Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepiti ili ne..

Lijepi pozdrav!
Temu sam naslovila, cijepiti ili ne, iako Vas cijenjeni odgovor znam.
No, htjela bi Vam predociti svoju situaciju i evo zamoliti Vas da se na trenutak stavite u moju kozu. Tako sam odgojena da nastojim, nekad uspjesno, nekada ne, sagledati stvari tako da se pokusam staviti u tudu kozu i onda donijeti odluku..molim, ako moze odgovor Vas kao covjeka, covjeka koji raspolaze odredenim znanjem..bez ,ako moze, lijecnickih floskula.. Moj slucaj je sljedeci, starije dijete se naglo razbolilo poslije cijepljenja MO-PA-RU, ne moram napomenuti da je dosao potpuno zdrav i to u svakom smislu, dijete je hodalo, govorilo i poslije toga stop, prestao je pricati, postao cudan, ne znam kako bi ga drukcije opisala, progovorio je nakon trece godine i to oskudno. Vodili smo logopedu, duze vrijeme, uglavnom, sada vam to izgleda ukratko ovako, ima 14 g., ide po normalnom planu i programu u skolu, iako sam svjesna da bi mu prije odgovarao prilagodeni program, vodila sam ga u Suvag, gdje je psihologinja rekla da ima blazi oblik mentalne retardacije, jako je usporen, sve razumije, ali kao bi objasnila, sve postize do odredene granice, dalje ne ide..dakle, tu je steta ucinjena, sa nicim ne mogu povezati taj nagli zaokret u razvoju, sem tim da smo ga vodili cijepiti..
e sada, drugo dijete i ima 18. mj. i ozbiljno azmisljamo da ne cijepimo vise dijete. Kod zadnjeg cjepiva koje je primio sa 4. mj. (za sto sam se isto lomila voditi ili ne), imali smo citav niz reakcija, temperatura, intenzivan plac, sa ruku nije silazio koliko je jako vristao i to ne samo taj dan, vec je ta razdrazljivost potrajala jedno desetak dana..bilo je neizdrzivo i potrazili smo lijecnicku pomoc, gdje su nam sve uljepsavali, eto, neka djeca tako odreagiraju, proci ce..pitam se zasto tako neka djeca reagiraju, na koju tvar, sto utjece na mozak da od normalnog ponasanja..dobijemo nepodnosljivo......
Kod tog djeteta moram napomenuti, da je dijete pri porodu ostalo bez zraka, zbog pupcane vrpce, ultrazvuk je pokazao krvarenje II stupnja, dakle neurorizicno, unatoc tome, hvala dragom Bogu, on je potpuno zdrav djecak, nema nikakve posljedice, progovorio, prohodao, sve i prije svojih vrsanjaka..
Moje pitanje, postavljeno vama, a i sebi, uzeci sve u obzir, da postoji i jedan posto sanse da ce mi mladi sin proci kao stariji, tko sam ja da ga dovedem u takvu opasnost.. Dalje, razmisljm, prebolila sam ospice, kao i tolika djeca, nista mi se posebno opasno deslio nije, kao ni tolikoj djeci, sem podiznja imuniteta..ps. sto cemo sa vodenim kozicama, slicna bolest, simptomi, cjepiva dosada nema, zasto nema graje oko te bolesti, djeca prebole i idemo dalje..ospice, zausnjaci, rubleola..a nasuprot pa da je i jedan posto..autoimunih, autizma, lukemije, paralize i sl. Ok, postoji recimo, strana za, i protiv, idemo ljudi pokrenuti javnu raspravu, nesto..bilo sto, zasto nas izludujete sa indiferentnoscu kod pojasnjavanja,a sa dr. strane..prisilom, kaznjavanjem..kakav je npr.,postupak zbog ZANEMARIVANJA DJETETA?! ..dakle, da se sledis, moje dijete je u toplom, sito, obuceno, ima 24 satnu njegu, brinem nad njima maksimalno i sada ce mi se naci neka dusa koja ce reci da ja zanemarujem svoje dijete..dokle sezu granice ludosti, zatvor?..pa mislim stvarno, gdje zivimo, u Sj. Koreji?..

