Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cjepivo Infanrix Hexa

jakov4

Poštovani,

Trebala sam cjepiti sina sa 2 mjeseca protiv hepatitisa B, ali sam čula za cjepivo 6 u 1 tj. Infanrix Hexa,
pa bih molila vaše mišljenje da li sam pogriješila što ga nisam cjepila odmah samo protiv hepatitisa B, te da li je to cjepivo Infanrix Hexa pouzdano kao samo cjepivo protiv hepatitisa B. Da li postoji mogućnost alergije na cjepivo 6 u 1. Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Od kraja: alergija je moguća praktički na bilo što što možete zamisliti, pa tako i na cjepivo, ali, ništa više na Infanrix Hexa, nego na sam Engerix. Ako imate svojeg liječnika koji prihvaća vašu želju da dijete cijepiti s Infanrix Hexa, i imate plan cijepljenja, to je, po meni, odličan izbor, i za dijete poštedan (dobiav pounomanji broj nijekcija nego da se svakim cjepivom cijepi posebno). Znači, na rođenju je primio Engerix, sada, s 2 mjeseca neka dobija Infanrix Hexa, s 4 mj. neka dobija Infanrix-IPV+Hib ("5 u 1"blunk, a sa 6 mj. opet Infanrix Hexa.

vure

Poštovani,
Beba rođena 4.6.2012. cijepljena je u dobi od 3 mjeseca cjepivom Infanrix Hexa (cjepivo je kasnilo na hrvatsko tržište u ljetnim mjesecima). Drugu dozu dobila je u dobi od nepunih 5 mjeseci, a 3. dozu trebala bi dobiti 4.1.2013. s točno 7 mjeseci starosti. U međuvremenu je proizvođač GSK povukao određene serije cjepiva s tržišta oko 20-tak zemalja (ne i Hrvatske) zbog moguće mikrobiološke kontaminacije. Radilo se o mjeri predostrožnosti pa pretpostavljam da me to ne bi trebalo zabrinjavati, no nedavno sam na internetu čitala o tajnim dokumentima koji su procurili iz GSK-a o smrti 36 djece nakon primanja cjepiva Infanrix Hexa u proteklih nekoliko godina. Ne znam da li se radi o medijskim naklapanjima ili je to doista tako, ali ne želim dijete više cijepiti ovim cjepivom. Postoji li alternativa koja bi se mogla dati umjesto 3.doze Inf.Hexa? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ne, koliko ja znam. Pandan je bio Hexavac od Sanofi-Aventisa, no taj je povučen, a kod nas se nije nikada davao.
Sa 6 mj. dijete treba primiti 3. dozu primarne serije DTaP+IPV+Hib (Infanrix-IPV+Hib), te 3. dozu Hepatitisa B (Engerix B). To znači sve isto kao u Hexavac-u, samo u 2 injekcije.
Međtuim, ne znam da li je na rođenju primio Engerix-B, te, ako jest, onda mu ova doza sa 6 mj. nije potrebna, a umjesto "5 u 1", može dobiti besplatno osigurani Pentaxim.

Viola4

Poštovani,

dijete danas ima 2 mj. i 03.01. smo naručeni na cijepljenje. Do ovih natpisa o nuspojavama mislili smo dijete cijepiti s Infanrix HEXA-om, sada smo odustali.

Svakako bi uzeli i cijepivo protiv rotavirusa i pneumokoka. Sin je 2.11. dobio Energix B u rodilištu.

Molim Vas savjet i plan cijepljenja.

Unaprijed hvala.

vure

Poštovani,
Dijete je na dan rođenja primilo Engerix B te dan kasnije BCG. Osim toga cijepljena je protiv Rota virusa u dva navrata, s 2 i 5 mjeseci. Znači dovoljna je jedna doza Pentaxima kod sljedećeg pregleda? Pedijatrica nas je pri prvom cijepljenju upozorila na slabu komponentu protiv hripavca u Pentaximu te smo se zato i odlučili za Inf. Hexa.
Koja bi bila vaša preporuka s obzirom na događanja vezana za GSK i Infanrix Hexa? Unaprijed zahvaljujemo.

Darko Richter, dr. med.

