Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepivo protiv gripe za 6 mjesecno dojence

Andreag

Postovani,

Dijete je napunilo 6 mjeseci 02.05., te smo naruceni na pregled i redovno cijepljenje 6u1 18.11. Moze li se istovremeno cijepiti i protiv gripe, ili treba napraviti razmak između ta dva cjepiva? Nismo mu jos probali dati jaje, a pročitala sam da je to kontraindikacija za cjepivo. Kakve su najcesce manifestacije alergije na jaja kod djece?
Hvala na odgovoru i srdacan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Alergija na jaje nije kontraindikacija, ali može biti mjera opreza kod cijepljenja protiv gripe većinom cjepiva, osim cjepivom proizvedenim na sustavu bakulovirusa (no toga ko dnas nema, i indicirano je samo za >18 g).
To što vi još niste dali jaje, uopće ne znači da je dijete alergično na jaje. Samo znači to, da mu još niste dali jaje.
Cjepivo protiv gripa 1 "6u1" mogu se dati ili zajedno, o istoj viziti, ili u razmaku od 4 tjedna.

Andreag

Poštovani doktore, hvala na odgovoru. Nadam se da ce se nasa pedijatrica složiti s istovremenim cijepljenjem.
Lijepi pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Problem je što se u Hrvatskoj uvijek netko mora s nekim složiti, umjesto da se više ljudi složi oko zdravog razuma, i svjetskog znanja. To je taj balkanizam.

Andreag

Poštovani doktore,
Na jedvite jade mi je dijete cijepljeno protiv gripe, jer pedijatrica nije bas za to da se cijepi tako malo dijete, i zao joj je cijepiti. Tako da sam morala inzistirati. Eto...

Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Dijete od 6 mj. do 5 godina ima izrazitu indikaciju za cijepljenje protiv gripi, i kada je inače posve zdravo, jer, dobiti gripu u toj dobi, znači riskirati potpuno nepotrebne, i, mada rijetke, teška i potencijalno fatalne komplikacije. Utipkajte u Google "https://net.hr/danas/hrvatska/obi...i-upozorenje-svim-roditeljima/" pa ćete vidjeti kako se prije godinu dana pisalo o smrtnom ishodu u jednog inače zdravog djeteta, a od "obične gripe". Pa to ispišite i odnesite svojoj pedijatrici. Američani se cijepe, za informaciju vašoj doktorici, i postotak cijepljene djece (60-65%) nadmašuje postotak odraslih (40-50%).
Mi nikada nećemo dosegnuti niti pola od toga, a vama je to jasno iz vašeg vlastitog iskustva.