Otvorite javnu raspravu, ucinite nesto, vjerujem da imate mogucnost utjecati i kao struka, reći svoje misljenje nadleznima...
..ali Vas molim kao covjeka, saslusajte roditelje, bez vec zauzetih stavova i predrasuda, tvrdoglavost plaćaju necija djeca, neće sva djeca imati nuspojave, ali ove, nazovimo ih nuspojave, koje se javljaju kod pojedine djece su prestrasne i preteske, da i jedno djetesce tesko oboli, zbog cega..cijepljenja protiv minorne bolesti kao sto su ospice..ma dajte..slijepo se drzati svojih uvjerenja, a ne poslusati roditelje, nema smisla. Zzbog cvrsto zauzetih stavova, neki ljudi nose krizeve cijeli zivot..dakle, saslusati, raspraviti,a potom svi skupa donijeti odluku o buducnosti nase djece. Prevazna tema, a premalo interesa za nju, barem se glumi, ili se misli sutnjom nesto postići.
Uzeci u obzir, sto je sve u igri, ne zacudava me toliki otpor od strane struke..sve nam je znano, ali budimo ljudi.
Moje pitanje, da ste na mom mjestu, da li bi cijepili dijete?

Darko Richter, dr. med.

Upravo sam pročitao jedan najnoviji američki članak u kojem su analizirani učinci "objektivne rasprave tj. izlaganja argumenata u prilog cijepljenju, te opasnostima necijepljenja", koji je jasno i glasno pokazao da nakon toga, ne samo da nema promjene stava antivkacinalista, već je on još tvrđi i širi se.
Tako da ću vama, sada, po posljednji puta odgovarati trudeći se iznositi strpljive argumente, a ubuduće ću se kloniti takvih rasprava, koje, očito, ne vode uvažavanju znanstvene istine, već samo otkrivanju tuđih argumenata i kako ih onda efikasno zanijekati.
Dakle:
1. Koju dijagnozu ima vaš sin od 14 godina? Govoriti da je katastrofa, da je sve unazađeno, itd., a ne reći dijagnozu(e) ukazuje da vjerojatno izbjegavate istinu, svjesno, ili nesjvesno. Pa ja sam neki doktor, zar se bojite da je ne bih razumio te latinske dijagnoze ili šifre?
2. Što to znači "poslije MoPaRu-a"? Što je to vama poslije? Ja vam tvrdim da je " sve to" također nastalo nakon jednog ručka, nakon nekakvog izleta, ili nakon što je dijete palo na desno koljeno, ili kakve druge okolnosti, itd. Koji vam je to argument "post hoc, erog propter hoc"?. Evo vam latinskog opisa klasične logičke greške, Sve ostaje moguće, ali bi trebalo barem biti vjerojatno, a za to je preduvjet određena vremenska vezanost, koja ima svoj rok i okvir. A vi ga prešućujete. Vama je dosta da je to nastalo "nakon".
ijepi pozdrav!
3. Jedna od mojih kćerki ima blažu mentalnu retardaciju, i ide po prilagođenom programu u školu, i isto je tako najurednije cijepljena, a da to jedno s drugim nikada nije pokazalo bilo kakvu međusobnu vezu.
4. Drugo vaše dijete imalo je "klasičnu" tj.poznatu reakciju tzv. neutješnog plača ("inconsolable crying"blunk, i ako vam je to netko rekao, nije ništa uljepšavao, jer je to tako. Ne ostavlja nikakve poslejdice, i ne mora se ponoviti kod sljedećeg cijepljenja. No, pri cijepljenju se mogu poduzeti neke mjere: tj., da dijete nije na tašte, da ga drži majka, da se odaber najmanjje invazivna dimenzija igle, da se cijepi u pravomjesto, da se ne aspirira niti prije niti sredinom aplikacije cjepiva.
5. To što se vama nije ništa desilo od ospica, to je dobro. Većini se djece ništa ne desi, ali jedan postotak oboli vrlo teško, i to se vidi kada bukne epidemija, jer, u bolnicama onda nema mjesta. Idemo to opet probati? A neka djeca umru, od tih neposrednih komplikacija, ili od one najteže, encefalitisa, kojemu nema pomoći. Od cjepiva tih komplikacij anikada nije bilo, baš nikada. Nakon ospica zaostaje duži period slabije imunosti, a nikakve jače, kao što vi to potpuno krivo mislite. I tijekom tog perioda događaju se teže bakterijske infekcije, od gnojnih upala uha do upale pluća. Ali, kome ja to pričam? Vama, koji mislite da vam se pojačao imunitet?
6. Autoimunost, autizam paraliza, leukemija - ja o tome znam samo to da je etiološka veza nedokazana nakon mnogih pokušaja da se dokaže, ali, antivakcinalisti i dalje trube svoje. Zašto?
