Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Koje pneumokokno cjepivo?

ciufo

Poštovani!

Sin je sa svojih 9, 11 i 29 mjeseci cijepljen cjepivom Prevenar, te sa svoje 3,9 godina cijepljen Pneumom 23.
Kćer je sa svojih 7 i 11 mjeseci cijepljena Prevenarom i sada pedijatrica preporuča Pneumo 23. Kada bi se cijepila sa Pneumom 23 imala bi 27 mjeseci.
Naime, obzirom da je sin sa 29 mjeseci cijepljen Pneumom, ne znam zašto ne bi bila i ona. Odgovor pedijatrice bio je zato što je već navršila dvije godine, pa može i Pneumo 23.
Interesira me da li bi bilo bolje da primi još jednu dozu Prevenara, pa nakon nekog vremena (i kojeg) Pneumo 23 ili je OK da se sada cijepi sa Pneumo 23?

Hvala i srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Bilo bi bolje d aprimi 3. dozu Prevenara, i da se 2-5 mj. potom (uz uvjet da je tada starija od 24 mj) cijepi s Pneumo 23.

ciufo

Poštovani dr. Richter!

Prvo bih htjela zahvaliti Vam na odgovoru.
Drugo, greškom sam napisala da je kćer drugu dozu Prevenara primila sa svojih 11 mjeseci, što nije točno. Znači prva doza je bila sa 7 mjeseci, a drugu dozu je primila sa svojih 13 mjeseci. Da li to nešto mijenja na stvari, tj. da li je i dalje preporuka prvo Prevenar pa za 2-5 mjeseci Pneumo 23?
Također, ako Vam nije problem, pojašnjenje zašto je bolje prvo još jedna doza Prevenara, pa onda Pneumo 23.

Puno hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ako je primila Prevenar sa 7 i s 13 mj., onda preporučujem 3. dozu Prevenara 13 sa oko 18 mj., i nakon što navrši 2 godine, jednu dozu Pneumo 23.
Zašto je tako bolje? Jer je više, bolje, a manje nije dobro,u ovom slučaju.

ciufo

Poštovani dr. Richter!

Kćer mi je do sada sa svojih 7 i 13 mjeseci starosti cijepljena Prevenarom. Sada ima 27 mjeseci i njezina pedijatrica preporuča Pneumo 23. Da li cijepiti Pneumom 23 (ako da, kada) ili je bolje da primi još jednu dozu Prevenara (ako da, kada)?

Hvala i srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Može jedna i druga varijanta, ali, bolje je da primi jednu dozu Prevenara 13 sada, pa Pneumo 23 za 2-6 mj.

ciufo

Poštovani dr. Richter!

Prvo, hvala na odgovoru! Obzirom da sam u nekom od vaših odgovora na ovom forumu pročitala da je bolje da se sa Pneumo 23 dijete cijepiti što kasnije nakon što navrši dvije godine, interesira me što bi to točno značilo u mom slučaju, znači ako je curica sa 7 i 13 mjeseci cjepljena sa Prevenarom, te se sada, po Vašoj preporuci sa svojih 27 mjeseci docjepi sa Prevenarom 13, kada da se onda cijepi sa Pneumom?

Drugo, spominjete da je bolje da se curica docijepi Prevenarom 13. Mislim da se ona do sada cijepila sa 7-valentnim konjugiranim cjepivom. Jel Prevenar 13 nova vrsta cjepiva ili što?

Treće, među člancima sam našla Vaš članak i članak dr. Tešovića na temu Zaštita djece od pneumokoknih bolesti cijepljenjm, pa sam u njemu, između ostaloga, pročitala citiram: "... Već 30 godina postoji 23-valentno polisaharidno pneumokokno cjepivo koje sadrži 23 serotipski specfična polisaharidna antigena od 23 soja koja uzrokuju invazivne pneumokokne bolesti (između ta 23 soja nalaze se i onih 7 iz 7-valentnog konjungiranog cjepiva). Cjepivo je, međutim, djelotvorno od navršenih 2 godine na više. Koristilo se osobito u osoba starijih od 65 godina, a u pedijatriji vrlo rijetko, te je time zavrijedilo naslov "najneiskorištenijeg cjepiva na svijetu". Naime, zbog neuvjerljivog učinka na kliconoštvo i na pneumokokni rinofaringitis, pneumokokni rinosinuitis i, općenito, upalu srednjeg uha, nije bilo masovno korišteno u vrtićke djece od 2-6 godina starosti. Bilo je pridržano za indikacije asplenije (stanja bez slezene), kroničnih bolesti djeteta (maligne bolesti, nefrotski sindrom, cistična fibroza, astma, itd.), određenih imunodeficijencija (neke primarne imunodeficijencije i infekcije HIV-om) i kohlearnog implantata. Rizične se skupine cijepe ovim cjepivom od dobi 2 godine i više, a ukoliko je dijete ranije cijepljeno konjungiranim cjepivom, u slučaju rizičnih faktora docjepljuje se 23-valentnim polisahardinim cjepivom čim navrši 2 godine ili kada rizični faktori stupe na scenu...". Sada me to malo zbunilo, ako je to najneiskorištenije cjepivo na svijetu, čemu onda uopće cijepiti dijete? Možda nisam nešto dobro shvatila, pa molim za pojašnjenje da li cijepiti dijete (staro 27 mjeseci, ne ide u vrtić i ne spada u rizičnu skupinu) Prevenarom 23 ili ne (do sada je cjepljena sa dvije doze Prevenara sa svojih 7 i 13 mjeseci, i za koji dan bi se trebala docijepiti Prevenarom 13) i koliko dugo traje imunitet na oba cjepiva?

Srdačan pozdrav i unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Sada bi trebala primiti 3. Prevenar i to Prevenar -13, jer Prevenara-7 više nema. Otprilike 2-6 mj. potom može dobiti Pneumo 23.
Prevenar 13 ima sve što i Prevenar-7 i još 6 dodatnihinvazivnih sojeva pneumokoka, tako da je zaštita šira, a to je u našim uvjetima, u kojima se povremeno bilježe teške pneumokokne infekcije sojem 19A dost važno (jer je sadržan u Prevenaru 13). Pneumo 23 će pojačati imunost na svih 7+6 sojeva, i dodati još 10 daljnjih, čime se pokriva velika većina pneumokoknih sojeva.
Ne znam što vam zapravo nije jasno u vašem posljednjemi najdužem odlomku. Sve je jasno. Ako je Pneumo 23 jedno od najneiskorištenijih cjepiva,ond ato znači da ga treba više iskorisititi, pa vam to i savjetujem.