Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cjepivo za covid - djeca

Andreag

Postovani doktore,

Kakvo je Vase mišljenje o cjepivu protiv korona virusa za mlađu djecu (5-11 godina)? Odnosno bi li cijepili svoje dijete cjepivom protiv korona virusa?
Imam jos jedno pitanje - dijete (7 godina) je prije nekoliko dana primilo cjepivo protiv gripe i imao je sljedece nuspojave: povisenu temperaturu 2 dana, povracanje i jake bolove u trbuhu) Ovo je treca godina da se cijepi protiv gripe i nikad prije mu se nije to dogodilo. Sada je poceo i produktivno kasljati. Je li sve gore navedeno kontraindikacija da se cijepi i dogodine?

Lp

Darko Richter, dr. med.

Djeca od 5-11 g. trebaju se cijepiti sada protiv korone. Zašto da se ne zaštiti, kada je cjepivo na dohvat ruke? Djeca, doduše, lakše prebolijevaju koronu, ali svi će se na kraju zaraziti, 100% odraslih i 100% djece. Otprilike 1 od 3500 djece koje se zarazi koronom, makar to i ne znao, dobit će multisistemni inflamatorni sindrom (MIS-C), što je ozbiljno stanje koje se liječi u bolnici i smrtnost mu je nešto veće od same korone. Dakle, ako u Hrvatskoj ima cca 800.000 djece 0-18 g., i ako se tijekom iduće 1-2 godine svi budu prokužili, onda će njih 800.000:3500 = 228, tj. dvjestotinjak, dobiti MIS-C. Ne bih im bio u koži. Cijepite dijete. A ovo što se desilo uz cijepljenje protiv gripe više izgleda kao koincidentna virusna infekcija nego nuspojava cjepiva. Od cjepiva se moće dobiti temperatura, ali nema šmrcanaj niti proljeva ili povraćanja.