Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

BCG i Prevenar istovremeno

bumba123

Poštovani!
Majka sam dječaka starog 6 mjeseci. Prije koji dan primio je cjepiva Pentaxim i Engerix, te je doktorica rekla da treba (citiram) "ponoviti BCG jer se nije "ulovilo".
Ono što me zanima jest da li dijete može primiti BCG i Prevenar istovremeno, ili je bolje napraviti "razmak" između ta dva cjepiva?

Darko Richter, dr. med.

O tome nema podataka, jer, tamo gdje se Prevenar rutinski daje, mahom se više ne treba BCG-irati.
Ja bih najprije dao Prevenar, a nakon 4 tjedna ponovio BCG. Prije BCG-a svakako bih dao učinit Mantoux ov test (PPD), pa, ako je slučajno pozitivan, ne bih ni slučajo ponavljao BCG.