Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepivo s godinu dana

xjakov

Poštovani!
Pred par dana kćerkica mi je navršila godinu dana, te bi se za koji dan trebali cjepiti, neznam točno kojim cjepivom, niti protiv čega, radi se o "rutinskom" cjepljenju koje je na redu nakon navršene godine dana djetetovog života.
Razlog moje zabrinutosti je taj što mi je dijete bolesno, prehlađeno, već dobra 3 mjeseca sa kratkim periodima poboljšanja, napominjem, kratkim periodima, u kojima je znalo biti temperature i proljeva. Prema riječima pedijatra, malena ima "virozno grlo" i to jednostavno ne treba liječiti ako nema visoku temperaturu. Briseve nam uporno odbija uraditi, pa smo ih učinili o privatnom trošku, čije nalaze još čekamo, krvna slika nam je u redu, osim što nije rađen CRP. Nakon dosadašnjeg iskustva sa pedijatrom, nemam baš nekog povjerenja u njega, pa vam stoga postavljam pitanje i molim vas za savjet.
Da li cjepiti dijete koje nije potpuno zdravo, koje već dugi period hropće, kašlje, curi joj nosić i ponekad (rijetko) ima temperaturu uz proljev?
Pedijatar se izjasnio da će u ovakvom stanju cijepiti malenu, da za to nem problema.
Izgubila sam povjerenje u njega i skeptična sam i zbog razloga jer znam da prijateljičinog sina, pedijatrica iz drugog grada nije nikako htjela cijepiti dok skroz ne ozdravi.
Ja sam naravno zabrinuta za svoje dijete, koje hropće i teško diše prilikom jačeg napora (pluća su u redu),te vas molim vas za vaš odgovor i savjet, da li se u ovom stanju dijete smije cijepiti i koje su moguće posljedice ako se to učini?

Zabrinuta mama!

Darko Richter, dr. med.

Ja bih, iz vaše priče, zaključio da su oni "kratki" periodi kada ima proljev, temperaturu, zapravo periodi kada je stvarno bolestan, a oni dugi periodi kada ima "virozno" grlo, zapravo zdav. Jedino ga vi uporno liječite protiv viroznog grla, i ne date se urazumiti. Zato i jest bolestan. Dijete se mora nekako obraniti, ali vi ste uporniji. Sirupi i sirupići, vodice, bioaktivi, inhalacije, sve vi to ubacujete u virozno grlo i nos, koje to više ne može podnijeti. Razboljelo se.
To nema nikakve veze s cijepljenjem.

xjakov

Hvala vam na vašem odgovoru, iako mislim da se nismo potpuno razumili. Uvijek sam slijedila upute pedijatra i jedino što sam djetetu davala je bila fiziološka otopina za ispiranje nosa, to je sve, ničim je drugim nisam liječila ili nepotrebno u nju trpala, jer mi niti pedijatar nije ništa drugo prepisivao.
No, nebitno, hvala vam na odgovoru i naravno, kao zabrinutoj mami puno ste mi ovim olakšali!
Srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ipak sam pogodio. Ubacujete mu fiziološku ("samo" kako vi kažete): S time treba odmah prestati i dijete će za 5 dana biti fit za cijepljenje, a što se mene tiče, bilo je fit još i jučer.

xjakov

Moram priznati da sam ovime šokirana, jer svugdje sam nailazila na savjete da fiziološku otopinu koristim u neograničenim količinama...
Hvala puno na odgovoru, postupit ćemo prema vašem savjetu!

Darko Richter, dr. med.

U Aamerici, a odnedavno i u Francuskoj, zabranjeni si svi lijekovi za i protiv kašlja, za i protiv nosa, u djece ispod 2 godine. Neću vam reći zašto,jer mi se sada ne da to ispisivati, ali, valjda ne mislite da oni žele zlo svojoj djeci, ili da u vrijeme krize baš žele smanjiti promet roba i usluga.

