Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

kako dalje cijepiti

mi06

Poštovani doktore,molim vašu pomoć.Imam djevojčicu od gotovo 4 godine,zdravu,cijepljena sve do sada po programu.U prvoj godini života primila 3x Infanrix /i sve ostalo/bez ikakvih reakcija.S1,5 godinu primila je tzv 5u1 (GSK)u bedro,te je imala izrazitu oteklinu i otrdnuće na mjestu uboda u trajanju 2-3tjedna.Nedavno je primila 2.revakcinaciju,opet Infanrix u nadlakticu.Oteklina nadlaktice je trajala 5-6 dana uz crvenilo te ponešto svrbeža. Inače nije alergičar.
Pitanje glasi kako i da li cijepiti dalje kad za to dođe vrijeme u školskoj dobi? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Trebalo bi u principu cijepit onako kako ide u 1. razredu (6-7 godina): dT, IPV, MPR. Eventualno bi se moglo razmotriti da li baš dati dT, jer lokaolne jače reakcije obično su odraz hiperimunizacije protiv tetanusa ili difterije, pa cijepljenje jednostavno nije potrebno, barem ne za jedno od te dvije blesti, a možda i obje. Ostala cjepiva svakako dati.