Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Molim savjes za cjepiva

pavlov

Postovani dr.Imam 41 godinu i koliko dugo znam za sebe nisam primala ni jednu vakcinu jer kako mi je mama rekla da sam kao mala beba imala neku reakciju na vakcinu , kolebirala ili sta sad ja znam Samo znam da ni u osnovnoj skoli kad bi dolazili dr da vakcinisu djecu mene bi prekakali
Sad sam velika zivim u Njemackoj i hocu da se vakcinisem
PokusaLA SAM DOCI DO MOG ZDRASTVENOG KARTONA U sARAJEVU ALI nema ga svi su nestali u ratu mame i tate vise nemam tako da nemam koga pitati
Ja sam se danas ubola na nesto ne znam sta bili je u kesi dok sam bacala smece, uhvatila me panika Mala je ogrebotina ali ipak je bilo krvi
U cetvrtak imam termin kod dr koji ni sam ne zna sta da radi samnom
Moje pitanje je sljedece da li smijem da se vakcinisem protiv tetanusa ako ne kao mogu da provjerim da li se smijem vakcinisati
MOLIM VAS ZA SAVJET HITNO MI JE

pavlov

iZVINJAM SE SVE MI SE PORUKE BRISU ; NEGDJE NESTAJU PA CU PONOVOITI
Pogledala sam knjizicu vakcinisanja kod mog muza i on je redovno primao vakcinne pod nazivom REPEVAX tako nekako pise pa cu vherojatno i ja primiti iste
da li mi prporucujete ovu vakcinu ili savjetujete neku drugu
jos jednom hvala

Darko Richter, dr. med.

Ako je pitanje zaštite protiv tetanusa, onda biste odmah, ili unutar 48 h od ranjavanja, trebali primiti antitetanusni imunoglobulin (250-500 mg), i odmah započeti cijepljenjem protiv tetanusa po shemi 0, 1, 12 mj.
Protovi pertusisa se ne morate cijepiti, ali, svakako bi bilo dobro cijepiti se protiv poliomijelitisa i hepatitisa B, a ja bih preporučio i protiv difterije.

pavlov

I vi mi kao moj dr preporucujete vakcinisanje bez obzira sta je bilo dok sam bila mala Hvala dr sutra u 13h imam termin za vakcinu valjda necu zakasniti to je negdje 24 sata Danas je dr vidjela ruku posto se vidi samo mali ubod skoro nista kaze ne treba zuriti , jeste da mene boli ruka bole me cjela saka
Rekla mi je da su danasnje vakcine sigurne da ne brinem ali dobicu zajedno jos nene 2 ili 3 koje idu zajedno
malo se bojim zato sto nisam primila vakcinu nikad pa se bojim reakcije ako su bile reakcije kao mala nadam se da sad nece
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Inšala'.

pavlov

Postovani dr.Danas u 13h sam primila prvu dozu tetanusa u kojo je bilo jos dvije vakcine difterija i ne znam koji drugi
Posto sam vam vec pisala da sam kao mala imala neke lose reakcije na vakcinu , tako da mi je ovo prva poslije puunno godina i malo me strah
Za sad me boli ruka, malo glava i osjecam skakiljanje u grlu kao da ce me i to uhvatiti
Molim vas poslije koliko sati mogu da se opustim da se ne bojim losih reakcija i da vjerujem da ipak mogu i ja da prima vakcine kao i svi drugi da li je to 24h ili vise
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Trebali ste se opustiti još puno ranije u životu.