Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Rezultat serološke pretrage na varicelle

Amorena

Poštovani,

2009. god. sam u klinici za infektivne bolesti "Dr.Fran Mihaljević" u Zagrebu obavila serološku pretragu na varicelle. Majka se ne sjeća da sam preboljela vodene kozice a bila sam u više navrata izložena virusu ( brat i sestrična su ih preboljeli).
Nalaz je sljedeći:

Varicella IgM rezultat - negativno , metoda ELISA
Varicella IgG rezultat - POZITIVNO, metoda ELISA, nalaz 19, jedinica VE, ref.vrijed. pozitivno >11, negativno <9
Varicella IgA rezultat - negativno, metoda ELISA

Kčerka mi je prije 3 dana dobila vodene kozice, koliko sam ja ustvari zaštićena ili nisam?
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Prema serološkom nalazu, prokuženi set vodenimkozicama, znali vi to ili ne, najmanje par mjeseci prije uzimanja tog nalaza 2009. g. I zaštićeni ste, vjerojatno, i sada. Čega se bojite?

Amorena

Hvala Vam na brzom odgovoru.

Bojim se zaraze i komplikacija koje sa sobom mogu nositi varicelle kod odraslih osoba, s obzirom da mi se kao laiku, titar na varicelle učinio dosta nizak, pa sam u sumnji da bih ipak mogla oboljeti. Pretragu sam radila prije druge trudnoće pa me zanima, da li sam s obzirom na period od 5 godina, koliko je prošlo od prokuživanja vodenim kozicama, jednako imuna kao i tada ili je možda imunost smanjena/nestala ?? Zanima me još Vaše mišljenje o cijepljenju, s obzirom na dokazano prokuživanje, cijepljenje se ne izvodi ?
Hvala Vam još jednom !

Darko Richter, dr. med.

U odnosu na zadnji titar iz 2009. sadašnji bi mogao biti niži, ravan nuli, jednak, ili viši. Zavisi o tome da li ste se u međuvremenu prokuživali vodemim kozicama koje kruće u populaciji. U pravilu s odrasli s dokazanom infekcijom u prošlosti, ne cijepe.

Amorena

Molim Vas za preporuku što učiniti ako ipak obolim od varicella, znam da inkubacija traje do 21 dan. Još sam i u očekivanju izbijanja varicella kod 3,5 god. sina.
Smatrate li da bi tijek bolesti mogao biti blaži s obzirom na tada prisutna antitijela ili to nema apsolutno nikakve veze ako se je titar u međuvremenu smanjio na nulu?
Još jednom Vam zahvaljujem na odgovoru i nadam se da razumijete moj strah zbog kojeg Vam postavljam ova pitanja.

Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Nećete umrijeti, budite mirni.
Evo što se događa kada ljudi sami sebi rade pretrage.
Nemaju pojma, čitaju te nalaze, i ne mogu ih nikada pročitati.
Preboljeli ste ili ste se supklinički prokužili vodenim kozicama i to je to. Zašto biste vi bili nešto posebno? Tko god je jednom prebolio vodene kozice, više ih ne preboli.

Amorena

Slažem se s Vama što se tiće postavljanja dijagnoza i čitanja nalaza,u meni, nažalost, oduvijek čuči mali hipohondar i upravo sam se iz tog razloga obratila Vama jer sam uvjerena u Vašu stručnost.
Zahvaljujem Vam na Vašem vremenu i trudu i puno Vas pozdravljam!