Zemlji, i svaka druga interpretacija, ili pokušaj procjene laika liječničkih postupaka na temelju pozivanja na neko pravilo, a koje su donijeli ti isti liječnici, nije preporučljivo ponašanje. Nije ta pravila donio Sabor, niti neki sindikat, nisu ona kolektivni ugovor ili tome sl., pa da automatski moraju biti razumljiva svakom građaninu. A potpisuje ih ministar, zato da da do znanja da kao neki stručni prosjek vrijede za sve. Inače bismo, npr. u cijepljenju, ili drugim važnim pitanjima zdravstvenog stanja pučanstva, imali isti čas kaos i svatko bi se pojedinačno sa svojim liječnikom dogovarao o onome što je njemu ćef. A pravila obvezuju, kako pacijente ili klijente, tako i liječnike, ali svakogqa na svoj način i svatko u okviru toga ima pravo na neku iznimku. A liječnik tu ima puno veću odgovornost da pravilaprilagodi svakom pojedinom slučaju. Pacijent smije, i, ako mu doista nešto nij ejasno, mora pitati, ili mora liječniku kazati zbog kojih razloga on propituje određeno pravilo.