Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Dijete cijepljeno dva puta istim cjepivom

Mi85

Pozdrav, dijete je cijepljeno trecom dozom hexacime 6u1, 8.11.22. sa otprilike godinu i pol dana, ali to nije uneseno u karton nego samo u racunalo, te je greskom cijepljen ponovo jucer 15.4.23. Istim cjepivom jer nisu provjeravali racunalo nego samo karton. Dijete ce za par dana navrsiti dvije godine. Koliko je to problem? Imam li razloga za brigu?

Darko Richter, dr. med.

Nema nikakvog problema, eventualno može dobiti malo veću lokalnu reakciju unutar 48 h. Sada se može preskočiti cijepljenje Tdap u dobi od 5 godina, ali i ne mora (Hexacima sadrži DTaP + IPV + Hib + HBV, a Tdap je zapravo DTaP sa smanjenim dozama svih komponenti).