Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

hepatitis

ivana2928

Poštovani!
Zanima me kakva je procedura u vezi cjepljenja protiv hepatitsa. Cijepila sam se u 6. razredu osnovne škole, a otada je prošlo više od 10 godina. Zanima me koliko je dugo cjepivo djelotvorno? treba li se nadocijepiti i kada?
Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ako ste primili sve 3 doze cjepiva u 6. razredu, onda se službeno smatrate zaštićenom.
Međutim, nije štetno, a može biti korisno nakon 10 ili 20 godina osvježiti (docijepiti) tu zaštitu. To nije službeno, ali ja ću, npr., svoju djecu koju sam cijepio u prvoj ili drugoj godini života života, sigurno dati docijepti jednom dozom Engerixa u 6. razredu.

ivana2928

Ok, a možete li mi objasniti kakva bi procedura bila ako bi se htjela cjepiti? Gdje se trebam javiiti i što napraviti?

Darko Richter, dr. med.

Možete svoju želju izložiti svojem liječniku. No, s obzirom da služben adoktrinajoš uvijek spominje samo 3 doze sumnjam da će vas uslišati. Možete se posavjetovati i u Gradskom/županijskom zavodu za javno zdravstvo.