Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

aplikacija cjepiva

noaema

Poštovani,
u uputama Prevenar cjepiva stoji da se aplicira i.m. ali ne piše u koji mišić. Moje dijete(19mj prva doza ) je liječnica dala cijepiti u guzu,a od prijateljice je cijepljeno u nadlakticu (ista dob). Da li je bitno mjesto aplikacije cjepiva?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Zašto ne čitate kako treba, ako već čitate? Ja stalno tvrdim da uputstva uz lijek nisu za pacijente. To je apsolutno beskorisno. I kada piše, pacijent kaže da ništa ne piše. Pacijent ne razlikuje "nemam pojma", od "nema". Kada on/ona nema pojma, onda kaže da toga nema. Jer, pacijent je jako pametan, i ne dolazi u obzir da ne bi imao pojma.
Piše jasno i glasno: "Cjepivo treba davati intramuskularno. Preporučuje se anterolateralno područje bedra (m. vastus lateralis) u dojenčadi ili deltoidni mišić nadlaktice u male djece."
Za kaznu vam neću odgovoriti na vaša daljnja pitanja koja će glasiti: što je to anterolateralno .... (m. vastus ... ) i deltoidni ... . Iako znam da ćete (uvrijeđeno?) reći da me to niti niste htjeli pitati. Ali, baš za kaznu, neću vam odgovoriti.

noaema

E, dragi moj doktore,
slučajno sam medicinske struke pa mi je poznata anatomija (i latinski) i nisam nimalo uvrijeđena,štoviše baš ste mi simpatični.
Ovo piše na uputi (Vi ju sigurno niste pročitali jer Vama to ne treba):
"Pozorno pročitajte ove upute prije nego Vaše dijete primi cjepivo"
"Čuvajte ove Upute o uporabi. MOŽDA će biti potrebno da ih opet pročitate" (možda za kaznu..)
"Ako imate ikakvih dodatnih pitanja u svezi lijeka, molimo da se obratite svome liječniku ili ljekarniku" Pa, eto, ja imala dodatna pitanja, ali ni doktorica, a još manje ljekarnik nisu imali odgovora, pa pitah Vas, a Vi baš nećete odgovoriti. Ovdje samo piše :"Prevenar će biti injiciran u mišić Vašeg djeteta" i "Prevenar je samo za intramuskularnu uporabu. Ne primjenjivati ga intravenski." I to je to.
Nigdje ne piše ni anterolateralno, ni m.vastus lateralis, ni deltoidni mišić, a vjerujte ni glutealna regija.
Vjerojatno piše na drugim cjepivima (poput Hib-a), ali na Prevenaru NE PIŠE.

I jesam li još uvijek pod kaznom ili ćete mi sada odgovoriti?
Pusa (za odgovor ako ga dobijem..)

Darko Richter, dr. med.

Ja sam vam ovo citirao iz sažetka opisa lijeka. On je u uputi.
Ako ste medicinske struke, onda znate što je anteroalteralni dio bedra i što je deltoidni mišić. Gluteus je na drugoj strani svijeta.