Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Dali se cijepiti?

Dizi27zg

Poštovani trudna sam 4 mj i poslana sam vaditi briseve u rockfellerovu sta sam i učinila, medjutim tamo sam se susrela sa čovjekom koji je zaražen tuberkulozom, otprilike smo 5 minuta stajali jedno pored drugoga i on nije prestajao govoriti te mi je dodao fascikl koji mi je ispao, postoji li mogućnost da se i ja sada zarazim ili je za to ipak potrebno vise i sta uciniti. Molim Vas za odgovor jer imam visokorizicnu trudnoću pa me je sada još i toga strah. Hvala

Darko Richter, dr. med.

Tuberkulozom ja zaraženo jako puno hrvatskih gračana, puno više no što se ispllji kliničkokm slikom, dakle vidljivom bolesti. I svi oni mogu biti s vremenea na vrijeme zarazni za druge. No, i vi ste možda među takvima. A ovaj, o kojemu pričate, možda je također jedan od takvih, koji u času dok je bio s vama, i nije biio zarazan za druge.
U svakom slučaju, s cijepljenjm (BCG) u ovakvom slučaju, zaraznom ili nezaraznom, nemate što tražiti.D
Da li eventualno uzeti profilaksu, to je stvar koju bi trebalo prodiskutirati s vašim lliječnikom, a prije svega trebalo bi doznati da li je taj čovjek, s kojim ste proveli 5 minuta, imao otvorenu tuberkulozu i sijalo klice, ili ne. Recimo da je to malo vjerojatno, jer, takvi su obično u bolnici, dok se iskašljaj ne negativizira. A taman da je sijao klice, mala je vjerojatnost da u 5 minuta možete dobiti onu dozu klica od koe ćete oboljeti. Za to je potrebno par tjedana svakodnevnog kontakta od nekoliko sati.

maverick2016

Lijep pozdrav!

Osobno znam za nekoliko slučajeva da su djeca, cijepljena protiv zaušnjaka, oboljela od zaušnjaka.
Koje objašnjenje imaju pedijatri ako dođe do toga?

Darko Richter, dr. med.

... da su djeca cijepljena protiv zaušnjaka oboljela od zaušnjaka.
Ne znam zašto bi pedijatri imali neko svoje objašnjenje, kao pedijatri, jer su činjenice o toj pojavi poznate i nisu posebno pedijatrijske, infektoloke ili epidemiološke ili ne znam čije druge.
Mogu biti dva razloga: ili, što je dosta rijetko, djeca obole od vakcinalnog soja parotitisa (soj iz samog cjepiva nije bio dovoljno ublažen - pa se razviju blagi zaušnjaci u roku od 1-6 tjedana od cijepljenja), ili cijepljenje prođe dobro, ali nakon nekoliko godina dijete ipak dobije zaušnjake. Ovo se događa najčešće kada se ne dobije druga doza MoPaRu cjepiva, bilo da dijete još po kalendaru nije stiglo do propisane dobi, bilo da je ta "druga" doza, zapravo prva, jer prvu, koja je propisana u drugoj godini života, nije iz bilo kojeg razloga primilo. Cjepni (vakcinalni) soj virusa parotitisa jest, od sva tri vakcinalna soja iz MoPaRu cjepiva (druga dva su morbili i rubela), najmanje imunogen, tj . ima najslabiju moć izazivanja imunosnog odgovora, pa je to razlog da se upravo parotitis zna dogoditi kao probojna infekcija, unatoč čak urednom cijepljenju dvama dozama u predškolskoj dobi (što je ipak velika iznimka). Visoko imunogeni sojevi, npr. Urabe, Leningrad, i kasnije L-Zagreb, bili su visoko imunogeni, ali su bili opterećeni većom učestalošću postvakcinalnog seroznog meningitisa i parotitisa prouzročenih baš vakcinalnim sojem, te su napušteni u korist soja Jeryl Lynn i njegovih inačica koje nalazimo u sadašnjim cjepivima Priorix i MMRVaxPro.

maverick2016

Hvala na odgovoru!

