Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

MoPaRu

Mir1

Moje dijete će ove godine u školu i trebalo bi se cijepiti s MoPaRu. Uredno je cijepljeno sva cjepiva (bez reakcije) uključujući i MoPa Ru s navršenih godinu dana.. Medjutim s 1,5 godina cijepljeno je s cjepivom protiv tuberkuloza i tada počinju problemi. Nakon 20-tak dana počinju veliki crveni osipi po koži cijelog tijela koji su dovedeni u vezu s cijepljenjem (Isti dan kod istog pedijatra u razmaku od 2 minute cijepljeno mi je i starije dijete tada 4,5 god. koji burno reagira, natiču mu žlijezde na vratu kao da ima podušnice te mu sedimentacija skače na 65 -tretiran 10 dana antibiotikom) . U par navrata pri padu imuniteta i pojavi viroze osipi se pojačavaju, zahvaćaju i cijelo lice(injekcije kortikosteroida), pregled dermatologa-dva različita specijalista, testiranje na alergije na odjelu nuklearne medicine-NEGATIVNO, nije nađen uzrok. Sumnja u Henoch-Schoenlein sindrom. Doktorica nije željela ponovo cijepiti dok osipi nisu prošli. Nakon toga cijepljen je s DiTe Polio bez pertuis komponente tek s 5 godina. Uskoro bi se trebao cijepiti MoPaRu pa me zanima da li se odlučiti na Priorix.
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Ne mogu se upuštati u konfuziju od prije, ali, da sam na vašem mjestu, i da sam odlučiot cijepiti dijete MPR, izabrao bih Priorix. Barem ima jednu značajnu nupsojavu manje, a to je serozni meningitis. Priorix kao takav, nema nikakve veze sa nekim općenito smanjenim rizikom bilo kakvog događaja nakon cijepljenja, pa da, npr., vi mislite da, jer je bolji, neće praviti ono što vi mislite da su bile nuspojave, a pitanje je što je to sve bilo (purpura Henoch-Schoenlein ?, zbivanja nakon i BCG-a, a koje ste vi utrpali u nuspojave). Trebao bi vam netko da, licem u lice, i uz dokumentaciju o tim događajima, razbistri situaciju, i kaže popu - pop, a bobu - bob.