dadašat

moja poruka će biti malo duža,imam dijete od godinu dana-curicu,od prvog dana imamo problema s pedijatrima što u bolnici kad se rodila što kasnije na pedijatriji,nije mi jasno kako to da ste svi vi pedijatri imali isti program školovanja a svaki pedijatar priča svoju priču,meni se čini da vi uopće neradite kako bi trebali nego onako kakva ste osoba i u privatnom životu,naime kolegica ima pedijatra za svoju djecu koji smatra da djeci neće ništa bit ako ih se pusti da sami snalaze,što manje pažnje to bolje,druga opet ima doktoricu koja bi ju prijavila socijalnoj službi da joj neprijavi i najmanju modricu djeteta,naša pedijatrica mora vodit glavnu riječ,dijete mi je jako osjetljivo i godinu dana sam upozoravala na neke stvari,samo se mahalo rukom da bi se na kraju sve desilo za šta sam ja upozoravala,sad vi meni recite zar vi stvarno mislite da se bilo kojem roditelju da prepucavat s vama pedijatrima ili općenito doktorima?javila sam se sada samo zato što vas je ova žena lijepo pitala šta da radi,po mome vi ste joj ljubazno trebali odgovorit da nije pametno cijepiti dijete dok ne ozdravi a ne joj održat predavanje,ako vas je netko već zamolio za svjet odakle vam pravo da napišete da znate zašto su zabranjeni sirupi po americi i francuskoj ali da vam se sada neda pisati,ako nemate vremena adekvatno nekome objasniti ono što vas pita nemorate ni biti savjetnik na ovoj stranici. ljudi vam ovdje postavljaju razna pitanja,činjenica je da vam se obraćaju iz vlastitog neznanja ali isto tako i iz vlastite radoznalosti jer žele pomoći sebi ili svom djetetu,ovu mladu mamu ste jako bezobrazno otpilili,svatko pametan tko pročita će to i shvatit,a samo je htjela vašu pomoć a ako smatrate da niste pogriješili provjerite dali vam se opet javila,inače rodila sam curicu carskim rezom tešku 4340 g koja je 3 dana sisala jer sam imala problema s grudima a sestre ju nisu htjele nahranit dok se nisam odlučila prekinut dojit,imam djete koje dan-danas neće da jede,čokolino,keksolino,mlijeko-bilo kakvo ju nezanima,i ako ja doktorici godinu dana govorim da dijete ne jede da za cjeli dan pojede dukatino mali puding nemože meni onda ta ista doktorica reć pa ona uredno dobiva na težini,s njom je sve u redu,i da ja nju moram upozoravat da će joj imunitet oslabit,samo čekam dan kad će završit na infuziji,sad mi recite djete ima katastrofa imunitet,napale su ju i virusne bradavice,alergična je sve vrste krema,šampona,osjetljiva je i na sunce i na vrućinu i mora ju se pazit kao pod staklenim zvonom,a šta da ja njoj sada kažem?šta ćete mi i vi reć to je takvo dijete ili je možda takva jer pazim na nju kao i ovoj majci da joj je djete bolesno radi nje,e pa da završim prvo se vi doktori dogovorite dali djete smije koristiti fiziološku ili ne smije,dali smije piti sirupe ili nesmije,jer ako nesmije ja ću odmah tužit našu pedijatricu jer nam ih daje.i dat ću vam jedan savjet za ubuduće,lijepa riječ sva vrata otvara sljedeći put kad vam se netko obrati s problemom odgovorite mu samo ako imate vremena nekome zaista pomoći.vaše stečeno znanje je moć kojom možete pomoći drugima a ne sebe vinuti u nebesa i biti drski,svaka vam čast na školovanju i iskustvu ali izgleda da vam uz sve iskustvo ipak fali i malo bontona a da nespominjem ljubaznost. jedna mama koja uz silne pedijatre sama proučava kako pomoć svom djetetu i otkako više neda da joj se pametuje odlično joj ide.

Darko Richter, dr. med.

Čujem u medijima da su, nedavno, tj. u međuvremenu, te iste lijekove (neki i nemaju status lijeka, ali se kao takvi poturaju), zabranili, odnosno stavili upozorenje, i u Australiji i u Kanadi. Kod nas ćete moći nekoga tužiti da te lijekove propisuje kada od nadležnih vlasti bude izdana službena zabrana za teritroij RH. Ja vam samo govorim kao odovor i pojmoć na pitanja, a ne znam gdje ste vi to vidjeli da sam nekoga otpilio. Mama prije vas se zahvalila. Usput, trebali biste znati da je komunikacija u pitanjima medicine i zdravlja osobnog karaktera: pitanja i odogovri jednoj osobi, ne vrijede za drugu. Ako hoćete opće informacije idite na Wikipediju, ili enciklopediju ili sl.