Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Vaxigrip tetra

djevojčicalili

Poštovani dr. Richter,
djeca (14 i 8 godina), oboje alergičari (breza, trave, ambrozije) sa simptomima alergijskog rinitisa, a mlađi pod terapijom Aeriusom od ožujka ove godine (također kašlje, ali kad uzme Aerius kašalj prestane za sat vremena. Starije dijete IgA imunodeficijencija, ali inače dobrog zdravlja, osim što je kao mala bila izrazito respiratorno osjetljiva, 2 upale pluća liječene u bolnici, sada u pubertetu puno otpornija. U veljači ove godine oboje preboljeli gripu. Liječnik obiteljske medicine nije za to da se cijepe protiv gripe jer kaže da su preboljeli pa imaju određeni imunitet za ovu sezonu. Ja bih ih cijepila s Vaxigrip tetra (ako uopće uspijem nabaviti cjepivo). Pitanje:Savjetujete li Vi ovo cijepljenje?

Darko Richter, dr. med.

Ove godine nadolaze posve novi subtipovi influence, i od prebolijevanja gripe prošle sezone nema vajde.
Gripu su u prošloj sezoni 2019/20 uzrokovali ovi podtipovi virusa:
A/Brisbane/02/2018 (H1N1)pdm09-like virus
A/Kansas/14/2017 (H3N2)-like virus
B/Colorado/06/2017-like virus (B/Victoria/2/87 lineage)
B/Phuket/3073/2013-like virus (B/Yamagata/16/88 lineage),

a ove godine, tj. u sezoni 2020/21 očekuju se:
A/Hawaii/70/2019 (H1N1)pdm09-like virus (updated)
A/Hong Kong/45/2019 (H3N2)-like virus (updated)
B/Washington/02/2019 (B/Victoria lineage)-like virus (updated)
B/Phuket/3073/2013-like (Yamagata lineage) virus

Samo je B/Phuket identičan s prošlom godinom, a ostala tri soja su raličita.
Toplo bih vam preporučio cijepljenje, kao i svima koji ovo čitaju, a prošle godine ili i prethodnih godina su, ili bili cijepljeni, ili su preboljeli gripu. Unatoč time, nisu zaštićeni ove godine jer dolaze tri posve nova soja.
Od sredine listopada vjerojatno ću početi raditi u jendoj privatnoj poliklinici, gdje ćemo djecu, između ostaloga, i cijepiti:
Poliklinika „DermaPlus“, Kaptol 25, 10000 Zagreb
Naručivanje 01 4819 504, 099 341 6866

djevojčicalili

Hvala na objašnjenju, preporuci i ovom dragocjenom kontaktu (trebat će nam)!