Gledajte, odakle da ja imam ikakvog pojma što djetetu treba, kad ne znam ima li 6 mj. ili 16 mj.? A zatim ne znam da li je već primao DTaP, IPV, Hib, i, ako da,koliko puta, itd.
Tako da ja opet dobivam dokaz da laici, koji idu na internet, nemaju nikakvog pojma zbog čega to rade, i poslije toga, ne samo da su smušeniji nego prije, već ih obuzima opasna glupost.
Što se uopće dogodilo s tim Infanrix Hexa? U širem porstoru u kojima se proizvodi cjepivo, odnosno dio cjepiva, negdje je nađen Bacillus cereus, klica s tla. Dakle, netko nije dobro brisao noge, ili nije promijenio obuću kod ulaska u pogon. Ali, u cjepivu nema nikakve klice,nikakve kontaminacije.
S obzirom na bespoštedni rat farmaceutskih firmi, javnosti, i regulatornih agencija, oni ne znaju neće li netko, za sitne novce, informaciju porodati nekom novinaru ili doktoru znanosti, koji će izaći s nekakvom senzacijom o nekakvoj kontaminaciji u cjepivu, pa sami unaprijed isključuju one serije cjepiva koje su proizvedene dok situacija nije "sterilizirana". Ali, što vi, ili itko koji je u tome laik, zna o sterilnosti? Vi stvarno mislite da je neka soba sterilna, samo zato jer ste je dvaput "pozaugali" usisivačem? Ako nema Bacillus cereusa, ima nečeg drugoga. Pojas u kojem obitavamo zove se biosfera, od par kilometara ispod razine vode, do par kilometara u visinu atmosfere, ne zato jer smo mi u njemu, već zato što su u njemu sve biljke i životinje i jednostanična bića koje je stvorio Bog. Vakuum u biosferi ne postoji, ili, ako je neko vrijeme nešto sterilno, u sljedećem času to više nije. Meni je ovo samo dokaz da GSK vrlo solidno kontrolira uvjete u kojima se proizvode njegova cjepiva, i uočava potencijalnu kontaminaciju puno prije no što je dospjela do neke ampule.
Što mislite, kako bi nama svima bilo kada bi Kosor, Linić, Rohatinsky, Milanović i mnogi drugi prije njih, a nažalost, najvjerojatnije, i još mnogi poslije njih, uočavali probleme i rješavali ih na vrijeme? RAdikalno, kao GSK. Amputiraju dio profita, kako bi mirno nastavili dalje. Ali, u politici nije bitno što će više od 350000 ljudi u 2013. g. biti na burzi. I neki će zbog toga sasvim izvjesno umrijeti ili izgubiti volju za životom puno prije no što im je zapisano u biološkom satu. Bitno je da oni ne prevagnu kod glasovanja.

vure

Poštovani,
Ne znam šta je točno izazvalo ovu lavinu i da li je to odgovor meni ili violi, ali čini mi se da se nismo dobro razumijeli. Napisala sam da je dijete rođeno 4.6. i da ima nepunih 7 mjeseci i navela sam sva cjepiva dosad primljena. Rekla sam i da me ne zabrinjava povlaćenje određenih serija INF.Hexa jer je to bila mjera predostrožnosti od strane GSK. Zabrinjavajući su doduše napisi o nuspojavama i smrti beba kao reakcija na cjepivo jer ne znam da li ima veze s istinom ili ne.
Moje pitanje je bilo da li bi preporučili uzimanje 3.doze Infanrix Hexa ili Pentaxim? Pentaxim navodno ima slabu komponentu protiv hripavca.
Usput hvala na objašnjenjima vezanim za postanak života na Zemlji i osvrtu na političku situaciju u Hrvatskoj. Ako možete dati stručno mišljenje, bila bih Vam zahvalna. Ako ne, hvala na vremenu utrošenom na nas laike i sve najbolje u 2013.

Darko Richter, dr. med.

Za "vure":

Meni se čini da sam vam dao vrlo jasni odgovor još 31.12., pa mi se učinilo da me sada netko pita za postanak života na zemlji. Inače, Infanrix hexa ne daje se zbog prednosti u komponenti hripavca, već zato jer sadrži i komponentu hepatitisa B, pa se izbjegava dodatno pitanje Engerixom B. O 36 smrti nisam čuo, niti čitao, ali, ako mi posaljete neki link, pogledati ću i javiti vam svoj utisak.

Darko Richter, dr. med.