Imam još jedno pitanje. Našao sam podatak da u RH od zaušnjaka godišnje oboli oko 70 ljudi.
Link je http://www.zzjzdnz.hr/hr/zdravlje...a_zaraznih_bolesti/868-ch-0?l_over=1

Da li postoji podatak koliko od tog broja ljudi je cijepljeno, a koliko nije cijepljeno protiv zaušnjaka?

Darko Richter, dr. med.

Vjerojatno postoje, i to na mjestu gdje se bolesti koje se obavezno prijavljuju, a to je i mumps, bilježe, a to je Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
No, i oni ovise o tome da li im dostave te podatke, jer, prijava je razmjerno jednostavna na kartonskoj tiskanici: ime, prezime, datum rođenja i zaokružena boelst koja se prijavljuje.
No, možete biti mirni da su od zaušnjaka u najmanje 95% slučajeva obolijevali necijepljeni, ili nepotpuno cijepljeni.
Kada je ranije ove godine bila epidemija ospica, od oko 130 oboljelih, možda je 3-oje ili 4-vero bilo cijepljeno, no niti ti podatci nisu bili 100% sigurni. Golema većina nije bila cijepljena, ili nije imala valjanu evidenciju da je bila cijepljena. Osobno zamjeram državnim epidemiolozima što na izjavama za TV i tiskane medije tijekom epidemije ospica nisu po tom pitanju bili jasni, glasni i egzaktni, već su govorili otprilike, "većina je bila nepotpuno cijepljena ili necijepljena" i sl., a to za današnjeg čovjeka, a u prvom redu stručnjaka, u što ubrajam i sebe, apsolutno nije dovoljno. Hoćemo točne podatke. I tada postaje jasno koliki je to omjer cijepljenih i necijepljenih među oboljelima.
Vidim, međutim, da stalno kopate po nekom razlogu da "optužite" cjepivo protiv zaušnjaka, a ja bih vam preporučio da pogledate širu sliku: tko se uredno cijepi, taj ne oboli, a tko se ne cijepi, ima veliku šansu da će oboljeti, kad-tad, i, ako je muškarac, ima do 20% rizika da ostane sterilan.

maverick2016

Hvala na odgovoru!

Međutim, ja ne želim nikoga optuživati. Samo se želim informirati. Jako me zanima ta tema.
Zbog vašeg zadnjeg odgovora me zanima još jedna stvar.

Ako je od 70 slučajeva zaušnjaka bilo samo 5% cijepljenih, a od 130 slučajeva ospica samo 3-4 cijepljenih, pa koliko onda u RH imamo necijepljenih?
Jer se govori da nemamo baš puno necijepljenih.

Darko Richter, dr. med.

Broj necijepljenih drugom dozom MPR je malen, u postotcima <5%. Kod prve doze je postotak malo veći, recimo blizu 10%. Odite, ali, sami na web-site Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (hzzj.hr), idite na njihove publikacije, i otvorite Zdravstveno statistički godišnjak za 2014. (to je zadnji). Tamo potražite podatke o obuhvatu cijepljenjem.
Ne vidim u čemu su za ovu diskusiju ti podatci relevantni.

maverick2016

Hvala Vam na svim odgovorima? Jer ih je neki put teško dobiti. Poslao sam jednu poruku na HZJZ, ali nema odgovora.

Molim Vas da mi objasnite što znači procijepljenost od npr. 90% ili 95%? Za koju populaciju se odnosi taj postotak?
Samo za djecu ili za sve?

Darko Richter, dr. med.

Procijepljenost djece, je ujedno i procijepljenost odraslih. Čemu to pitati? Zar su se odrasli rodili odmah kao odrasli, bez da su bili djeca?
Ja bih vam savjetovao da se ne zamarate ovim pitanjima i da slušate doktore, isto kao što slušate svog bankara, prometnu policiju i znakove, voditelja emisije, i sl.

maverick2016

Zašto sam pitao za procijepljenost?

Cjepivo protiv zaušnjaka uvedeno je 1976. godine. To znači da ljudi rođeni prije nisu cijepljeni?
Da li to ima kakve veze?

Darko Richter, dr. med.

Ti rođeni ranije su svi dojednog imali mumps. Tako i ja.