7. Vi: " ... zasto nas izludujete sa indiferentnoscu kod pojasnjavanja,a sa dr. strane..prisilom, kaznjavanjem..kakav je npr.,postupak zbog ZANEMARIVANJA DJETETA?! ..dakle, da se sledis, moje dijete je u toplom, sito, obuceno, ima 24 satnu njegu, brinem nad njima maksimalno i sada ce mi se naci neka dusa koja ce reci da ja zanemarujem svoje dijete..dokle sezu granice ludosti, zatvor?..pa mislim stvarno, gdje zivimo, u Sj. Koreji?.. "
Osobno s dosta gađenja doživljavam prijavu roditelja zbog tzv. zanemarivanja djeteta kada je u pitanju necijepljenje, osobito kada je to posljedica stava ili nekog uvjerenja tih roditelja. Ali, draga godpođo, tko to prijavljuje? Liječnik vas, zbog odbijanja cijepljenja, može prijavti samo i jedino inspektoratu Ministarstva zdravstva, i oni vas mogu sankcionirati s 2000 kn, ili vas prijaviti prekršajnom sudu, koji obično odrapi manju kaznu, ili nikakvu.
Usput, liječnik, ako ne cijepi, i netko mu dokaže da je triput ponovio propust necijepljenja, može doživotno ostati bez licence - to piše (osim 80.000 kn globe) u Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, isto tamo gdje piše i ona sankcija od 2000 kn za roditelje. Zašto da liječnik riskira svoju egzistenciju zato što se netko neće cijepiti? I još da ispadne da mu u tom natezanju na nekakvim sudovim ti isti roditelj spočitnu da im nije dobro objasnio, ili da su oni shvatili da on ne inzistira, ili što slično? Puke su šale onamo. Doktor nije za rastezanje po nečijim hirovima.
Ovo što se izgleda negdje u našoj zemlji dogodilo ili se pokušalo dogoditi da su roditelje htjeli ili stvarno stavili pod nadzor socijalnog centra ili još neke gore mjere (oduzimanje skrbi?), zbog zanemarivanja djeteta, djelokrug je Centra za socijalni rad. Vi znate da je to slaba točka. U medijima stalno izviru neke afere gdje ih se (socijelne radnike) napada, s pravom ili ne, teško je procijeniti ako ste obični gledatelj, da su propustili mjere prema ovakvim ili onakvim roditeljima i sl. Onda, s druge strane, imate ovakve nedopustive i ničim opravdane reakcije da se roditelje maltretira prijavom ili nagovještanjem (neznam što je bila istina) za zanemarivanje, jer ti su socijalni radnici očito pod nekakvim pritiscima, i boje se svoje sjene, samo da ne naprave grešku i ne nađu se na ulici. Ali, to, doista, s doktorima nema nikakve veze, pa se obratite ministrici Milanki Opačić, danas, ili nekom drugom sutra.
8. O vodenim kozicama očito nemate puno pojma, a lamatate njima kao nekim argumentom. Cjepivo protiv vodenih kozica postoji zadnjih 30 godina. U međuvremenu je implementirano kao univerzalno cijepljenje zajedno s MoPaRu u Americi. I tamo je skoro potpuno nestalo vodenih kozica. Do tada su imali nekoliko desetaka umrli od ili u svezi s vodenim kozicama godišnje (malo manje nego od gripe). I njima se isplatilo to rješavati, na svojih 300.000.000 sanovnika. K tome su otpali bezbrojni izostanci s polsa majki koje su se bavile vodenim kozicama svoje djece. I opet im se isplatilo. Tako da cijepljenje ima i svoje ekonomske učinke. Bilo bi predugo da vam objašnajvam okolnosti zbog kojih osobno ne smatram da bi cijepljenje protiv vodenih kozica imalo osobitog opravdanja u nas, ali ne bih se nit inajmanje protivio kada be se ono uvelo, uz uvjet da se uvedu i neka cijepljenje s većim prioritetom. No, za sada nema para.
9. Ja, a niti mi kao struka, ne otvaramo javnu raspravu. Koliko ja znam, to radi Ministarstvo. Proučite malo šire u čijoj je to nadležnosti. Ako je doista u mojoj, ja ću to odmah učiniti.
9. Odakle vama predrasude da ja ili drugi liječnici imamo predrasude o cijepljenju, ili da smo tvrdoglavi? Mi imamo znanje, i čim se to znanje argumentirano modificira, mi ćemo predložiti modifikacije cijepljenja.
10. Na kraju, vaše pitanje: "Moje pitanje, da ste na mom mjestu, da li bi cijepili dijete?"
Kada samoj sebi odgovorite na pitanja koja sam izložio odgovarajući na vaša pitanja, odlučite.

