Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Mjesto davanja cjepiva

Dotepenka

Premda je prema uputama proizvođača preporučeno mjesto davanja 5u1, 6u1 i Engerix B bedreni mišić, moja djeca su neko od navedenih cjepiva svaki put dobila u mišić stražnjice.

Ima li mjesto davanja cjepiva ikakvog utjecaja na cjepljenje; bol, lokalne nuspojave, djelotvornost...?

Darko Richter, dr. med.

Po mišljenju i podatcima proizvođača tih cjepiva, davanje u gluteus može rezultirati slabijim imunogenim odgovorom, pa valja nastojati cijepiti u m. vastus lateralis. Djecu iznad 2 godine cijepi se u deltoidni mišić nadlaktice.