Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cijepljenje i autoimune bolesti

Nikabu

Postovani dr. Richter,

Zanima me da li postoji i koliki je rizik od aktiviranja alergijske ili autoimune reakcije prilikom vakcinacije novorodjenceta s BCG i Energix-B. Naime, ja sam u 9 mjesecu trudnoce i s 11 godina imala sam Stevens-Johnson sindrom, moja mama boluje od lupus erythematodes-a, a njezina baka je imala sklerodermiju. Da li u kontekstu ovakve obiteljske anamneze postoji rizik vezan uz cijepljenje i koliki je, te da li bi eventualno imalo smisla cijepljenje pomaknuti za neki kasniji datum?

Hvala puno!

Pozdrav,

Nika

Darko Richter, dr. med.

Taj rizik, od BCG-a i Engerixa, u novorođenačkoj dobi ne postoji (BCG), ili nikada nije potvrđen (Engerix).

Nikabu

Hvala puno na odgovoru! Nika