Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cijepljenje-djeca

marijana

Molim Vaš savijet u svezi cijepljenja. Imam troje djece (12 god.,7 god., 6 god.) i zbog mog straha od gripe (obične i ove ptičje-iako znam da cijepivo tu ne pomaže) mislila sam cijepiti njih, mene i mog muža. Stav u svezi cijepljenja je skroz oprečan, neki pedijatri to nikako ne preporučuju, neki pak kažu da se djeca cijepe, i tako nas isprepadane roditelje još više zbunjuju.
Molim Vas da mi odgovorite da li mom djetetu koji je imao prije otprilike 2 mjeseca salmonelu (posljednji nalaz stolice prije 10-tak dana bio je bez bakterije) smeta cijepljenje, odnosno da li mu je zbog bakterije salmonele enteritidis (izolirane u stolici) oslabljen imunitet u tolikoj mjeri da može imati kakve nuspojave cijepljenja,

da li ja na neki način mogu djeci naškoditi ako ih cijepim protiv gripe

(jedan je doktor rekao nešto otprilike kao:da je dugoročno veća šteta od cijepljenja djece nego od preboljenje gripe-obične) ,
ako ih cijepim da li je potrebno docijepljivanje nakon 4-6 tjedana i
kolika je potrebna količina cijepiva za njihov uzrast.
Oprostite na dužini e-maila i unaprijed hvala .

Dr. Darko Richter

Najbolje je da se svi cijepite. Ako vam djeca od 6 i 7 g. nisu nikada bila cijepljena protiv gripe, dobivaju kod prvog cijepljenja dvije doze u razmaku od 1 mj., a svi s navršenih g. i više dobivaju samo 1 dozu. Točna doza ovisi o cjepivu koje se daje, ali je, u vašem slučaju, pojedinačna doza za sve u obitelji ista, tj. odrasla doza. Polovične doze primjenjuju se s nekim cjepivima zauzrast od 6-35 mj. Salmonela nema veze, i ništa ne smeta. Jedan doktor koji vam priča da je bolje preboljeti gripu, nego cijepiti se, neka odgovori zašto se ljudi ipak cijepe, i zašto on cijepi starce itd., kada su oni sigurno u životu preboljeli i po nekoliko gripa, a evo, on ih sada, opet cijepi. Koje su mu onda to dugoročne prednosti od prebolijevanja gripe? Ljudi toliko malo znaju, što i nije čudno, jer niti sebi ne umišljam da znam više od većine drugih, ali ne lupetam i ne plasiram svoje neznanje tako sramotno i bezočno unatoč svim preporukama i Svjetske zdravstvene i zdravstvenih stručnjaka i vlasti najrazvijenijih zemalja, koje mahom preporučuju cijepljenje sve djece, ili pogotovo djece, u SAD primjerice čim navrše 6 mj., i to pod obvezatno preporučeno (kod nijih nikoga ne možete prisiliti ni na što, ali se 99% cijepi bez razmišljanja kada to njihove nadležne instance preporuče).

marijana

Doktore Richter , puno hvala , Vašim odgovorom učvrstili ste moju odluku da se ipak svi cijepimo. Samo nisam razumjela od koje dobi tj.navršene godine života ide jedna doza (da li se to odnosi na mog starijeg sina od 12 godina). Još jednom hvala i veliki pozdrav!

Dr. Darko Richter

Zavisno o vrsti cjepiva, propisuju se 2 doze kor pirmovakcinacije: za Fluarix, od 1-6 godina: za Vaxigrip, od 6 mj.-8 godina. Dakle, ako cijepite Fluarixom, tada vam 6-godišnjak dobiva 2 doze, a 7-godišnjak jednu. Ako cijepite Vaxigripom, obojica primaju po 2 doze. Sve to uz uvjet da se sada po prvi puta u životu cijepe protiv gripe. Ako su cijepljeni prošle ili pretprošle sezone, dobivaju samo 1 dozu.

sabina

Moje 6. godisnje dijete je tijekom listopada bilo hospitalizirano zbog pneumokokne sepse, i sada nam se preporuca cjepljenje djeteta Prevnarom (u dvije doze). Stoga me interesira u cemu je razlika između cjepiva PREVNAR i PNEUMO 23. Koje je cjepivo "bolje" i koje se kada preporuca?
Hvala, Sabina

Dr. Darko Richter

Ako dijete ima 6 godina, i osim te sepse, inače je bilo zdravo, treba se cijepiti s PNEUMO 23, a ne nikakvim Prevenarom. Prima jednu jedinu dozu i ta bi trebala "držati" barem 5-10 godina.