Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Ana -Te

D.m.

Dobar dan!
Mog dečka je ujeo pas prošle sedmice,tačnije 19.12.
Odmah su mu u Domu zdravlja očistili i previli ranu,te ga poslali na infektivnu,radi vakcine.
Primio je humani Ana-Te,ako sam ja uspjela dobro pročitati, te druga doza za mjesec dana pa potom za godinu.
Zanima me da li smije uzimati sad neke lijekove za prehladu(MaxFlu,Coldex i sl.), i s obzirom da stižu novogodišnji praznici,da li smije konzumirati alkohol happy?
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

postoji Ana-Te, kao i humani anti-Te, ali, humani Ana-Te ne postoji.
O kojem je riječ?
Ako je primio Ana-Te, to je aktivno cjepivo protiv tetanusa, onda ne trebaju nikakve posebne mjere opreza.
Ako je to bio humani anti-Te, onda se radi o antiserumu, gotovom zaštitnim protutijelima, ionda opet ne treba posebnih mjera opreza.
Čini mi se da se radilo o humanom anti-Te, a da je za mjesec dana naručen na Ana-Te.

haryet

Pozdrav,da li je obavezno u srednjoj školi primiti cjepivo koje se dobiva u 4.razredu srednje škole i koje su posljedice ako ga preskočim? Dosad sam primio sva cjepiva

Darko Richter, dr. med.

Obavezno je, utoliko ukoliko je obavezna srednja škola i njezin 4. razred.
Ni meni to nije sasvim jasno, jer, nemoraju svi ići u 4. razred srednje škole. Ima srednjih škola sa samo 3 razreda, a nijedna srednja škola nije obavezna.
No, ako predkočiš to cijepljenje, koje bi,po meni, trebalo bitio bavezno za sve s 18 godina, onda riskiraš da dobiješ difteriju, i, osobito tetanus. Većina odraslih koji dobiju tetanus, nemaju pojma da su se negdje ozbiljnije ranili. A ipak je spora tetanusa morala ući kroz neku pukotinu na koži. Zadnjih 15-akj godina bilježilo se od 2-18 slučajeva tetanusa, a otkako je uvedeno obavezno docjepljivanje starijih od 60 godina, broj je više prema 2 nego prema 18. Ne umru svi, ali ne bih nikome preporučio da pokuša.