Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infanrix

Pero

Poštovani,

moje dijete je sa 6 mjeseci života imalo reakciju na infanrix (neutješni plač koji je trajao 3 sata). Njegova pedijatrica radi te reakcije odgađa iduće cjepljenje.
Kakvu reakciju na cijepivo mogu očekivati kada se ponovno cijepi infanrixom?
Da li postoji zamjena za infanrix?
U kakvom je riziku moje dijete ako se ne cijepi navedenim cijepivom?

Darko Richter, dr. med.

Može se očekivati ili ništa, ili ista reakcija, i to kako s Infanrixom, tako i s drugim komercijalnim cjepivima koja sadrže DTP komponente. Što se može dogoditi ako se dijete ne cijepi u potpunosti? Dijete može dobiti bolesti protiv kojih se nije cijepilo: mogu vam sa velikom vjerojatnosti prognozirati da će, prije ili poslije, dobiti hripavac (pertusis), da je u riziku dobiti tetanus, ako mu se trefi odgovarajuća rana, a da je najmanje vjerojatna difterija, osim ako ne putuje dalje na istok ili jug. U nastavku bi dijete trebalo cijepiti samo DiTe, a ispustiti Per koji je najčeššći uzrok neutješnog plača.

Pero

Molim Vas pojasnite mi:
"U nastavku bi dijete trebalo cijepiti samo DiTe, a ispustiti Per ..."

Darko Richter, dr. med.

U nastavku bi se trebalo cijepiti s DiTe cjepivom, bez komponente Per. Ne znam kako da vam to drugačije pojasnim. Nije riječ o rebusu, već o cijepljenju, s ovim, ili onim cjepivom. Cjepivo DiTe je cjepivo DiTe, a cjepivo DiTePer je cjepvio DiTePer, kao npr Infanrix. To zna i vaša doktorica. Ali, s obzirom da nakon iduće injekcije Infanrixa, ako se na nju odluči, a ne na DiTe, dijete može, i ne mora, dobiti sindrom neutješnog plača. Svakako ima veći rizik da se to ponovi s obzirom da se već jednom desilo, ali, opet velim, i ne mora. Medicina nije matematika.

Pero

Ako sam Vas dobro razumjela imam ovaj izbor: Cijepiti dijete s DT uz veliku vjeojatnost da će prije ili poslije dobiti hripavac ili cijepiti dijete s DTP uz povećani rizik da dobije sindrom neutješnog plača?

Koliko je sindrom neutješnog plača opasan? (Jer ne izgleda lijepo.)

Darko Richter, dr. med.

Da još dodam: navodno sindrom perzistentnog plača proizlazi iz lokalne bolnosti na mjestu injekcije. S obzrim da se javlja u roku od nekoliko sati od cijepljenja, ne izgleda kao imunološki posredovana, već čisto traumatska reakcija. U tom smislu, možda bi se moglo pristati na drugu dozu cjepiva, apliciranu na preporučeno mjesto (anterolateralna strana bedra, a ne u guzu), tankom i dugom iglom (a ne debelom, kratkom, ili ubodenom pod kosim kutem), bez aspiracije.

Darko Richter, dr. med.

Dobro ste shvatili.
A koliko je opasan sindrom neutješnog plača? Ne znam, no meni nije poznato, da, npr. ta nuspojava predskazuje neke teže nuspojave, kao npr. hipotonično-hiporesponsivnu epizodu ili hiperpireksiju ili konvulzije. Za to nisam čuo. Ali, jesam čuo i čitao da se, nakon, npr. hipotonično-hiporersponsiven epizode, dijete opet cijepi i da često ne ponovi tu nuspojavu. Dakle, može slično biti i s perzistentnim plačem. Međutim, neke druge nuspojave sigurno se jave i drugi puta, ako su se javile prvi puta: npr., velika lokalna oteklina javi se svaki puta kao nakon prev takve nuspojave, pokušate istim cjepivom opet. To znam iz vlastitog iskustva.

Pero

Poštovani doktore,

pretraživanjem interneta naišla sam na Vaš članak "Cijepljenja i cjepiva", pa ću se o toj temi još malo informirati.

Hvala Vam najljepša na odgovorima!

Lijepi pozdrav i ugodan vikend!

Darko Richter, dr. med.

Moja zadnja 2 odgovora, od 14:30 h, trebala su doći obrnutim redom; drugi ispred prvoga.