Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cijepljenje gripa

Stefy

Poštovani dr. Richter,

SIn mi je kronični srčani bolesnik i svake godine cijepi se protiv gripe.
Ove godine cijepljen je kod svog liječnika opće medicine cjepivom:
Vaxigrip Pediatric 0.25 ml.
Razgovorom s drugim roditeljima saznali smo da su njihova djeca
cijepljenja s istim cjepivom, ali je doza bila 0,5 ml.
Dijete je staro 7,5 godina i ima 27 kg.
Molila bih Vas Vaše mišljenje da li će i dozom od 0,25 ml biti
postignuta adekvatna zaštita odnosno da li je možda potrebno i
dodatno docjepljivanje.
Hvala unaprijed.

Darko Richter, dr. med.

Trebalo je dati Vaxigrip kao za odrasle, tj. 0,5 ml. Međutim, s obzirom da je cijepljen i prošle godine, a sastav se cjepiva nije promijenio, vjerujem da će biti dovoljna i ova doza.

andreja 40

Poštovani dr. Richter,

Sin (8 godina, 32 kg) mi je srčani bolesnik (urođena srčana mana)
i svake godine se cijepi protiv gripe.
Od prošle godine nismo više u pedijatrijskog ordinaciji
već smo se morali preseliti kod doktora opće medicine.
Međutim kada je došlo vrijeme cijepljenja liječnici
se nisu mogli usuglasiti s kojom dozom cjepiva se
treba cijepiti.
Molim Vas Vaše mišljenje s kojom dozom cjepiva se
treba cijepiti i da li s cjepivom Vaxigrip Pediatric 0.25 ml ili
s cijepivom s kojim se cijepe i odrasli.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Doza za odrasle.

mama steficaa

Postovani dr. Richter,

u udruzi valiko srce malom srcu preporucili su nam da Vas kontaktiramo.

Roditelji smo sina (11 mjeseci) koji je roden sa urodenom srcanom greskom (TGA) koja je korigirana u inozemnoj bolnici u sijecnju ove godine 21 dan nakon poroda.

Pacijenti smo prof. Malcica koji je zadovoljan dosadasnjim oporavkom. Dijete od operacije 4 puta dnevno prima Propranalol (2 mg).

Trebamo li ga cijepiti protiv gripe? Trebamo li se, prema Vasem misljenu, jos s nekim savjetovati, uz predocenje potpune bolesnicke dokumentacije?

Unaprijed hvala i srdacan pozdrav.

Stefica

Darko Richter, dr. med.

Ako ima kiruruški korigiranu srčanu grešku tipa TGA, i ima samo svoju kardiološku terapiju, ili niti to, onda nema kontraindikacije za cijepljenje protiv gripe, a ima jasnu indikaciju.