Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

vodene kozice kod šesnaestogodišnjaka

marra

Poštovani dr. Richter,
da sam poslušala Vaš savjet kada je trebalo danas ne bih bila u ovoj situaciji, ali sada je kasno za cijepljenje sad. Uglavnom, djeca su mi jučer bila u kontaktu sa djetetom kojem su danas izbile vodene kozice. Za ovo dvoje mlađih mi je jasno, čekam da dođe i prođe, ali pitam za sina od 16 godina. Koliko sam shvatila šanse za komplikacije su kod njega znatno veće. Postoji li neka terapija ili nešto što bi mu sada moglo pomoći?
Unaprijed Vam hvala,
Maja

Darko Richter, dr. med.

Može dobiti kao profilaksu Aciklovir (Zovirax) tbl. kroz 4 dana, ili VZIG (hiperimuni varicella-zoste imunoglobulin) - potonji mora primiti unutar 72 h od kontakta. Vjerojatno ga imaju u Klinici za zarazne bolesti na Zvijezdi.

marra

Hvala Vam puno na odgovoru.

marra

Poštovani dr. Richter,
imam još par pitanja. Zanima me ako stariji sin, 16 g., usprkos Acikloviru dobije kozice može li mu Aciklovir pomoći da se spriječe komplikacije i kada ga treba dobiti i u kojoj dozi? Nakon koliko dana od kontakta s bolesnim djetetom su djeca zarazna, prije pojave simptoma, tj. ima li ih smisla ostaviti doma da ne zaraze ostalu djecu?
Unaprijed hvala,
Maja Gelo

Darko Richter, dr. med.

Aciklovir za sprečavanje herpesne infekcije a i vodenih kozica, daje se u dozi od 4×200 mg dnevno. Ako unatoč dome dobije kozice, daje se 5×200 pa do 5×400 mg, na usta. Ide u razmacima od 4 h od jutra do večeri, a noću se spava. Djeca su zarazna ako su se zarazila, obično 3 dana prije izbijanja osipa, pa do sušenja zadnje kozice.
Vjerojatno niste opazili da time niste dobili odgovor na svoje (zadnje) pitanje, ali, to je neizbježno ako se postavljaju pitanja bez pomišljaja da na njih ne može postojati nekondicionalni odgovor.

marra

Hvala Vam puno na odgovorima. Ako sam dobro shvatila Aciklovir dajem u roku 24 sata od izbijanja osipa, 5 dana u razmacima od 4 sata. Oprostite što Vas gnjavim s time, ali moja doktorica je stava: Samo neka on to preboli, ne treba mu ništa, pa zato gnjavim Vas.
A za ovo drugo pitanje, shvatila sam glupost pitanja čim sam ga poslalahappy
Lijepi pozdrav,
Maja Gelo

Darko Richter, dr. med.

Ako hoćete spriječiti vodene kozice, dajete 5 dana 4×200 mg u razmacima od 4 h, bez noćnih doza, a ako je već obolio, onda odmah 5×200-400 mg, svakih 4 sata, bez noćne doze.

marra

Hvala puno.