Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Repevax (izvinite ako nije tacan naziv)

pavlov

Imam 42 godine i sad sam pocela sa vakcinisanje Do sad sam primila 2 doze ove vakcine tetanus, veliki kasalj, difterija i jos neka komponenta zaboravila sam naziv
Prvu sam dobro podnjela kod druge me bolila ruka na mjestu uboda 2-3 dana i evo kod trece nakon 5h opet me boli ruka Pa bi vas zamolila da mi kazete da li se 3 doza gore podnosi ili je sve jedno koja je doza pitanju.Jos da napomenem da sam prije 2 dana imala povredu prsta masinom za meso sam odsjekla komad jagodice U bolnici su me samo previli i rekli da se javim u ponedjeljak svom dr 3 vakcinu,Sad me zanima da li sam vec zasticena strah me zbog povreda
Hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Ako ranije uopće niste bili cijepljeni protiv difterije, tetanusa, pertusissa i poliomijelitisa, onda Repevax nije pravi izbor za vas. Pogotovo je nesigurno koliko ćete od Repevaxa dobiti zaštite protiv mogućeg tetanusa. Međutim, činjenica daimate sve brže i svejače lokalne reakcije, govori da određenu imunost već imate, i to najvjerojatnije prema pertusisu (zbog skoro nužne prirodne infekcije odnosno prokuživanja klicom pertusisa, s obzirom na vašu dob). Ponavljam, za stvaranje prve zaštite protiv tetanusa, Repevax bi mogao biti nedovoljnim, zbog niže doez tetanusnog toksoida u cjepviu. Repevax se daje samo za revakcinaciju (booster) a nikako ne za primovakcinaciju.

pavlov

Hvala vam puno dr ja sam vec primila dvije doze Repaveksa ali tacno prije 2 godine 2011 trecu dozu nisam primila jer sam bila odsutna 1,5 godinu van zemlje,Kad sam bila kod dr kaze da nije kasno primiti trecu dozu i do 2.5 godine dao mi opet Repavax,Sad me brine da li sam zasticena ili ne od tetanusa, sta treba da uradim da li da trazim da me opet vakcinisu.Prst sam povrjedila u subutu i previjaju ga svaki dan , sa tim da su juce rekli da rana ne krvari pa da dodjem u cetrvtak, On jos boli i to kad spustim ruku onda pulsira.Molim vas jos jednom jesam li zasticena , ili treba opet neka vakcina

pavlov

Izvnite jos samo da dodam da sam pitala dr da li sam zasticena on je odgovorio sljedeca vakcina za 10 godina hvala jos jednom

Darko Richter, dr. med.

Dao sam vam odgovor.
Zašto sve treba ponavljati 100 puta? Je li zato, jer je besplatno?