Za "Violu4":

Preporučio bih vam cijepljenje po standardnom kalendaru, a ako uz to želite cijepljenje za pneumokoka i rotaviruse, podržavam i to. Dakle, sutra ide Pentaxim, Engerix i Rotarix, za 4-6 tj. slijedi 2. Pentaxim, 2. Rotarix i Prevenar-13, a za daljnjih 2 mj. završava se 3. Pentaxim , 3. Engerix i 2. Prevenar-13. Razmak od 2 mj. je zbog Prevenara, koriste mo ze dati i u samo 2 doze u samo1. godini, pa jos jedna u drugoj, uz Pentaxim. Engerix i Rotarix su završeni u prvoj godini .

vure

Poštovani,
Zahvaljujem na odgovoru. Ovo su linkovi vezani za inf.hexa. Prvi je o smrtnim slučajevima, a druga dva o nuspojavama.

http://vactruth.com/2012/12/16/36-infants-dead-after-vaccine/
http://vran.org/about-vaccines/sp...l-infanrix-hexa-and-adacel/#infanrix
http://www.vaccineinjury.info/vac...-reports/hexavalent-vaccine-iii.html

Što mislite o cjepivu Infanrix Penta? Da li bi to bio bolji odabir od Pentaxima?

Viola4

Hvala Vam na detaljnom i brzom odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Za "Violu4":
Vidim da ste primili odgovor, ali, kako je bilo dosta tipfelera, evo čistopisa:

Preporučio bih vam cijepljenje po standardnom kalendaru, a ako uz to želite cijepljenje za pneumokoka i rotaviruse, podržavam i to. Dakle, sutra ide Pentaxim, Engerix i Rotarix, za 4-6 tj. slijedi 2. Pentaxim, 2. Rotarix i Prevenar-13, a za daljnjih 2 mj. završava se 3. Pentaxim , 3. Engerix i 2. Prevenar-13. Razmak od 2 mj. je zbog Prevenara, (koriste mo ze) koji se može dati i u samo 2 doze u 1. godini, pa jos jedna u drugoj, uz Pentaxim. Engerix i Rotarix su završeni u prvoj godini

Darko Richter, dr. med.

Za "vure":

Pogledao sam sva tri linka. Ništa novo pod suncem. Na prva dva linka ljudi čitaju službeni smpc ili spc (summary of product characteristic) i izabiru rečenice koje im se sviđaju pa ih tumače kao propovjednici u "Bible beltu", ali bez potrebnog učiteljstva. To je tipična protestantska metoda. Uzeli su si za pravo da sami tumače Bibliju, u kojoj inače, svašta piše, od legalnog mnogoženstva, očitog incesta, do hladnokrvnog ubijanja i likvidacija. Ipak, transcedentnu poruku u vremenskoj povijesnosti Biblije čuvaju papa u i crkveno učiteljstvo pod okriljem Duha Svetoga. I sami ste/smo svjedoci kako lijevi političari svako malo citiraju Bibliju na svoj način, da je to izazvalo čuđenje i njima sklonih kolumnista i komentatora, valjda da pokažu kako znaju katekizam. Ali, mislim da su ispali dosta naivni, da ne kažem, nesklapni.
No, ovo je samo ilustracija postupka koji vidim na ta 2 linka. Nema vlastitog istraživanja, već se barata službenim podatcima istih tvrtki koje se napada, i sve garnira neslužbenim podacima tko zna odakle, bez ikakvog razumijevanja kako su oni dobiveni, i što je s njima moguće, a što ne, uraditi i zaključiti. Treći link je dnevnik roditelja koji zaključuju: "post hoc, ergo propter hoc". To što je mrav prešao preko ceste, pa se potom auto zaletio u ogradu, nije uzročno-posljedično vezano, a ipak je jedno slijedilo iza drugoga. Uvijek je nešto prije nečega, pa je jedino u okrilju osjećaja zavjere moguće shvatiti te dalekosežne zaključke koji se tamo mogu vidjeti. Nema tamo čak niti neke zlonamjernosti, ali, neukost ili u najmanju ruku nedostatak kritičkog duha, sasvim je evidentan.
Vidim da se na tim linkovima dosta spominje sudden death i sudden infant death. Točno se kaže "sudden infant death syndrome (SIDS)". Za tu "naglu" smrt, a na hrvatskom stručno-medicinskom jeziku "iznanadnu dojenčaku smrt", već neko vrijeme dokazano je, ne samo da nema veze s cijepljenjem, već redovito cijepljenje smanjuje rizik tog događaja. Iznenadna dojenačka smrt spada u tzv. smrti gušenjem u snu, i to u prvom redu zbog polijeganja (malog) dojenčeta trbuhom u meku posteljinu, jastuke, velike krevete s poplunima, zatim dodatno zbog virusnih infekcija, zbog konzumiranja cigareta i droge u trudnoći i u dojenju. S cijepljenjem nema veze. Akcija "back to sleep" (polijeganje dojenčadi na leđa, a ne na trbuh) u SAD-u je SIDS smanjen za 70%.