Drago mi je da ste brzo odgovorili, premda u svom stilu, koji bi mi bio i simpatican, da nije rijec o djeci i ozbiljnim temama (citala sam malo vase upise). Ne planiram dodatno obrazlagati po red. brojevima jer zalud vremena, vidim da bi bacala rijeci u vjetar, kao da ste se ukopali u svoj rov i kada netko pokusa "doci do vas", do vase pomoci, vi ga pogodite iz svog rova, svojim osebujnim stilom. Niste me u mnogocemu do kraja razumjeli, no nije niti bitno. Naravno da nisam mislila da vi pokrenete javnu raspavu, vec da, kao covjek od struke,utjecete na nadlezne, to i napisah, no, ne mogu i necu ja vama pisati sto da cinite, sada cete doskociti, ali jeste, jesam u zaru pisanja, jer kada mi je do neceg stalo, kao u ovom slucaju do djece, mislim da svi skupa mozemo prijeci granice svojih profesionalnih "granica" koje smo cesto i sami postavili, ja sam zaduzen za to, neki drugi za trece, idi trecem, pa cetvrtom, i tako prebacujemo loptice, a kada bi i mali pomak ucinili, velike stvari bi postigli, pa makar da pokazemo da nam je stalo..no, zanemarite..
Zanimljivo je, a i lijepo da ste se vratili na portal nakon pauze i to sada kada prilican broj roditelja preispituje sebe i svoje odluke u vezi cijepljenja, to je dobro, no jos kada ne bi bili u tom rovu, a sto cemo, svijet nije idealno mjesto, zar ne? Cjepiva protiv vod. kozica kod nas nema, pisem o RH, ja ne zivim u Americi, a ako cemo vec spominjati inozemstvo, kako ljudi u Njemackoj nisu vec izumrli, da mi je znati, ili moja baba koja je dozivjela 94 g. kako je samo uspjela bez cjepiva..pitam se, pitam, bi li, da je dobila 45 doza cjepiva.. a ako cemo dalje, do apsurda, nije fer da cijepimo za samo deset bolesti, ima jos bolesti sa ozbiljnim posljedicama, razmisljam gdje bi nam bio kraj da za jos par bolesti izmislimo cjepiva, pa jos par..igre bez granica, za neke SA, a za neke bez posljedica..tko ce u koju grupu, tako nam dragi Bog pomogao!
Jos jednom, lijepi pozdrav i svako dobro, vama i vasem andelu!

Darko Richter, dr. med.

Ostaje nejasno da li vam je pošlo za rukom pronaći odgovor na svoje pitanje n akraju prvog vašeg posta. Je li, ili nije? I, ako jest, koji je toodgovor?