Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cijepljenja beba

martica

Maleni mi je dobio kombinirano cijepivo jućer sa napunjena 4mj.Danas je reagirao temperaturom a jučer dva sata nakon cijepiva izrazito jakim plačem.Od pedijatra nisam dobila odgovarajući odg.,zašto tewmperatura i mogu li ti ljekovi tj.preventivna cijepiva naškoditi malom organizmu dok pokušavaju pomoći da se3 stvore antitijela za moguće bolesati.Hvala

Darko Richter, dr. med.

Plač par sati nakon cijepljenja jest dobro poznata nuspojava, osobito nakon DTP cjepiva, i to onog cjelostaničnog, ali, nij enepoznat niti s modernijim acelularnim cjepivoma DTaP. To zovemo sindromom neutješnog plača. Ako nije bio dug i intenzivan, ne mora biti kontraindikacijom z adaljnje cijepljenje, ali se treba pripaziti na točnu tehniku primjene cjepiva: tj. da ga se zagrije u ruci i zatim aplicira u sredinu lateralne strane bedrenog mišića, duboko intramuskularno, te da se odmah i nakon 4 h da analgoantipiretik (paracetamol) i dijete dobro napoji. Temperatura drugi dostq je česta nuspojava, tako da s acelularnimcjepivima dolazi u do 20%, a s cjelostaničnim i u 40% cjepljenika. Daje se antipiretik i dobra hidracija. Ako temperatura nije bila previsoka (striktno, to je >40°C), ne predstavlja kontraindikaciju za daljnjim cijepljenjem. No, opet treba odmah te nakon 6 ha, pa opet drugog dana primijeniti antipiretik (paracetamol), a što, iz meni nejasnih razloga, jedan broj pedijatara izbjegava i čak to isitče kao neko postignuće (da cijepi bez antipiretika).