Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Varicela i autoimune bolesti

jokka55

Ovo pitanje nema veze sa cjepivima ali kako na forumu ne postoji odjel imunologije a vi ste imunolog nadam se da ćete odgovoriti na moje pitanje.
Naime, zanima me da li 20-godišnje uzimanje imunosupresiva (pronizona) smanjuje imunitet na varicellu koju je osoba prebolila u djetinjstvu te da li postoji povećana opasnost od ponovne zaraze varicellom i komplikacija?
LP

Darko Richter, dr. med.

Dapostoji mogućnost reaktivacije varicella virusa u obliku zostera. Tada ne treba to gledati danima i čuditi se što bi bile male bubuljice ili mjehurići s jedne strane tijela, koja mogu i svrbjeti, iako češće bole, već odmah uzeti aciklovir.

jokka55

A da li ponovna aktivacija odnosno pojava herpes zostera ima veze sa kontaktom sa zaraženom osobom odnosno da pojednostavim da li je opasno da moja majka koja pije imuno supresive dođe u kontakt sa mojim djetetom koje trenutno ima vatricellu

Darko Richter, dr. med.

Da, ali samo ako ona sama do sada nije preboljela vodene kozice.