Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Koje cjepivo?

Daja

Postovani,
Dijete je u rodilistu primilo BCG i ENERIX B.
S navrsena 2 mjeseca: ENERIX B
S 3,5 mjeseca:INFANRIX 5 u 1
S 5 mjeseci:INFANRIX 5 u 1

Buduci da se nalazimo u drugoj zemlji radi suprugova posla, doktorica ovdje nam je rekla da dodjemo opet za 2 mjeseca(tad ce dijete imat tocno 7 mjeseci) i i da ce tada biti cijepljeno opet INFANRIX-om 5 u 1 koje cemo mi donijet i ENERIX B protiv hepatitisa B jer ce tad od zadnjeg cijepljenja protiv hepatitisa proci 5 mjeseci. Cula sam i za cjepivo 6 u1. Sto bi po vasem misljenju bilo najbolje?

Darko Richter, dr. med.

Najbolje je ne petljati, i učiniti kako vam je rekla tamošnja doktorica. Inače, na tom predviđenom cijepljenju sa 7 mj., dijete bi bez problema moglo dobiti jednu jedinu injekciju Infanrix Hexa ("6 u 1"blunk, umjesto dvije ("5 u 1" + Engerix). Pričate o nekom inozemstvu, kao da je isto biti u Francuskoj i u Bjelorusiji. U Francuskoj će vam većina liječnika ispuniti zahtjev, ako mu kažete da hoćete "6 u 1", ali, u nekim zemljama neki doktori rade samo onako kako su do tada naučili, i možda vas u Gruziji ili Hrvatskoj neće htjeti cijepit sa "6 u 1", već samo onako kako vam je rekla dotična doktorica. A najbitinije je da se kompletira to cijepljenje, na ovaj, ili na onaj način.

Daja

Hvala na brzom odgovoru. Prije svega ,postavila sam ovo pitanje jer sam vidjela da ovdje neki doktori bas i nisu upuceni previse u ta nova cjepiva ,drzava u kojoj smo trenutno je BiH te ta cjepiva ovdje nisu dostupna vec nama stizu po narudzbi. Kad sam doticnu doktoricu pitala za cjepivo 6 u 1 ona me je malo blijedo pogledala. Uglavnom zeljela sam ipak cuti misljenje naseg doktora jer su kod nas u HR ipak ta cjepiva u sirokoj upotrebi.
Srdacan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Eto vidite. Inače, u HR "6 u 1" još i nije u najširoj upotrebi, ali postoji, i pedijatri su dosta dobro upućeni u to da postoji, te kako bi se trebao uklopiti u kalendar cijepljenja, ako ga netko zatraži.