Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

cjepivo protiv vodenih kozica

ninamm

Postovani,imam dvogodisnjaka koji pohada vrtic i jos nije prebolio vodene kozice. Isto tako niti ja nisam preboljela vodene kozice, a planiram drugu trudnocu. Obzirom da sam primila oprecna misljenja glede cjepljenja, neki doktori su mi preporucili da se cijepi dijete, a neki da ja primim cjepivo. Molila bih Vase misljenje, da li je sigurnije da se cijepi dijete ili da ja primim cjepivo obzirom na planiranu trudnocu i da li cjepivo znaci trajni imunitet (dijete/majka) ili se mora ponavljati periodicno postupak cjepljenja. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Cijepite se oboje. Vama 2 doze u razmaku od 6 tjedana, njemu jedna. Ne treba docjepljivanje, tako da ne morate žuriti s trudnoćom. Imunost traje, a podiže se ekspozicijom divljim vodenim kozicama koje kruže u okolini.

boza

postovani,
mi smo se lani u ljetu cijepili protiv kozica i sada se dijete osulo, ima po trupu i rukama, vratu, crvene pristice, puno manje od uboda komarca, na vrhu gdje koji ima sitni vodeni vrh.. svrbi. oko pristica je crveno.. nisu svi ispunjeni sitnim vodenim vrhom,.. temperature nema. u vrticu inace vladaju kozice. jel moguce da su to kozice unatoc tome sto je osip puno sitniji od onih sa slike kozica po internetu, i sto nemaju svi vrh ispunjen tekucinom,a posebno unatoc cjepljenju?inace smo skloni spazmatskom bronhitisu i laringitisu ali ga od kada smo nabavili mikronefrin i pulmicort drzimo pod kontrolom , tj odah krecemo s inhalacijom na prvi kasalj promukli pa ga srezemo u startu . trebamo li unatoc tome dulje iz vrtica izbivat, i dal u slucaju bronhitisa ili lar. koji se moze ocekivat jer je nos poceo curiti, smijemo inhalirat ako su to kozice?

Darko Richter, dr. med.

Ovo dosta liči na ublaženi oblik vodienihkozica, koji se može javiti i unatoč cijepljenju, ali, je, kao što rekoh, blažeg izgleda i tijeka. Smije se i mora inhalirati svojom terapijom, kada je to indicirano, i bez obzira na kozice. Inače, vodene kozice obično malo "umire" astmu i spazam, imaju izvjesni imunosupresivni učinak, slično kortikosteroidima, tako da se, ako baš ima kozice, sada ne bih bojao napada.

boza

hvala na odgovoru. doista i jesu kozice ali u blagom obliku. nema temp. skroz malo svrbe, i samo neke su imale vodeni vrh a danas nema vise novih, a onih par od jucer s vodenim vrhom su u prolasku. u svakom slucaju sam jako sretna jer smo se cijepli po vasem savjetu a ovaj oblik je u najmanju ruku super happy da nam ne curi nos ne bi ih ni skuzili jer ne bi ni isli k doktoru .

Darko Richter, dr. med.

Evo koliko je malo dovoljno za sreću.