Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Gripa

Alex

Poštovani, molim Vas možete li mi reći da li cijepljenje protiv "obične"
gripe može pomoći u slučaju oboljenja od ptičje gripe?
Hvala.

Dr. Darko Richter

U principu - ne, ali se svakako preporučuje cijepljenje protiv danas uobičajenih podtipova, i to redovito, svake godine, jer se svake godine i ti podtipovi i sastav cjepiva malo mijenjaju. Tako nije isključeno da se izgradi imunost koja, u slučaju virusa ptičje gripe, može pružiti, zbog određene podudarnosti antigena, izvjesnu zaštitu, barem takvu da se ne mora odmah mrijet. To je neko teorijsko objašnjenje i potkrjepa da se potakne cijepljenje protiv gripe kao redoviti postupak. A što nas točno čeka, nije nam dato znati.