Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

pneumo 23

vesna33

Radi se o blizankama koje su prije godinu dana kada su imale 3 godine cjepljene prevenaram. Da li mozemo sada cijepiti pneumo23 iako je proslo godinu dana? Starija kcer koj ce imati 7 godina je sa 16 mjeseci cjepljena sa pneumo 23, a koliko vidim to se cijepivo ne dobiva prije navrsene 2.godine. Da li bi sada bilo dobro nju procijepiti? Imala bih jos jedno pitanje vezano za priorix cjepivo. Jedna od blizanki zbog alergije na jaja nije cjepljena, iako je sad specificni IgE neg. Da li ju mozemo sada normalno cijepiti kod pedijatrice ili bi mozda to trebali napraviti u bolnici? Nadm se da ste se snasli u mojim pitanjima. Postovanje i hvala Vam puno

Darko Richter, dr. med.

Blizanke cijepljene Prevenarom, možete sada cijpeiti s Pneumo 23.
Stariju, koja je sa 16 mj. cijepljena s Pneumo 23, sada nemojte cijepiti. A što dalje, teško da zna itko, uključujući i onoga koji je dijate cijepio sa 16 mj.
Za priorix i alergiju na jaje vrijedi da sa može cijepiti ako nema alergije. A da li je ima, ili nema, ne odlučuje samo nalaz IgE, već i to, da li podnosi jaje u hrani. IgE 0 govori da nema alergije. Ako još i podnosi jaje, očito se može cijepiti.

vesna33

Hvala na odgovoru. Zasto se pneumo23 ne smije cijepiti prije 2. dodine i mlslite da bi to moglo ostaviti kakve posljedice?

Darko Richter, dr. med.

Zato jer prije dobi od najmanje 2 godine ne koristi, a ako ne koristi, može štetiti. To je jasno.