Darko Richter, dr. med.

Za "vure":

Zaboravio sam na pitanje na kraju. Taj "penta" zove se neslužbeno "5 u 1", ili službeno, Infanrix-IPV+Hib. Da li je on bolji od Pentaxima? Da.
Ovaj puta je to zbog 3 komponente acelularnog pertusisa, u odnosu na samo 2 u Penaximu.

vure

Poštovani,
Zahvaljujem na trudu i vremenu koje ste uložili. Izgleda da je moja zabrinutost bila neutemeljena.
Nije mi doduše jasno zašto se naša pedijatrica odlučila za shemu cijepljenja protiv hepatitisa 0-3-5-7 (Engerix i 3 puta Inf.Hexa). Bilo bi bolje da je umjesto druge doze Hexe dala Infanrix-IPV+Hib. Da li je to cjepivo teže nabaviti ili što? Uvjeravala nas je i da nema veze što je prva doza Hexe primljena tek s 3 mjeseca. Nadam se da je bila u pravu.
Dakle, na kraju priče zaključujem da je potpuno svejedno da li će dijete kao 3.dozu dobiti Inf.Hexa ili Inf.-IPV+Hib ili malo lošiji Pentaxim. Tresla se brda, rodio se miš.
Stariju kćer smo u dobi od 3 god. i 3.mj., prije polaska u vrtić, cijepili Prevenarom. Mlađu također planiramo cijepiti, ali nismo sigurni kada. Što prije ili...?
Eto, to je moje posljednje pitanje.Srdačan pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

Za "vure":

U prve 2 godine dijete može primiti do 4 doze Engerixa (samog ili u sklopu Hexe), takod a ta shema nije ni dobra, ni loša, već je u okvirima mogućega. Nema veze što je prva Hexa data s 3 mj. - ako dijete do tada nije dobilo nešto od bolesti protiv kojih se cijepi, nema štete, a imunogenost je čak nešto veća što je dijete starije.
Infanrix-IPV+Hib se sada teže u nas nabavlja, to je istina, iako mislim da marketing za lijekove može to nabaviti iz Njemačke ili općenito iz inozemstva.
Dakle, sa 7 mj. može dobiti ili Hexu, ili Pentaxim, i sve je to u redu.
Prevenar treba dati što prije, to bolje, uz uvjet da dijete ima više od 6 tjedana starosti.

vure

Poštovani,
Hvala vam na svemu. Još ću samo nešto komentirat, a onda ću stvarno zašutit.
Apsolutno sam za cijepljenje i ne razumijem roditelje koji svoju djecu odbijaju cijepit. Mislim da im se lako pravit pametnima dok je ostalih 99.9% djece cijepljeno pa je i opasnost od širenja tih opasnih bolesti svedena na minimum.
Međutim, ono što mi smeta je način na koji pojedini pedijatri (pa čak i njihove medicinske sestre) nude cjepiva kao da su akviziteri, a ne zdrastveni djelatnici. Još malo pa će na placu postojati štandovi s cjepivima uz parolu plati 2 i treći dobivaš gratis (to doduše i ne bi bilo loše). Sad karikiram, ali eto, tako mi se čini...
Lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

I niste jedini koji ima slični utisak.
Ali, vjerujte mi, to je u prvom redu do sustava generalne besplatnosti i neograničenih prava. Zdravstveni sustav je kao jedan "all inclusive" turistički paket, u kojem svatko trči na svaki čaj ili razgledavanje, a usput se nađu prodavači suvenira, koji su zapravo dio sistema. Ilustracija malo sepa, ali je plastična.