Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

pneumokok i reinfekti

michaela76

Poštovani,željela bih čuti Vaše mišljenje o sljedećem...imam sina od 2,5 god kojeg smo morali ispisati iz jaslica zbog sustavnog reinfekta pneumokokom koji bi obično završavao hospitalizacijom djeteta zbog izrazito visoke temparature i dodatnih simptoma koji bi se pojavljivali uz primarni infekt.Pedijatrica svaku pojavu pneumokoka tretira sumamedom koji uglavnom ne pokazuje uspjeha te se lječenje završava u bolnici nakon infuzija,inekcija itd.Zahvaljujući pedijatrima u bolnici dijete smo osnažili Pedia Sure prehranom,boravkom na moru,procjepljeno je redovito bez ikakvih nus pojava i voljeli bi smo da ove godine nastavi pohađati jaslički program.Za sada nam je to pošlo za rukom ali nakon mjesc dana opet smo se susreli sa pneumokokom i ponovno smo na terapiji Sumameda,na sreću ovaj puta bez temaparature.Da li bi nam cjepljenje pomoglo da smanjimo učestalost reinfekata?Ako da koje nam cjepivo savjetujete?

Darko Richter, dr. med.

Možete ga cijepiti 23-valentnim cjepivom protiv pneumokoka, kod nas je to Pneumo 23. Košta 100-tinjak kuna na privatni recept, i zamolite svog pedijatra da vam ga ispostavi i da vam dijete cijepti. Efekte možete očekivati 3-4 tjedna nakon cijepljenja.

dambodada

Naš sin 6 godina star inače alergičar( claritine ,flixonase) ,početkom rujna na moru imao laringitis s temperaturom,koja se vratila sredinom mjeseca uz začepljen nos , poslan na bris nazofarinksa nalaz je pokazao streptoccocus pneumoniae dobiva antibiotik Zinnat 10 dana . Početkom ovog mjeseca na kontrolnom brisu ponovno ista bakterija ali navodno drugog soja , s napomenom da osim začepljenog nosa nema drugih simptoma . Da li ponovno treba antibiotik i drugo pitanje da li prije cijepljenja Pneumokokom 23 mora biti čist ?

10 mjesec : 9MJESEC:

CEFUROKSIM S MOXIFLOXACIN S
SULFAMETOXASOL S CEFUROKSIM S
ERITROMICIN S SULFAMETOXASOL R
PENICILIN G S ERITROMICIN R

Darko Richter, dr. med.

Cijepite ga, ne mora biti čisti, niti će ikada biti čist, ali neće imati teže bolesti, barem ne prvih 5-10 godina, nakon čega se cijepljenje ponavlja (nakon 5. godina ako je cijepljen u prvom desetljeću života, a nakon 10 godina ako je cijepljen kao stariji od 10 godina).